Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են շտապ կարգով մի շարք քայլեր ձեռնարկել. ԵԱՀԿ ՄԽ հայտարարություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով`ՌԴ, Ստեֆան Վիսկոնտի` Ֆրանսիա, Էնդրյու Շոֆեր` ԱՄՆ)  այսօր տարածեցին հետևյալ հայտարարությունը.
Հոկտեմբերի 30-ին Ժնևում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդիպեցին Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ առանձին և համատեղ:
Հանդիպումներին մասնակցում էր նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը: Նրանք նաև խորհրդակցություններ են անցկացրել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի և ԿԽՄԿ նախագահ Պիտեր Մաուրերի հետ:
Համանախագահները մեկ անգամ ևս կոչ արեցին կողմերին ամբողջությամբ կատարել իրենց ստանձնած պարտավորությունները, ներառյալ հումանիտար հրադադարի անհապաղ հաստատումը `համաձայն հոկտեմբերի 10-ի Մոսկվայի համատեղ հայտարարության, որը կողմերը վերահաստատել են Փարիզում հոկտեմբերի 17-ին և Վաշինգտոնում հոկտեմբերի 25-ին:
Առանց հրադադարի կամ այլ պարտավորությունների կատարմանը վնասելու, կողմերը պայմանավորվել են շտապ կարգով մի շարք քայլեր ձեռնարկել, ներառյալ.
1. Կողմերը կանխամտածված չեն թիրախավորելու քաղաքացիական բնակչությանը կամ ոչ ռազմական օբյեկտներին `համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի:
2. Կողմերը ակտիվորեն ներգրավվելու են ռազմաճակատում մահացածների մարմինների փոխանակման իրականացմանը `տրամադրելով ԿԽՄԿ-ին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին անհրաժեշտ անվտանգության երաշխիքներ:
1. Կողմերը ԿԽՄԿ-ին և PRCiO-ին (ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին) մեկ շաբաթվա ընթացքում փոխանցելու են ներկայումս պահպանման տակ գտնվող ռազմագերիների ցուցակը՝ հետագա փոխանակումն ապահովելու նպատակով:
2. Կողմերը գրավոր ներկայացնելու են հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 2-րդ կետին համապատասխան հրադադարի հնարավոր վերիֆիկացիոն մեխանիզմների հետ կապված մեկնաբանություններ և հարցեր:
Կողմերը մտքերի բաց և առարկայական (սուբստանտիվ) փոխանակում են անցկացրել՝ ուղղված համապարփակ կարգավորման առանցքային տարրերի շուրջ իրենց բանակցային դիրքորոշումների հստակեցմանը՝ հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 3-րդ կետին համապատասխան։ Համանախագահները շարունակելու են ինտենսիվ աշխատանքը կողմերի հետ՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու ուղղությամբ:

Armenian, Azeri Sides Agreed to Take a Number of Steps on an Urgent Basis: OSCE Minsk Group Statement
The Co-Chairs met separately and jointly with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov in Geneva on October 30.  The Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office (PRCiO) Andrzej Kasprzyk also participated in the meetings. They also held consultations with UN High Commissioner for Refugees Filippo Grandi and ICRC President Peter Maurer.
The Co-Chairs once again called on the sides to implement, in full, their commitments, including the immediate establishment of a humanitarian ceasefire, in accordance with the October 10 Moscow Joint Statement, which the sides reaffirmed with Paris on October 17 and in Washington on October 25.
Without prejudice to the implementation of the ceasefire or other commitments, the sides agreed to take a number of steps on an urgent basis, including:
The sides will not deliberately target civilian populations or non-military objects in accordance with international humanitarian law;
The sides will actively engage in the implementation of the recovery and exchange of remains on the battlefield by providing the ICRC and PRCiO the necessary safety guarantees for facilitation;
The sides will deliver to the ICRC and PRCiO, within one week, a list of currently detained prisoners of war for the purposes of providing access and eventual exchange;
The sides will provide in writing comments and questions related to possible ceasefire verification mechanisms in accordance with item 2 of the October 10 joint statement.
The sides engaged in an open and substantive exchange of views aimed at clarifying their negotiating positions on core elements of a comprehensive solution in accordance with item 3 of the October 10 joint statement.
The Co-Chairs will continue working with the sides intensively to find a peaceful settlement of the conflict.