Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են շտապ կարգով մի շարք քայլեր ձեռնարկել. ԵԱՀԿ ՄԽ հայտարարություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով`ՌԴ, Ստեֆան Վիսկոնտի` Ֆրանսիա, Էնդրյու Շոֆեր` ԱՄՆ)  այսօր տարածեցին հետևյալ հայտարարությունը.
Հոկտեմբերի 30-ին Ժնևում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդիպեցին Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ առանձին և համատեղ:
Հանդիպումներին մասնակցում էր նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը: Նրանք նաև խորհրդակցություններ են անցկացրել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի և ԿԽՄԿ նախագահ Պիտեր Մաուրերի հետ:
Համանախագահները մեկ անգամ ևս կոչ արեցին կողմերին ամբողջությամբ կատարել իրենց ստանձնած պարտավորությունները, ներառյալ հումանիտար հրադադարի անհապաղ հաստատումը `համաձայն հոկտեմբերի 10-ի Մոսկվայի համատեղ հայտարարության, որը կողմերը վերահաստատել են Փարիզում հոկտեմբերի 17-ին և Վաշինգտոնում հոկտեմբերի 25-ին:
Առանց հրադադարի կամ այլ պարտավորությունների կատարմանը վնասելու, կողմերը պայմանավորվել են շտապ կարգով մի շարք քայլեր ձեռնարկել, ներառյալ.
1. Կողմերը կանխամտածված չեն թիրախավորելու քաղաքացիական բնակչությանը կամ ոչ ռազմական օբյեկտներին `համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի:
2. Կողմերը ակտիվորեն ներգրավվելու են ռազմաճակատում մահացածների մարմինների փոխանակման իրականացմանը `տրամադրելով ԿԽՄԿ-ին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին անհրաժեշտ անվտանգության երաշխիքներ:
1. Կողմերը ԿԽՄԿ-ին և PRCiO-ին (ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին) մեկ շաբաթվա ընթացքում փոխանցելու են ներկայումս պահպանման տակ գտնվող ռազմագերիների ցուցակը՝ հետագա փոխանակումն ապահովելու նպատակով:
2. Կողմերը գրավոր ներկայացնելու են հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 2-րդ կետին համապատասխան հրադադարի հնարավոր վերիֆիկացիոն մեխանիզմների հետ կապված մեկնաբանություններ և հարցեր:
Կողմերը մտքերի բաց և առարկայական (սուբստանտիվ) փոխանակում են անցկացրել՝ ուղղված համապարփակ կարգավորման առանցքային տարրերի շուրջ իրենց բանակցային դիրքորոշումների հստակեցմանը՝ հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 3-րդ կետին համապատասխան։ Համանախագահները շարունակելու են ինտենսիվ աշխատանքը կողմերի հետ՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու ուղղությամբ:

Совместное заявление сопредседателей МГ ОБСЕ по итогам женевских встреч
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Российская Федерация), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шeффер (Соединенные Штаты Америки) выступили с заявлением по итогам отдельных встреч с главами МИД Армении и Азербайджана и встречи глав МИД двух государств. Как сообщает Арменпресс, в заявлении говорится:
“Сопредседатели встретились отдельно и совместно с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном и министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым 30 октября. Во встречах также принял участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик. Они также провели консультации с верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди и президентом МККК Петером Маурером.
Сопредседатели в очередной раз призвали стороны выполнить в полном объеме свои обязательства, в том числе немедленное установление прекращения огня по гуманитарным соображениям, в соответствии с Московским совместным заявлением от 10 октября, которое стороны подтвердили с Парижем 17 октября и в Вашингтоне 25 октября.
Без ущерба для выполнения прекращения огня или других обязательств стороны договорились предпринять ряд шагов в срочном порядке, в том числе:
- стороны не будут преднамеренно нацеливаться на гражданское население или невоенные объекты в соответствии с международным гуманитарным правом;
- стороны будут активно участвовать в осуществлении процесса обмена телами погибших на поле боя, предоставив МККК и офису личного представителя действующего председателя ОБСЕ необходимые гарантии безопасности;
- в течение одной недели стороны предоставят МККК и офису личного представителя действующего председателя ОБСЕ список имеющихся на данный момент военнопленных в целях обеспечения доступа и возможного обмена;
- в письменном виде стороны предоставят замечания и вопросы, связанные с возможными верификационными механизмами для мониторинга прекращением огня, в соответствии с пунктом 2 совместного заявления от 10 октября.
Стороны провели открытый и предметный обмен мнениями, направленный на уточнение их переговорных позиций по ключевым элементам всеобъемлющего решения в соответствии с пунктом 3 совместного заявления от 10 октября.
Сопредседатели продолжат интенсивную работу со сторонами в поиске мирного урегулирования конфликта”.