Մենք «Չեխոսլովակիան» չենք պատրաստվում զիջել ոչ մեկին. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է եվրոպական մի քանի հեղինակավոր լրատվամիջոցների՝ The Telegraph-ի (Մեծ Բրիտանիա), European Post-ի (Բրյուսել), Foreign Policy-ի (ԱՄՆ), Tageblatt-ի (Ավստրիա) և Il Gеornale-ի (Իտալիա) հարցերին:
Ստորև ներկայացնում ենք հարցուպատասխանը.
Հարց - Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սկսվեց մեկ ամիս առաջ: Ո՞ր փուլում եք հիմա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Պետք է արձանագրել, որ այս պատերազմի գլխավոր հրձիգը եղել է Թուրքիան, որը Սիրիայից վարձկանների և ահաբեկիչների է տեղափոխել Ադրբեջան, նաև իր զինված ուժերի մի հատված տեղափոխել է Ադրբեջան, այդ թվում՝ ռազմական տեխնիկա, որոշակի զինված խմբեր՝ Պակիստանից: Նրանք խնդիր էին դրել՝ բլիցկրիգով վերահսկողության տակ առնել Լեռնային Ղարաբաղը: Եվ, իրենց հաշվարկներով, այդ պատերազմը պետք է տևեր առավելագույնը մեկ շաբաթ, 10 օր, բայց Լեռնային Ղարաբաղը կանգուն է, շարունակում է պայքարել և շարունակելու է պայքարել՝ իր իրավունքների համար: Որովհետև սա իսկապես ոչ թե տարածքի վեճ է, սա իրավունքի վեճ է, որովհետև հայերը Լեռնային Ղարաբաղում ապրել են հազարամյակով, այդ ողջ ընթացքում եղել են մեծամասնություն: Լեռնային Ղարաբաղում կա ահռելի հայկական մշակութային ժառանգություն՝ 5-րդ դարի եկեղեցի, 8-րդ, 10-րդ, 13-րդ դարի հայկական եկեղեցիներ:
Հայկական առաջին դպրոցը հիմնադրվել է Լեռնային Ղարաբաղում: Եվ պատերազմը, ըստ էության, Լեռնային Ղարաբաղի դիմակայունությունն է արձանագրել այս փուլում և արձանագրել է Թուրքիայի կայսերական քաղաքականությունը: Որովհետև շատ կարևոր է նաև արձանագրել, որ հարցը հիմա զուտ դուրս է եկել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի տրամաբանությունից և շրջանակից: Եվ Թուրքիան այստեղ եկել է ոչ այնքան Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման գործում Ադրբեջանին աջակցելու, որքան իր կայսերական քաղաքականությունը շարունակելու: Այստեղ տեղի ունեցողը շարունակությունն է այն քաղաքականության, որ Թուրքիան վարում է Միջերկրականում՝ Հունաստանի, Կիպրոսի նկատմամբ, Լիբիայում, Սիրիայում և Իրաքում: Եվ իմ արձանագրումը կրկին մեկն է՝ որ դա կայսերական քաղաքականություն է, որովհետև Հարավային Կովկասում, ըստ էության, հայերը վերջին խոչընդոտն են Թուրքիայի ճանապարհին՝ շարունակելու իրենց կայսերական քաղաքականությունը դեպի հյուսիս-արևելք և հարավ-արևելք: Իմ գնահատականը շարունակում է մնալ նույնը. եթե արևմտյան հանրությունը Թուրքիայի այս գործողությունները համարժեք գնահատականի չարժանացնի, ոչ հեռավոր ապագայում հարկ է Թուրքիային սպասել Վիեննայի մերձակայքում:
Հարց – Ի՞նչ կարող եք իրապես ակնկալել ԵՄ-ից՝ իմանալով, որ ԵՄ որոշ եվրոպական երկրներ արգելափակում են Թուրքիայի նկատմամբ այլ թեմաներով սանկցիաները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Մենք աշխատում ենք մեր հույսը մեզ վրա դնել և այն երկրների, որոնք ունեն դաշնակցային պարտավորություններ Հայաստանի նկատմամբ, և Հայաստանը նույնպես ունի: Բայց Դուք ինձ հարց եք տալիս տեղի ունեցողի մասին, ես պատասխանում եմ՝ ինչ է տեղի ունենում: Որովհետև այն, ինչ ես ասում եմ, Եվրամիությունը մեզ համար պետք է չանի, Եվրամիությունն ինքն իր համար պետք է անի: Ցանկանում է անել՝ թող անի, չի ցանկանում անել՝ թող չանի: Ես պետք է մտածեմ Երևանի, Հայաստանի և հայ ժողովրդի անվտանգության մասին, Վիեննայի անվտանգությունն իմ աշխատանքային տրամաբանության մեջ չի մտնում, հետո թող հանկարծ չասեն չզգուշացրեցինք: Եթե վերջին տարիներին ընդհանրապես տեսնում եք, թե ինչ է կատարվում Եվրոպայում, այս պատերազմը Եվրոպայում շուտ է սկսել: Եվ ամեն օր ընթանում է: Եթե Դուք չեք նկատում այդ պատերազմը, եթե այնտեղ, ասենք, հեռահար հրետանի չի աշխատում, դա դեռ չի նշանակում, որ այդ պատերազմը չի սկսվել: Այդ պատերազմը տեղի է ունենում: Այլ բան, որ կան ուժեր, որոնք գիտեն հետևյալը՝ Եվրոպան արդեն մոտավորապես 60 և ավելի տարի ապրում է բարեկեցության մեջ, և այդ բարեկեցությունը թույլ չի տալիս նկատել այն պատերազմը, որ այսօր տեղի է ունենում Եվրոպայում: Որովհետև քանի դեռ ռումբերը չեն պայթել՝ բակերում, տներում, բարեկեցիկ մարդը հակված է ավելի շատ wishfull thinking տրամաբանությամբ առաջնորդվել, և դա շատ լայն դաշտ է բացում շատ ուժերի համար:
