Վարչապետն ընդունել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Սեյյեդ Աբբաս Արաղչիին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարի՝ քաղաքական հարցերով տեղակալ Սեյյեդ Աբբաս Արաղչիին:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Արաղչիին Երևանում: Զրույցի ընթացքում նա ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի հետ բարեկամական հարաբերությունները և իր ողջունները հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեիին, նախագահ Հասան Ռոհանիին և Իրանի բարեկամ կառավարությանը:
Իրանի ԱԳ փոխնախարարն իր հերթին վարչապետին է փոխանցել Իրանի նախագահի ջերմ ողջույններն ու խաղաղության բարեմաղթանքները: Ընդգծվել է Իրանի համար Հայաստանի հետ ամուր բարեկամական կապերի կարևորությունը: Նա ներկայացրել է Իրանի մոտեցումները տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման ուղղությամբ՝ խոր մտահոգություն արտահայտելով շարունակվող ռազմական գործողությունների կապակցությամբ: Պարոն Արաղչին իր ցավակցությունն է հայտնել խաղաղ բնակիչների շրջանում զոհերի կապակցությամբ և դատապարտելի համարել քաղաքացիական ենթակառուցվածքների և բնակավայրերի թիրախավորումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ: Երկուստեք անհանգստություն է արտահայտվել ռազմական գործողություններում Մերձավոր Արևելքից միջազգային ահաբեկիչների մասնակցության կապակցությամբ՝ դիտարկելով այն որպես ընդլայնման ներուժ պարունակող վտանգ, որը սպառնում է ողջ տարածաշրջանի անվտանգությանը:
Վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Իրանի հավասարակշռված և կառուցողական մոտեցումը տարածաշրջանային խնդիրների նկատմամբ:

Пашинян принял заместителя министра иностранных дел Ирана
Премьер-министр Никол Пашинян принял заместителя министра иностранных дел Ирана по политическим вопросам Сейеда Аббаса Аракчи.
Премьер-министр приветствовал визит господина Аракчи в Ереван. В ходе беседы он подчеркнул, что Армения высоко ценит дружеские отношения с Ираном и направил приветствия Верховному лидеру Исламской революции аятолле Сейеду Али Хаменеи, президенту Хасану Рухани и правительству дружественного Ирана.
В свою очередь, заместитель министра иностранных дел Ирана от имени президента своей страны передал премьер-министру теплые приветствия и пожелания мира. Была подчеркнута важность для Ирана крепких дружественных связей с Арменией. Сейед Аббас Аракчи представил подходы Ирана к преодолению сложившейся в регионе ситуации, выразив глубокую озабоченность продолжающимися боевыми действиями. Господин Аракчи выразил свои соболезнования в связи с жертвами среди гражданского населения и осудил нанесение ударов по гражданской инфраструктуре и населенным пунктам.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности. Двусторонне была выражена озабоченность по поводу участия в боевых действиях международных террористов с Ближнего Востока. Стороны рассмотрели это как имеющую потенциал расширения угрозу безопасности всего региона.
Премьер-министр Пашинян высоко оценил взвешенный и конструктивный подход Ирана к региональным вопросам.