Խոստանում եմ լինել նախագահ, որը ձգտում է միավորվել, ոչ թե բաժանել․ Ջո Բայդենը հայտարարել է հաղթանակի մասին
Kevin Lamarque /REUTERS
Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը հայտարարել է «մաքուր հաղթանակի» մասին և ուղերձով է հանդես եկել, հայտնում է INTERFAX-ը։
«Այս պետության ժողովուրդն ասել է իր խոսքը: Նա մեզ հաղթանակ է տվել: Համոզիչ հաղթանակ: Այս ընտրությունների ժամանակ տրվել են ամենամեծ թվով ձայները»,- ասել է Բայդենը:
«Խոստանում եմ լինել նախագահ, որը ձգտում է միավորվել, ոչ թե բաժանել: Որը չի տեսնում կարմիր և կապույտ նահանգներ, այլ տեսնում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները»,-նշել է Ջո Բայդենը:
Նա նաև դիմել է Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցներին:
«Հասկանում եմ ձեր հուսահատությունն այս շաբաթ: Սակայն այժմ եկեք միմյանց հնարավորություն տանք: Ժամանակն է մի կողմ դնել կոշտ հռետորությունը, նվազեցնել աստիճանը… Առաջընթացի հասնելու համար մեզ պետք է դադարել վերաբերվել մեր ընդդիմադիրներին՝ որպես թշնամիների: Նրանք թշնամիներ չեն, նրանք ամերիկացիների են»,- հայտարարել է Բայդենը՝ կոչ անելով երկրի երկու կուսակցություններին կողմնակիցներին միավորվել:
«Մեր աշխատանքը կսկսվի COVID-ի նկատմամբ հսկողության հաստատումից»,-նշել է Ջո Բայդենը՝ հավելելով, որ ամերիկացիները չեն կարող հաղթահարել կարևոր բոլոր խնդիրները, քանի դեռ կորոնավիրուսը չի վերահսկվում:

"Клянусь стать президентом, который будет не разъединять, а объединять" - Джо Байден обратился к нации
Kevin Lamarque /REUTERS
Кандидат в президенты США от Демократической партии Джо Байден объявил о своей победе на состоявшихся 3 ноября президентских выборах и обратился к нации, передает INTERFAX.
"Мы выиграли выборы с максимальным количеством голосов - 74 млн", - заявил он в первом обращении к нации в качестве победившего на выборах кандидата в президенты из Уилмингтона (штат Делавэр).
Он добавил: "Я клянусь стать президентом, который будет не разъединять, а объединять".
Кандидат от демократов призвал пересмотреть отношение к политическим оппонентам и остановить грубую риторику.
"Что касается всех тех, кто голосовал за (действующего лидера США Дональда) Трампа, я понимаю то разочарование, которые вы испытываете сегодня, но теперь давайте дадим друг другу шанс. Настало время оставить в прошлом грубую риторику, снизить температуру, посмотреть друг на друга снова, прислушаться к друг другу", - сказал он с трибуны в Уилмингтоне, штат Делавэр, обращаясь к гражданам США.
"И для того, чтобы добиться прогресса, мы должны перестать относиться к нашим оппонентам, как к врагам. Они не наши враги, они американцы", - заявил Байден.