Հարց - Ի՞նչ պատերազմ նկատի ունեք, որ այսօր տեղի է ունենում Եվրոպայում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Տեսեք, թե ինչ տեղի ունեցավ Ֆրանսիայում: Տեսեք, թե ինչ տոնայնությամբ է խոսում Թուրքիայի նախագահը Ֆրանսիայի նախագահի մասին: Դուք կարո՞ղ էիք երբևէ մտածել, թե որևէ երկրի նախագահ, կամ որևէ երկրի պաշտոնական ներկայացուցիչ կարող է, օրինակ, Ֆրանսիայի և Ֆրանսիայի նախագահի հասցեին խոսել այդպես և այդ տրամաբանությամբ: Ո՞վ կարող էր այդպիսի բան մտածել 15 տարի առաջ, նույնիսկ սառը պատերազմի տարիներին: Ես չգիտեմ դեպք, երբ Խորհրդային միության որևէ ղեկավար, օրինակ, Ֆրանսիայի կամ եվրոպական որևէ երկրի ղեկավարի հասցեին այդպիսի արտահայտություն թույլ տար: Դա ի՞նչ է, եթե ոչ պատերազմ: Այլ բան է՝ դուք ուզո՞ւմ եք նկատել այդ պատերազմը, թե՞ չեք ուզում նկատել: Ինչքան չնկատեք, այն ձեզ համար ավելի ու ավելի նկատելի կդառնա: Այո, մարդկանց գլուխներ են կտրվում այսօր Եվրոպայի փողոցներում և բոլորը երջանիկ են նրանից, որ իրենց գլուխը չի կտրվել: Ես դա անվանում եմ ցեղասպանության մեխանիկա: Եթե այս անգամ որևէ մեկի գլուխը չի կտրվել, դա չի նշանակում, որ հաջորդ անգամ այդ նույնը տեղի չի ունենա: Եվ հստակ կա, դրա արձագանքներից մենք տեսնում ենք, թե որտեղ է այն էներգետիկ կենտրոնը, որտեղից այդ ամեն ինչը քաջալերվում է:
Հարց - Դուք վերջերս ասացիք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն այս պահին դիվանագիտական լուծում չունի: Ո՞ւր եք հասել հիմա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ո՞րն է այս պահը՝ երբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարները՝ մի պահ՝ Ռուսաստանի նախագահը, մի պահ՝ Ֆրանսիայի նախագահը, երրորդ պահին՝ Միացյալ Նահանգների նախագահը հրադադարի համաձայնություն են կայացնում, բայց այն չի կայանում: Ինչպե՞ս է հնարավոր խոսել դիվանագիտական լուծման մասին, եթե հրադադարը չի պահպանվում. երկու երկրների դիվանագետները աշխարհի հզոր երկրների ղեկավարների միջնորդությամբ ձեռք են բերում դիվանագիտական համաձայնություն, որ հաջորդ օրն այս ինչ ժամից հրադադար է, որը շատ պարզ բան է, չէ՞, ընդամենը այս ինչ ժամից չենք կրակում, սակայն պայմանավորվածությունը կյանքի չի կոչվում: Որքանո՞վ է լուրջ հույս ունենալ, որ ավելի մեծ դիվանագիտական պայմանավորվածություններ այդ պայմաններում կարող են կյանքի կոչվել: Այսինքն՝ դիվանագիտական լուծումը մեր անցնելիք, բարձրանալիք աստիճանի հարյուրերորդ աստիճանն է: Մենք պետք է բարձրանանք այդ աստիճանով՝ վերջին հասնելու համար: Եթե մենք չենք կարողանում առաջին քայլն անել, ինչպե՞ս կարող է հույս ունենալ, որ մենք կանենք վերջին քայլը:
Հարց - Այս պատերազմն ագրեսիայի նոր մակարդակի բարձրացավ Ձեր իշխանության գալուց հետո: Կա՞ արդյոք մի բան, որը կարող էիք անել՝ դա կանխելու համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան -Իրավիճակն իրականում չի փոխվել սկսած 2011 թվականից: Խնդիրն այն է, որ հարցը հնարավոր է լուծել փոխզիջումով, և 2011 թվականից մենք ի՞նչ իրավիճակ ունենք: Բնականաբար, փոխզիջում նշանակում է համաձայնվել մի բանի, որն ի սկզբանե այդքան էլ ընդունելի չէ քեզ համար: Եվ 2011 թվականից մենք ունենք այսպիսի դինամիկա: Այն, ինչ որոշակի զիջման արդյունքում ընդունելի է դառնում Հայաստանի համար, հենց այդ պահից անընդունելի է դառնում Ադրբեջանի համար, և Ադրբեջանն ակնկալում է, որ հայկական կողմը, Ղարաբաղը ավելի շատ զիջի: Սա է Ձեր ասած ագրեսիվության բռնկման պատճառը: Որովհետև, իհարկե, փոխզիջում, բայց չեն կարող, մի կողմից (Հայաստան- հեղինակի կողմից), այդ զիջումները լինել անվերջ, իսկ, մյուս կողմից (Ադրբեջան- հեղինակի կողմից), չշարժվեն ընդհանրապես: Միայն այն պատճառով, որ մի կողմն ավելի շատ փող ունի՝ ավելի շատ զենք գնելու համար:
