Կշտամբանքները Ռուսաստանի հասցեին բացարձակապես անհիմն են. Դմիտրի Պեսկով
Դավաճանության համար կշտամբանքներն առ այն, որ Ռուսաստանն իբր էական աջակցություն չի ցուցաբերել Հայաստանին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում, բացարձակապես անհիմն են: Նման կարծիք է հայտնել Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ուրբաթ օրը RT հեռուստաալիքին հրապարակված հարցազրույցում, փոխանցում է News.am-ը:
«Կշտամբանքները Ռուսաստանի հասցեին բացարձակապես անհիմն են»,- պատասխանել է Պեսկովն այն դիտողությանը, թե իբր Ռուսաստանի Դաշնությունն էական աջակցություն չի ցուցաբերել Հայաստանին Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորման հարցում, իսկ որոշ հայեր Ռուսաստանի դիրքորոշումը արպես դավաճանություն են որակում:
Մոսկվան թե Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, թե ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Ռուսաստանի բարեկամներ է համարում, ասել է Պեսկովը: «Իհարկե»,- պատասխանել է Կրեմլի խոսնակը հարցին` արդյո՞ք Մոսկվան շարունակում է միաժամանակ բարեկամ համարել և Ալիևին, և Փաշինյանին:
«Միայն այս վերաբերմունքը, միայն այն փաստը, որ Ռուսաստանը գնահատում է իր հարաբերությունները Հայաստանի հետ (մենք գտնվում ենք ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի հետ, մենք ՀԱՊԿ-ում ենք, Հայաստանը մի երկիր է, որի հետ մենք դարեր շարունակ հարաբերություններ ենք կառուցել), և նույնը ադրբեջանցիների հետ է, և մեր բարեկամությունը, պատմական բարեկամությունն Ադրբեջանի ժողովրդի և Հայաստանի ժողովրդի հետ թանկ է մեզ համար, միայն այս մոտեցումը թույլ տվեց հենց Ռուսաստանին անաչառ միջնորդի դեր խաղալ [Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացում]»,- ընդգծել է Պեսկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Պեսկովի կարծիքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջարկել է Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորման ձևակերպումներ, որոնց ընդունումը մի քանի տարի առաջ թույլ կտար խուսափել արյունահեղությունից։ Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանում ռազմական գործողությանը նախորդել են «երկար տարիներ ԵԱՀԿ Միսկի խմբի համանախագահների և առաջին հերթին Ռուսաստանի կարգավորման ինչ-ինչ ձևակերպումներ առաջարկելու փորձերը»։
«Այդ ձևակերպումները գոյություն ունեին, դրանք լավ հայտնի են միջազգային բանակցային գործընթացի մասնակիցներին, բայց, ցավոք, դրանք այս կամ այն պատճառով չեն գործել,- ասել է Պեսկովը։ - Եթե դրանք իրականացվեին, անգամ երկու տարի առաջ, ապա, հավանաբար, այս արյունահեղ պատերազմը չէր լինի և կհաջողվեր խուսափել հազարավոր հայ երիտասարդների և երիտասարդ ադրբեջանցիների զոհվելուց»։

Упреки в сторону России в предательстве из-за позиции по Карабаху несостоятельны: Песков
Упреки в сторону России в предательстве из-за якобы недостаточной поддержки Армении при решении конфликта в Нагорном Карабахе абсолютно не состоятельны. Как передает ТАСС, такое мнение выразил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков в опубликованном в пятницу интервью телеканалу RT.
"Упреки в отношении России абсолютно не состоятельны", - ответил Песков на замечание о том, что РФ якобы не оказывала существенной поддержки Армении при решении конфликта в Карабахе, а часть армян расценивает позицию России как предательство.
Москва считает и президента Азербайджана Ильхама Алиева, и премьер-министра Армении Никола Пашиняна друзьями России, заявил Песков.
"Безусловно", - ответил представитель Кремля на вопрос, продолжает ли Москва считать и Алиева, и Пашиняна друзьями одновременно. "Только такое отношение, только тот факт , что Россия дорожит своими отношениями с Арменией (мы с Арменией находимся в ЕврАзЭС, находимся в ОДКБ, Армения - это страна, с которой у нас много веков выстраивались отношения), и то же самое у нас с азербайджанцами, - и мы дорожим нашей дружбой, исторической дружбой с народом Азербайджана, и с народом Армении - только такой подход позволил именно России играть роль беспристрастного посредника [в урегулировании в Нагорном Карабахе]", - подчеркнул Песков.
Песков считает, что Минская группа Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) предлагала формулы урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе, принятие которых несколько лет назад позволило бы избежать кровопролития. По его словам, военной операции в регионе предшествовали "многие годы попыток сопредседателей Минской группы ОБСЕ и в первую очередь России предложить некие формулы урегулирования".
"Формулы эти существовали, они хорошо известны участникам международного переговорного процесса, но, к сожалению, они не сработали по тем или иным причинам, - сказал Песков. - Если бы они были реализованы, даже два года назад, то, наверное, этой кровавой войны бы не было и удалось бы избежать гибели не единой тысячи молодых армян и молодых азербайджанцев".