Մեր գործունեության կարևոր ուղղություններից մեկը պետք է դառնա զոհված զինծառայողների ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների հարցը. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են պատերազմում զոհված զինծառայողների ընտանիքների և հաշմանդամություն ստացած անձանց սոցիալական երաշխիքների պահովման հետ կապված հարցեր:
Իր խոսքում, վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Մեր առաջիկա գործունեության կարևոր ուղղություններից մեկը պետք է դառնա պատերազմի ընթացքում զոհված զինծառայողների ընտանիքների, նաև հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների սոցիալական երաշխիքների հարցը: Այսօր մենք հավաքվել ենք նախ քննարկելու Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, այսինքն տեսնելու, թե ինչ ունենք, ինչ իրավիճակ ունենք և ինչ անելիքներ կան, որպեսզի կարողանանք հիմնադրամի լիարժեք գործունեությունն ապահովել: Պետք է քննարկենք նաև այն, թե ինչ լրացուրցիչ գործիքներ ունենք, որպեսզի կարողանանք ավելի կայուն և համապարփակ դարձնել այդ հիմնադրամի գործունեության հետ կապված հարցերը»:
Այնուհետև ներկայացվել են Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի շրչջանակում սոցիալական երաշխիքների ապահովման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, միանվագ և ամենամսյա վճարների մեխանիզմները, հիմնադրամի միջոցների ընդլայնման ուղղությամբ նախատեսվող միջոցառումները, որոնց շուրջ ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը ներկայացրել է տեղեկատվություն «Մենք ենք մեր սահմանները, բոլորս Արցախի համար» խորագրով դրամահավաքի շրջանակում ստացված միջոցների, դրանց օգտագործման ուղղությունների և նպատակների վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախի մեր հայրենակիցների սոցիալական աջակցության ծրագրերի ու միջոցառումների իրականացման ուղղությամբ աշխատանքների ընթացքին:
Կառավարության ղեկավարը պատասխանատուներին տվել է կոնկրետ հանձնրարականներ՝ վերը նշված ուղղություններով աշխատանքներն առավեագույնս կազմակերպված, նպատակային ու հասցեական իրականացնելու համար:

Одним из ключевых направлений нашей деятельности должен стать вопрос социальных гарантий семьям погибших военнослужащих: Пашинян
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные с обеспечением социальных гарантий семьям погибших на войне военнослужащих и получившим инвалидность лицам.
В своей речи премьер-министр, в частности, отметил: "Одним из ключевых направлений нашей дальнейшей деятельности должен стать вопрос социальных гарантий семьям погибших во время войны военнослужащих, а также военнослужащим, получившим инвалидность. Сегодня мы собрались в первую очередь, чтобы обсудить ситуацию вокруг Фонда страхования военнослужащих, то есть посмотреть, что у нас есть, каково наше текущее положение, что нужно сделать, чтобы обеспечить полноценное функционирование фонда. Мы также должны обсудить, какие дополнительные инструменты у нас есть, чтобы сделать связанные с деятельностью фонда вопросы более стабильными и комплексными".
Затем были представлены проводимые в рамках Фонда страхования военнослужащих мероприятия по обеспечению социальных гарантий, механизмы единовременных и ежемесячных выплат, предусмотренные для расширения ресурсов фонда меры, по которым были представлены различные предложения.
Исполнительный директор Всеармянского фонда "Айастан" Айкак Аршамян представил информацию о средствах, полученных в рамках кампании по сбору средств "Мы и наши границы", направлениях и целях их использования.
Были также затронуты работы по реализации программ и мероприятий социальной помощи нашим соотечественникам из Арцаха.
Премьер-министр дал конкретные поручения ответственным лицам, чтобы работа по указанным направлениям проводилась максимально организованно, целенаправленно и адресно.