Եվ ես կարող եմ պատասխանել Ձեր հարցին հետևյալ կերպ: Ի՞նչը կարող էի այլ կերպ անել, որպեսզի այս պատերազմը տեղի չունենար: Ես կարող էի Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի շահն ընդհանրապես չպաշտպանել, զիջել: Բայց արդյոք դա կկանխե՞ր պատերազմը: Այս տրամաբանությամբ՝ ոչ: Որովհետև այդ զիջման նվազագույն կետում Ադրբեջանը պետք է պահանջեր ավելին: Ես վերջերս զուգահեռ բերեցի Մյունխենի համաձայնագրի և մեր իրավիճակի միջև՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մեկնարկից առաջ: Եվրոպայի տերությունները մտածում էին, որ երբ Չեխոսլովակիան զիջեն Հիտլերին, կհագեցնեն նրա ախորժակը, և պատերազմը տեղի չի ունենա: Եվ ի՞նչ տեղի ունեցավ դրա արդյունքում՝ Հիտլերը կուլ տվեց Չեխոսլովակիան: Եվ գործեց մյուս ասացվածքը՝ երբ ասվում է, որ «ախորժակն ուտելիս է բացվում»: Այո, եթե Չեխիան չզիջեին եվրոպական լիդերները, և պատերազմ սկսեր, Ձեզ նման լրագրողներ կհավաքվեին ու կասեին՝ դուք ի՞նչ չարեցիք, Չեխիան չզիջեցիք, մի Չեխիայի պատճառով ամբողջ Եվրոպան, աշխարհը մտցրեցիք պատերազմի մեջ: Եվ նրանք էլ գլուխները կախ կասեին՝ հա երևի պետք էր Չեխիայի հարցում մի քիչ ավելի ճկուն լինել: Եղան ճկուն, դա ի՞նչ բերեց: Մենք «Չեխոսլովակիան» չենք պատրաստվում զիջել ոչ մեկին:
Հարց - Մտադի՞ր եք դիմել Մոսկվային՝ միջամտելու համար: Եթե այո, դա կլինի հումանիտա՞ր, թե՞ ռազմական մակարդակով:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Մոսկվայի միջամտության հարցը պետք է մի քանի տրամաբանության մեջ նայել: Կա Մոսկվա, որը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր է, և կա Մոսկվա, որը Հայաստանի ռազմավարական գործընկերն է: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող Մոսկվան միջնորդ է և պետք է գործի բալանսավորման տրամաբանության մեջ, ինչը հասկանալի է: Եվ ես ասել եմ, որ կողմ եմ հակամարտության գոտում ռուս խաղաղապահների տեղակայմանը: Բայց խնդիրն այն է, որ հակամարտության գոտում ռուս խաղաղապահների տեղակայումը պետք է ընդունելի լինի հակամարտության բոլոր կողմերի համար: Ըստ էության՝ Հայաստանի և Ղարաբաղի համար դա ընդունելի է, և դա կարող է տեղի ունենալ այն պարագայում, ինչպես ռուսաստանցի գործընկերներն են ասել, եթե Ադրբեջանը նույնպես դրան կողմ լինի: Եվ ընդհանրապես ցանկացած խաղաղապահ կարող է տեղակայվել կողմերի համաձայնության պարագայում: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր Մոսկվային, Ռուսաստանի մեր գործընկերներն ասել են, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ իրական սպառնալիքի դեպքում իրենք իրենց դաշնակցային պարտավորությունները, այդ թվում՝ ռազմական, կկատարեն:
Հարց - Որևէ ուրիշ երկիր հանդես եկե՞լ է օտարերկրյա խաղաղապահ ուժեր Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկելու առաջարկով:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Երկիր չկա, բայց բանակցային գործընթացում միշտ էլ այդ թեման արծարծվել է, և տարբեր կարծիքներ կան խաղաղապահների կազմի վերաբերյալ: Բայց մենք կարծում ենք, որ օպտիմալ լուծումը ռուս խաղաղապահների տեղակայումն է:
