Ֆրանսիայի ողջ տարածքում ուժի մեջ է մտել Vigipirate հակաահաբեկչական պլանը
Ֆրանսիայի ողջ տարածքում ուժի մեջ է մտել Vigipirate հակաահաբեկչական պլանը։ Այս մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Ժան Կաստեքսը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Կառավարության պատասխանը կլինի կոշտ, անողոք եւ անհապաղ: Ես արդեն որոշում եմ կայացրել երկրի ողջ տարածքում Vigipirate հակաահաբեկչական ծրագրի սահմանման մասին»,-ասել է Կաստեքսը՝ ելույթ ունենալով Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում:
Նա նշել է, որ նախագահ Էմանուել Մակրոնը Անվտանգության խորհրդի նիստ կհրավիրի ուրբաթ առավոտյան:
Հինգշաբթի առավոտյան Նիսում Նոտր Դամ եկեղեցու մոտ անհայտ անձը դանակով հարձակվել է մարդկանց վրա: 3 մարդ է զոհվել, հաղորդվում է մի քանի վիրավորի մասին: Մի շարք ԶԼՄ-ներ նշում են, որ հարձակում գործած անձը կնոջ է գլխատել: Ձերբակալության ժամանակ հարձակում գործած անձը վիրավորում է ստացել:
Ավելի ուշ Ավինյոնում զինված անձը հարձակվել է ոստիկանների վրա։
Հոկտեմբերի 16-ին պատմության ուսուցիչ Սամյուել Պատիի սպանությունից հետո իշխանությունները չեն հայտնել այդ ծրագրի սահմանման մասին:

Франция вводит план по противодействию терроризму Vigipirate
Премьер-министр Франции Жан Кастекс пообещал, что реакция на серию сегодняшних нападений будет беспощадной. Правительство вводит план по противодействию терроризму Vigipirate, передает РИА Новости.
Vigipirate (соединение vigilance и pirate — бдительность и пиратская)— национальная система тревожного оповещения об уровне террористической угрозы, создана в 1978 году.
Сегодня произошли несколько нападений на французов. Сначала в Ницце неизвестный напал с ножом на людей у церкви Нотр-Дам. Трое погибли, несколько ранены, одну женщину обезглавили. Атаковавшего задержали. По словам мэра города Кристиана Эстрози это был теракт, так как мужчина повторял "Аллах акбар".
После этого в Авиньоне мусульманин пытался зарезать полицейских, его застрелили.
Две недели назад под Парижем обезглавили учителя Самюэля Пати, который демонстрировал на уроках карикатуры на него.