Արցախը կա և լինելու է. Միքայել Արզումանյան
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, պաշտպանության բանակի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանը կոչով դիմել է հայրենակիցներին:
«Սիրելի հայրենակիցներ, սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը մեր ժողովուրդը ստիպված եղավ դիմակայել Ադրբեջանի, Թուրքիայի, ահաբեկչական խմբավորումների և նրանց հովանավորների միացյալ ագրեսիային: 44 օր շարունակ չափազանց ծանր մարտերի ընթացքում հայ մարտիկը գործեց անօրինակ սխրանքներ, ինչը, ցավոք սրտի, բավական չեղավ, որպեսզի պատերազմն ավարտվի այնպես, ինչպես կցանկանայինք մենք: Կատարվածն ուներ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ բազմաթիվ պատճառներ, որոնք վերլուծվելու են, կատարվելու են անհրաժեշտ ազնիվ և կոշտ հետևություններ: Սակայն այսօր ունենք այն, ինչ ունենք, և մեր հետագա գործունեության համար մեկնարկային կետ պետք է համարենք ոչ թե մեր երազանքներն, այլ ձևավորված իրողությունները, իսկ երազանքները կարող են և պե՛տք է լինեն նպատակ, ինչին պիտի հասնենք միահամուռ լարված աշխատանքով:
Այդ նպատակների իրագործման համար առավել քան երբևէ բոլորիս անհրաժեշտ է միասնականություն, պետական մտածողություն և անձնական պատասխանատվության զգացողություն: Բոլորիս անհրաժեշտ է տարածվող անհիմն շշուկներին, իրականության հետ որևէ կապ չունեցող առասպելներին, տարաբնույթ հերյուրանքներին վերջ տալու կամք և վճռականություն:
Իրականությունն այն է, որ Արցախը կա և լինելու է: Արցախի անվտանգության հիմնական երաշխավորը՝ պաշտպանության բանակը, պատերազմից դուրս է եկել ծանր հարվածներ կրած, սակայն ավելի քան միասնական, կարգապահ և պատրաստ շարունակել կատարել հայրենիքը պաշտպանելու իր առաքելությունը: Բանակը պահպանել է իր կուռ կառուցվածքը, կառավարման համակարգը, միանձնյա ղեկավարման սկզբունքի վրա հիմնված զինվորական աստիճանակարգությունը, կենսականորեն կարևոր ենթակառուցվածքը, իսկ բոլոր փոփոխությունները, որոնք կատարվելու են առաջիկայում, նպատակաուղղված են լինելու ոչ թե բանակի կազմալուծմանը, այլ բանակի կատարելագործմանն ու մարտունակության աստիճանի որակապես աննախադեպ բարելավմանը:
Անհիմն խոսակցություններն ազնիվ չեն առաջին հերթին այն զինվորների և սպաների նկատմամբ, ովքեր այս պահին էլ մարտական դիրքերում իրականացնում են իրենց ծառայությունը: Բանակի հրամանատարության, միավորումների և զորամասերի, տարբեր ստորաբաժանումների հրամանատարների, սպայակազմի, պայմանագրային և ժամկետային զինծառայողների տեսլականը մեկն է՝ ապահովել մեր երկրի պաշտպանությունը, ապահովել մեր ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ապրելու իրավունքը: Այդ գերնպատակի իրագործմանն իրենց կյանքն են նվիրաբերել մեր բազմաթիվ զինակից եղբայրներն ու քույրերը, վստահ եմ, որ կարողանալու ենք արժանի լինել նրանց զոհողությանը»:

Министр обороны Арцаха: будут сделаны необходимые честные и жесткие выводы
Произошедшее имело объективные и субъективные причины, которые будут проанализированы, будут сделаны необходимые честные и жесткие выводы. Об этом говорится в обращении командующего Армией обороны Арцаха Микаела Арзуманяна.
Ниже представляем текст обращения:
"Дорогие соотечественники, с 27 сентября по 9 ноября 2020 года наш народ был вынужден противостоять объединенной агрессии Азербайджана, Турции, террористических группировок и их спонсоров. В ходе невероятно тяжелых боев на протяжении 44 дней армянский боец совершил беспримерные подвиги, чего, к сожалению, оказалось недостаточно, чтобы война завершилась так, как мы хотели.
У произошедшего было множество объективных и субъективных причин, которые будут проанализированы, будут сделаны необходимые честные и жесткие выводы. Однако сегодня мы имеем то, что имеем, и мы должны это считать стартовой точкой для нашей дальнейшей деятельности, не наши мечты, а иные сложившиеся реалии, а мечты могут и должны быть целью, которых мы должны достичь сплоченной напряженной работой.
Для достижения этих целей нам всем как никогда необходимо единство, государственное мышление, чувство личной ответственности. Всем нам нужны воля и решимость, чтобы положить конец беспочвенным пересудам, не имеющим ничего общего с действительностью мифам и различным выдумкам.
Реальность в том, что Арцах есть и будет. Главный гарант безопасности Арцаха - Армия обороны - в ходе войны получила тяжелые удары, но стала более сплоченной, дисциплинированной и готова выполнять свою миссию по защите Родины. Армия сохранила прочную структуру, систему управления, жизненно важную инфраструктуру, а все предстоящие изменения будут направлены не на расформирование армии, а на ее усовершенствование и повышения уровня боеспособности.
Распространение беспочвенных слухов несправедливо, прежде всего в отношении солдат и офицеров, которые сейчас находятся на боевых позициях. У наших бойцов одно видение - обеспечить защиту нашей страны, обеспечить право нашего народа жить на своей Родине. Многие наши братья и сестры пожертвовали жизнью для достижения этой конечной цели, и я уверен, что мы будем их достойны".