Հարց - Գյանջայում խաղաղ բնակչության ռմբակոծումը Լեռնային Ղարաբաղի ուժերի կողմից արդյոք խաթարո՞ւմ է Հայաստանի՝ իր ժողովրդին պաշտպանելու դիրքորոշումը: Չե՞ք կարծում, որ այդ ռմբակոծությանը քաղաքացիական օբյեկտների թիրախավորմամբ արձագանքելը խաթարում է Ձեր դիրքորոշումը միջազգային հանրության շրջանում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Ոչ: Որովհետև հարցն այն է, թե ինչու է Գյանջան հրթիռակոծվել: Իսկ ինչո՞ւ է հրթիռակոծվել Ստեփանակերտը 10 օր շարունակ կամ ավելի երկար: Ինչո՞ւ են հրթիռակոծվել և ռմբակոծվել Մարտակերտը, Ասկերանը, Մարտունին, Շուշին: Ինչո՞ւ է հրթիռակոծվել Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցին: Ընդ որում, եթե մեկ արկ ընկած լիներ, մենք կարող էինք համարել, որ պատահականություն է տեղի ունեցել: Բայց երկու անգամ Շուշիի հայկական եկեղեցին ռմբակոծվել է: Ինչի՞ համար է ռմբակոծվել:
Հարց - Բայց արդյոք, պատասխանելով նույնկերպ, չե՞ք թուլացնում Ձեր դիրքորոշումները միջազգային հանրության առաջ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը Գյանջայում ունեցել է ռազմական թիրախներ և հարվածել է ռազմական թիրախներին: Գուցե այդ ռազմական թիրախների հետ տուժել են նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Բայց Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցում (եկեղեցին հրթիռակոծվել է Ադրբեջանի ուժերի կողմից – հեղինակի կողմից) ռազմական թիրախ չկա:
Հարց – Կապի մե՞ջ եք արդյոք Իրանի ղեկավարության հետ, և ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք Իրանից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Իրանը մեր հարևան և բարեկամ երկիրն է: Ես այս ընթացքում հեռախոսազրույց եմ ունեցել Իրանի նախագահի հետ, մեր արտաքին գործերի նախարարը կապի մեջ է եղել Իրանի արտաքին գործերի նախարարի հետ, մեր այլ պետական մարմիններ համագործակցում են իրավիճակի վերլուծության և գնահատման վերաբերյալ: Մենք, ի վերջո, ընդհանուր սահման ունենք, և մեր սահմանապահներն են համագործակցում:
Հարց - Դուք նշեցիք 3 հրադադարները: Առաջինը համաձայնեցվել էր Ռուսաստանի միջնորդությամբ, 2-րդը՝ Ֆրանսիայի, 3-րդը՝ ԱՄՆ-ի: Այդ 3-ն էլ, ինչպես նշեցիք, խախտվել են րոպեների ընթացքում: Արդյոք մտահո՞գ չեք, որ այժմ այլևս տարբերակներ չկան՝ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Դե տեսեք, հիմա փաստորեն Դուք եք ասում՝ այս պահին դիվանագիտական լուծում հնարավոր չէ:
Հարց – Ես հարցնում եմ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Պարզ է, որ Դուք հարցնում եք: Բայց Դուք հիմա, ըստ էության, ասացիք այն, ինչի մասին ինձ հարցնում եք: Ես էլ կարող եմ Ձեզ հարցնել՝ իսկ ինչո՞ւ եք ասում՝ տարբերակներն սպառվում են, իսկ դիվանագիտական լուծումն ի՞նչ եղավ:
Հարց – Չեմ կարծում, թե տարբերակներ չկան, բայց 3 այնպիսի գերտերություններ, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն միջնորդում են հրադադարի համաձայնությանը և այն անմիջապես խախտվում է, ի՞նչ կարող է էլ արվել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – «Չեխոսլովակիան» պետք է կարողանա ինքն իրեն պաշտպանել: Պետք է ամեն ինչ անի, որ ինքն իրեն պաշտպանի:
Հարց – Ի՞նչ ուղերձ ունեք աշխարհին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Իմ հիմնական ուղերձը հետևյալն է. ցավոք, մի «իքս» պահից՝ դա մոտավորապես 2000-ական թվականներն էր, համաշխարհային մամուլում Լեռնային Ղարաբաղի հարցն սկսեցին ներկայացնել որպես տարածքային վեճ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Իրականում, Լեռնային Ղարաբաղի հարցը ոչ մի կապ չունի տարածքային վեճի հետ: Մինչդեռ դրանից 10, 12 տարի առաջ սկսված Ղարաբաղյան շարժումը համարվում էր այն նախադրյալը, որի արդյունքում փլուզվեց Բեռլինի պատը: Որովհետև Ղարաբաղի շարժումն սկսել է որպես Խորհրդային Միության ժողովրդավարացման արտահայտություն:
Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի հայությունը, որը, ինչպես միշտ այդ տարածաշրջանի բնակչության 80 տոկոսն էր, Խորհրդային միության ժողովրդավարացման համատեքստում, երբ Միխայիլ Գորբաչովն Խորհրդային միությունում իրականացնում էր ժողովրդավարացում և վերակառուցում, որոշեց իր իրավունքը պաշտպանելու փորձ անել: Իսկ ի՞նչ իրավունք էր խախտվել: 20-րդ դարասկզբին, երբ Խորհրդային միությունն էր ձևավորվում, և Հարավային Կովկասը մտնում էր Խորհրդային միության մեջ, ձևավորվում էին հանրապետություններ, Ստալինի կամայական որոշման հետևանքով 80 տոկոս բնակչություն ունեցող Լեռնային Ղարաբաղը ոչ թե Խորհրդային Հայաստանի կազմում ընդգրկվեց, այլ Խորհրդային Ադրբեջանի: Եվ 1988 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի Գերագույն խորհուրդը՝ խորհրդարանը, որոշեց այդ պրոցեսն ուղղելու բացարձակապես խաղաղ գործընթաց սկսել: Ինչին Խորհրդային միությունը և Ադրբեջանն արձագանքեցին ուժով, մասնավորապես՝ Սումգայիթ և Բաքու քաղաքներում հայերի ջարդ կազմակերպելով և հետո նաև Լեռնային Ղարաբաղի անմիջական տարածքում: Որից հետո տեղի ունեցավ Խորհրդային միության փլուզման պրոցեսը, և Ադրբեջանը հայտարարեց անկախություն Խորհրդային միությունից:
Իսկ Խորհրդային միությունում գործող կարգերի համաձայն, եթե որևէ հանրապետություն Խորհրդային միությունից անկախանալու գործընթաց է սկսում, նրա կազմում գտնվող միավորումները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը, կարող են որոշում կայացնել իրենց սեփական կարգավիճակի վերաբերյալ: Եվ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը նույնպես կայացրել է անկախ լինելու որոշում: Եվ, ինչպես Խորհրդային Ադրբեջանն է անկախացել Խորհրդային միությունից, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզն է անկախացել Խորհրդային Ադրբեջանից: Եվ ինչքան Խորհրդային Ադրբեջանն ուներ այդ իրավունքը, այնքան Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզն ուներ այդ իրավունքը:
Եվ, այո, ասում են, որ միջազգային հանրությունն այդ անկախացումը չի ճանաչել: Լեռնային Ղարաբաղի հայության պայքարը հենց այդ իրավունքը ճանաչելու վերաբերյալ է: Եվ մանավանդ այսօր, երբ
Լեռնային Ղարաբաղը դարձել է, ըստ էության, հակաահաբեկչական պատերազմի առաջնագիծ, այդ իրավունքն ավելի է սրվում: Եվ մենք կարծում ենք, որ առավել ևս հիմա Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ պետք է կիրառվի «անջատում հանուն փրկության» բանաձևը: Որովհետև Ադրբեջանի կազմում Լեռնային Ղարաբաղ՝ դա նշանակում է էթնիկ զտումներ և Լեռնային Ղարաբաղի հայության ցեղասպանություն: Ես, ինչքան գիտեմ, Դուք եղել եք Ղարաբաղում և տեսել եք հրթիռակոծությունները: Հենց դա է այդ հարցի պատասխանը: Մեկը կարո՞ղ է բացատրել՝ ինչո՞ւ է հրթիռակոծվում Ստեփանակերտը: Մի պարզ պատճառով, որպեսզի մարդիկ հրաժարվեն այնտեղ ապրելու գաղափարից: Սա էթնիկ զտման, ցեղասպանության մի շատ կարևոր բանաձև է: Եվ մեր հիմնական ուղերձն այն է, որ պետք է տեղի ունենա «անջատում հանուն փրկության»:
Հարց – Արդյոք լրջորեն դիտարկո՞ւմ եք այն, որ Հայաստանը ևս կարող է հարձակման ենթարկվել այս պատերազմում:

We are Not Going to Concede the "Czechoslovakia" to Anyone: Nikol Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan answered several questions asked by authoritative European media outlets: The Telegraph (Great Britain), European Post (Brussels), Foreign Policy (USA), Tageblatt (Austria) and Il Giornale (Italy). Below is the transcript of questions and answers.
Question: Mr. Prime Minister, thank you for the interview. The war in Nagorno Karabakh between Armenia and Azerbaijan started one month ago. At what point are we now with this war?
