Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին:
ԱԽ քարտուղարը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետևողական ջանքերի գործադրմամբ ձեռքբերված երեք հումանիտար հրադադարի՝ Ադրբեջանի կողմից կոպտորեն խախտման հանգամանքի վրա: ԱԽ քարտուղարը ընդգծել է տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության վրա Թուրքիայի բացասաբար աճող ներգրավվածությունը, ինչը դրսևորվում է Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմատեխնիկական աջակցությամբ, հակամարտության գոտի օտարերկրյա զինյալ-ահաբեկիչներ հավաքագրմամբ ու տեղափոխմամբ, ինչպես նաև հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով կարգավորելու կոչերով։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը բարձր է գնահատել հայ-ֆրանսիական խոր արմատներ ունեցող բարեկամությունը, հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում Ֆրանսիայի և անձամբ նախագահ Մակրոնի ներդրած ջանքերը, ինչպես նաև Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորների գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան և Արցախ:
Դեսպան Լաքոտը վերահաստատել է հակամարտության միմիայն խաղաղ և դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորման անհրաժեշտությունը:

Секретарь СБ Армении принял посла Франции
Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Республике Армения Джонатана Лакота.
В ходе встречи секретарь Совбеза акцентировал внимание посла на факт грубого нарушения со стороны Азербайджана трех соглашений о гуманитарном прекращении огня, достигнутых совместными последовательными усилиями сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Секретарь подчеркнул негативное воздействие нарастающей вовлеченности Турции на обеспечении региональной безопасности и стабильности, о чем свидетельствуют военно-техническая поддержка, оказываемая Азербайджану, вербовка и переброска иностранных боевиков-террористов в зону конфликта, а также призывы к решению конфликта военным путем.
Секретарь Совета Безопасности Армен Григорян высоко оценил, имеющую глубокие корни армяно-французскую дружбу, усилия Франции и лично президента Макрона, вложенные в дело мирного урегулирования конфликта, а также визит в Армению и Арцах, в этот важный для нас период, делегации, возглавляемой депутатами Национального Собрания Франции.
Посол Джонатан Лакот подтвердил необходимость урегулирования конфликта исключительно мирным и дипломатическим путем.