Դադիվանք՝ Արցախ աշխարհի պատմության խոսող վկան
Քարվաճառի շրջանում` այնտեղ, որտեղ թեք բլրակով մերձենում են Արցախի և Մռավի լեռնաշղթաները, կա մի լեռնահովիտ: Հենց այդտեղ` բլրակի վրա է կառուցված հայկական հիասքանչ կոթողներից մեկը` Դադիվանքը կամ Խութավանքը:
Վանական համալիրի «դադի» և «խութա» անվանումների ստուգաբանությունը տրվում է երկու կերպ: Առաջինը կապված է Քրիստոսի առաքյալներից՝ Թադևոսի հետևորդ Դադիի անվան հետ: I դարում՝ 60-70թթ.-ին, նա քրիստոնեություն է քարոզել Արցախում: Սակայն ժողովուրդը, դեռևս պատրաստ չլինելով դրան, քարկոծելով սպանել է Դադիին և հուղարկավորել ներկայիս Դադիվանքի տարածքում: Երբ 301թ.-ին Հայոց աշխարհում քրիստոնեությունն ընդունվեց որպես պետական կրոն, այդ տարածքը սրբատեղի դարձավ: 310-311թթ.-ին նույնիսկ Գրիգոր Լուսավորիչն է այցելել Սուրբ Դադիի գերեզման:
Դադիվանքի վերանորոգման շրջանակներում իրականացված պեղումների ընթացքում` 2007 թվականի հուլիսի 21-ին վանական համալիրի եկեղեցիներից մեկի խորանի տակ գտնվել են Սբ. Դադի առաքյալի մասունքները:
Անդրադառնալով «խութա» անվանը՝ նշենք, որ «խութ» նշանակում է բլուր, հետևաբար՝ «Խութավանք» բառացի նշանակում է բլրի վրա գտնվող վանք:
Դեպի Դադիվանք տանող ...
Վանական համալիրում եղել են տարբեր շինություններ. 2 ժամատուն, 2 հնագույն եկեղեցի, միաբանական խցեր, հյուրատուն, գործատուն, գրատուն, որոնց հիմնական մասը կառուցվել է Զաքարյան իշխանապետության տարիներին։
Մատենագրական աղբյուրների համաձայն՝ Դադիվանքի մասին հիշատակություններ հանդիպում են 9-րդ դարից սկսած: Ինչպես վկայում են տեղում պահպանված կառույցներն ու վիմագիր արձանագրությունները՝ վանքն արդեն 12-րդ դարի առաջնորդանիստ կենտրոն էր:
Համալիրի գլխավոր՝ կաթողիկե եկեղեցու հյուսիս-արևմտյան կողմում Սուրբ Դադի եկեղեցին է: Այն, ըստ մասնագետների, կառուցվել է 10-11-րդ դարերում: Գմբեթավոր ժամատունը, ըստ հարավային ճակատի արձանագրության, 1224 թ.-ին հիմնել է վանքի առաջնորդ Վասակ նահատակի որդին՝ Գրիգորիսը:  Դադիվանքի կենտրոնական կառույցը Կաթողիկե Սուրբ Նշան եկեղեցին է, որը 1214 թվականին կառուցել է Հաթերքի իշխանուհի Արզու-Խաթունն՝ ի հիշատակ իր ամուսնու՝ Վախթանգ Վախթանգյանի և երկու որդիների՝ Հասանի և Գրիգորի, որոնցից ավագը նահատակվել էր թուրքերի դեմ պատերազմելիս։
Կառույցին համահունչ է երկհարկանի զանգակատունը, որի արևմտյան մասում պահպանվել են երկու խաչքարեր՝ քանդակված 1283 թվականին՝ վարպետ Աթանասի կողմից։ Դրանք, ինչպես նաև պատերին արված արձանագրությունները, 12-13-րդ դարերում տեղի ունեցած դեպքերի վկայությունն են:
Վանքի շինությունները, փաստում են նաև այն մասին, որ դարեր շարունակ եպիսկոպոսանիստ այս վայրում ապրել ու գործել են բազմաթիվ միաբաններ: Օրինակ՝ 12-րդ դարում Մխիթար Գոշը միառժամանակ այստեղ է բնակվել, և աշխատել է իր «Դատաստանագրքի» վրա։
Դադիվանք - Վիքիպեդիա՝ ազատ ...