Prime Minister Nikol Pashinyan: First of all, let us record what is going on and who is fighting against Nagorno-Karabakh. And let us state that Turkey was the main instigator of this war. Turkey transported mercenaries, terrorists from Syria, and transferred part of its armed forces to Azerbaijan, including military equipment, armed groups from Pakistan, which have set a goal to take control of Nagorno-Karabakh by means of a blitzkrieg. According to their estimates, the war should have lasted a maximum of one week, or 10 days.
But Nagorno-Karabakh is holding; they continue to fight and will continue to fight for their legitimate rights, because this is not actually a territorial dispute; it is a legal dispute, because the Armenians have lived in Nagorno-Karabakh for several millennia; they have been a majority all that time. There is a huge Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh: a 5th-century church, 8th, 10th, 13th-century Armenian churches.
The first Armenian school was founded in Nagorno-Karabakh. And the war, in fact, recorded the resistance of Nagorno-Karabakh at this stage, recorded Turkey’s imperial policy, since I consider it important to state that the issue has now gone beyond the logic and framework of the Nagorno-Karabakh issue. Turkey came here not so much to support Azerbaijan in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, but to continue its imperial policy.
And what is happening here is a continuation of the policy that Turkey has been pursuing in the Mediterranean, with regard to Greece, Cyprus, Libya, Syria and Iraq. And again my record is that it is an imperial policy, because in fact the Armenians in the South Caucasus are the last obstacle for Turkey on the way to expanding its imperial policy to the north, east and south-east. My view remains the same. If Western societies fail to adequately assess Turkey’s actions, they will have to meet them in Vienna in the near future.
Question: What can you realistically expect from the European Union, knowing that some EU countries are blocking sanctions against Turkey on other subjects?
Prime Minister Nikol Pashinyan: We are trying to pin our hopes on our own resources and those countries that are bound by reciprocated commitments with Armenia. You asked me what is happening. What I mean is that the European Union should take action for itself. It is up to you to make a relevant decision. I am supposed to care about the security of Yerevan, Armenia and the Armenian people; Vienna’s security is not in my working logic. I can only warn you against the imminent threat.
This war started earlier in Europe, and it is going on every day. The fact that long-range artillery is not working over there does not mean that the war has not started yet. That war is going on.
There are forces that know the following: Europe has been living in prosperity for about 60 years, and prosperity prevents us from noticing the war that is taking place in Europe today, because a prosperous person tends to be guided by a “wishful thinking logic” until bombs explode in the courtyards, houses. This opens up a vast field for many forces.
Question: What war do you mean that is happening now in Europe?
Prime Minister Nikol Pashinyan: Look at what happened in France, look at the tone in which the Turkish President speaks about the President of France. Have you ever wondered which president or official of any country can, for example, speak to the President of France with that logic? Who could have imagined that 15 years ago?
Even during the Cold War, I do not know of any case where a Soviet or any European leader said things like that about his French counterpart. What is it if not war? The point is whether you wish to ignore the war, or not.
Yes, people are being beheaded on the streets of Europe; people are happy that they have not yet been decapitated. I call it the mechanics of genocide. If this time someone’s head is not cut off, it does not mean that the same thing will not happen next time.
Question: You recently said there is no diplomatic solution at this moment. Where are we now?
Prime Minister Nikol Pashinyan: I said at this stage when the leaders of the OSCE Minsk Group co-chairing nations - the presidents of Russia, France and the United States - took turns to broker a ceasefire, but the ceasefire failed to come into effect.
Is it possible to talk about a diplomatic solution when the two countries’ top diplomats through the mediation of the global powers reach a ceasefire agreement which is not being enforced? In this case no diplomatic agreement will be implemented. How serious is it to hope that bigger diplomatic agreements can be implemented in those conditions?
Question: This war has reached a new level of aggression since you got into power – is there anything you could have done to prevent that?
Prime Minister Nikol Pashinyan: The situation has not really changed since 2011, because the problem is that the issue can only be resolved through compromise. What is the situation we have since 2011? Naturally, compromise means agreeing to something that is not at first acceptable to you, and we have had such dynamics since 2011.
What becomes acceptable to Armenia as a result of a specific concession becomes unacceptable for Azerbaijan from that moment on. And Azerbaijan expects the Armenian side, Karabakh, to make more concessions. This is the reason for the outbreak of aggression you say. Because, of course, there is a compromise, but on the one hand, we cannot afford unlimited concessions, when the other side is not prepared for a compromise just because it has more money to buy more weapons.
And I can answer your question: what else could I have done to prevent this war? I could give up defending the interests of Nagorno-Karabakh and Armenia at all. But would that have prevented the war? No, because at the lowest point of our concession Azerbaijan should have demanded more.
I recently made a parallel between the Munich Agreement and our situation. Before the outbreak of World War II, the European powers thought that by ceding Czechoslovakia to Hitler they could whet his appetite and there would be no war in Europe. And what happened as a result: Hitler swallowed Czechoslovakia and as the other saying goes, appetite is aroused when eating. If the European leaders had not surrendered the Czechoslovakia, and a war started, journalists like you would say, “Is there anything you could do better? For instance, why did you not surrender the Czechoslovakia? While the questioned leaders would say, yes, we should have been a little more flexible in the case of the Czechoslovakia. They turned out to be more flexible, and what is the outcome?
Question: What compromise would you be ready to made?
Prime Minister Nikol Pashinyan: We are not going to concede the Czechoslovakia to anyone.
Question: Are you going to ask Moscow to intervene? If so, would that be on a humanitarian level or military level?
Prime Minister Nikol Pashinyan: The issue of Moscow’s intervention must be viewed in several ways. There is Moscow as an OSCE Minsk Group co-chair, and there is Moscow, which is Armenia’s strategic partner. Moscow, the co-chair of the OSCE Minsk Group, is a mediator; it must act in the logic of balancing, which is understandable. And I said that I am for the deployment of Russian peacekeepers to the conflict zone. But the problem is that the deployment of Russian peacekeepers has to be acceptable to all parties to the conflict.
In fact, it is acceptable for Armenia, for Karabakh, and it can happen, as our Russian colleagues stated, if Azerbaijan agrees to it, too. And in general, any peacekeeper can be deployed with the consent of the parties. As far as Armenia’s strategic partner is concerned, Moscow will fulfill its commitments in the event of a real threat to Armenia’s territorial integrity, including through military means.
Question: Has any other country offered to send foreign peacekeeping troops to Nagorno-Karabakh?
Prime Minister Nikol Pashinyan: There is no country, but this topic has always been raised in the negotiation process; But we believe that the optimal solution is the deployment of Russian peacekeepers.
Question: Does the bombing of civilians in Ganja by Nagorno Karabakh forces undermine Armenia’s position as just defending its people? Don’t you think that responding to this bombing by shelling civilian areas does not undermine your position towards the international community?
Prime Minister Nikol Pashinyan: No. Because the question is why Ganja was shelled. And why was Stepanakert being shelled for 10 days, and longer? Why were Martakert, Askeran, Martuni and Shushi bombed? Why was the St. Ghazanchetsots Church in Shushi shelled? Moreover, if one projectile had fallen, we could have considered it an accident. But the Armenian church in Shushi was bombed twice. Why was it bombed?
Question: Don’t you think that to responding by also bombing civilian areas does not undermine your position towards the international community?