Դադիվանքն ունեցել է 200 000 հա կալվածքներ, սակայն 1920 թվականին Արցախը Խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցվելուց հետո զրկվել է կալվածքներից, դադարել գործելուց։ 1960-ական թվականներին Ադրբեջանի իշխանությունները վանական համալիրի տարածքում գյուղ են հիմնել, որի բնակիչները վնասել են վանական համալիրի շենքերը, որմնանկարները։ 1993 թվականի մարտի 31-ին Դադիվանքն ազատագրվել է, վերաբացվել է 1994 թվականին:
2001 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի 16 պատվիրակությունների կողմից, որոնց կազմում էին Հայաստանի, Կիպրոսի, Իտալիայի, Ռումինիայի, Հունաստանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչներ, ստորագրվեց Արցախի պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը վերաբերող No 9256 փաստաթուղթը, որի համաձայն Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական քաղաքականության աղաղակող փաստերից է Դադիվանքի ավերումը, որը «տեղի իսլամադավան բնակչությունը (ադրբեջանցիները) համարում էր հայկական քրիստոնեական կրոնի մնացորդ և ավերեց այն, ինչպես կարողացավ:

Dadivank - A Witness to the Artsakh History
In Artsakh’s Karvachar region, in a beautiful valley where Kharabakh and Mrav mountain chains get closer by a hill, there stands a beautiful monastery...
In Artsakh’s Karvachar region, in a beautiful valley where Kharabakh and Mrav mountain chains get closer by a hill, there stands a beautiful monastery, called Dadivank or Khutavank.  It is one of the most remarkable medieval architectural complexes of Artsakh Republic.
Etymology of "Dadi" and "Khuta" names are explained in two ways.  The first is related to the name of Daddy, who was one of 70 disciples of Apostle St. Thaddeus (one of the 12 apostles of Jesus Christ). In the first century Daddy preached Christianity in Artsakh. However, the people, not yet ready for it, stoned Dadi to death and buried him in the area of present-day Dadivank. When Christianity was adopted as the state religion in the Armenian world in 301, the area became a sanctuary. In 310-311, even Gregory the Illuminator visited the tomb of St. Daddy. In July, 2007, the grave of St. Dadi was discovered under the holy altar of the main church.
Referring to the name "Khuta", we should mention that  in Armenian “khut” means small hill, therefore, "Khutavank" literally means a monastery built on a hill.
The Monastery belongs to the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church and consists of two bell towers, 2 ancient churches, monk cells, guest house, bookhouse, etc. According to bibliographic sources, the monastery was first mentioned in the 9th century. As evidenced by lithographic records, the monastery was already a vicarial center in the 12th century.
It should be mentioned, that the pearl of the monastic complex is St. Katoghike Astvatsatsin Church built by princess Arzukhatun, the wife of Verin Khachen's prince Vakhtang Vakhtangyan, in 1214. She built the church in memory of her husband and 2 sons (Hasan and Grigor) who died in the war against the Turks.
The buildings of the monastery also prove that many monks have lived and worked in this Episcopal place for centuries. For example, Armenian scholar, writer, public figure, thinker, and priest Mkhitar Gosh lived and worked there for some time.
Dadivank had 200,000 hectares of land, but after Artsakh was annexed to Soviet Azerbaijan in 1920, it lost its estates. In the 1960s, the Azerbaijani authorities established a village in the area of the monastery complex, the residents of which damaged the buildings and frescoes of the Monastery. Dadivank was liberated in 1993 and reopened in 1994.
According to the document signed by 16 members of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on October 8, 2001, the demolition of Dadivank in Artsakh is one of the shocking facts of the Azerbaijani policy.