Prime Minister Nikol Pashinyan: The Nagorno-Karabakh Defense Army had identified legitimate military targets in Ganja and it did not hit but military targets. Perhaps civilian infrastructure has also been affected in the shelling. But there is no military target in Shushi’s St. Ghazanchetsots Church.
Question: Are you also in contact with the Iranian leadership? And what are your expectations from Iran?
Prime Minister Nikol Pashinyan: Iran is our neighbor and a friendly country. During this time I had a phone conversation with the President of Iran, our Minister of Foreign Affairs is in contact with the Minister of Foreign Affairs of Iran; other Armenian state agencies are cooperating with Iranian partners in an effort to analyze and assess the situation. After all, we have a common border, and our border guards are cooperating, too.
Question: You mentioned 3 ceasefires before. The first one was brokered by Russia, the second one by France, and the third one by the United States. All three, as you said, were broken within minutes. Are you not afraid that you are now off options to resolve the conflict peacefully if the ceasefires were broken so fast?
Prime Minister Nikol Pashinyan: Well, now, in fact, you are saying that a diplomatic solution is not possible at the moment.
Question: I am asking.
Prime Minister Nikol Pashinyan: It is clear that you are asking. But now you are actually saying what you are asking me. I can also ask you, why do you say that the options are running out and what happened to the diplomatic solution?
Question: I do not think there are no other options. But when the big countries, the big powers such as Russia, France and the United States try to broker ceasefires, and this are broken immediately, what can be done?
Prime Minister Nikol Pashinyan: Czechoslovakia must be able to defend itself. It must do everything to protect himself.
Question: What would be your message to the world?
Prime Minister Nikol Pashinyan: My main message is as follows. Unfortunately, from an “x” moment - it was around the 2000s – international media outlets started to describe the Nagorno-Karabakh issue as a territorial dispute between Armenia and Azerbaijan.
In fact, the Nagorno-Karabakh issue has nothing to do with the territorial dispute. Meanwhile, the Karabakh movement, which started 10 or 12 years ago, was considered to be the forerunner of the collapse of the Berlin Wall, because the Karabakh movement came as an expression of democratization in the Soviet Union.
The Armenians of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region, who, as always, accounted for 80 percent of the local population, decided to defend their rights in the context of the democratization of the Soviet Union when Mikhail Gorbachev was democratizing and rebuilding the Soviet Union.
And what right was violated? In the early 20th century, when the Soviet Union was being formed, the South Caucasus became part of the Soviet Union and soviet republics were being formed. As a result of Stalin’s arbitrary decision, with its Armenian population of 80% Nagorno-Karabakh was handed over to Soviet Azerbaijan and not to Soviet Armenia.
In 1988 the Supreme Council of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region, the parliament, decided to initiate an absolutely peaceful process to correct that process, to which the Soviet Union and Azerbaijan responded through force, in particular by organizing massacres of Armenians in the cities of Sumgait, Baku, and then in the immediate vicinity of Nagorno-Karabakh. After the collapse of the Soviet Union, Azerbaijan declared independence from the Soviet Union. And according to the Soviet laws, when a republic decided to break away from the Soviet Union, its affiliates, including the Nagorno-Karabakh Autonomous Region, could decide on their own status.
And the Nagorno-Karabakh Autonomous Region decided to be independent. And just as Soviet Azerbaijan became independent from the Soviet Union, so the Nagorno-Karabakh Autonomous Region became independent from Soviet Azerbaijan. In this respect, the two of them enjoyed equal rights under the Soviet laws.
Many say that the international community has not recognized Nagorno-Karabakh’s independence, and the Armenians of Nagorno-Karabakh are just struggling for the international recognition of their rights. Especially today as Nagorno-Karabakh has become in fact the frontline of the global anti-terrorist war, the need for acknowledging that right has become more acute.
And we think that the principle of “remedial secession” should be applied to Nagorno-Karabakh, because being left within Azerbaijan means ethnic cleansing and genocide of the Armenians in Nagorno-Karabakh. As far as I know, you have been to Karabakh, you have seen the rocket fire. That is the answer to that question.
Can anyone explain why Stepanakert is being shelled? For one simple reason; to make its residents give up the idea of living there. This is a very important formula for ethnic cleansing and genocide. And our main message is that Nagorno-Karabakh needs “remedial secession”.
Question: Do you consider it serious that Armenia could be attacked in this war?
Prime Minister Nikol Pashinyan: We have already been under attack.
Question: On the military base?
Prime Minister Nikol Pashinyan: Yes, we have already seen such attacks, and that scenario cannot be ruled out.