Մոսկվան ակնկալում է, որ ՄԱԿ-ը, հետևելով ԿԽՄԿ-ին, կմիանա աշխատանքներին Ղարաբաղում. Լավրով
Մոսկվան ակնկալում է, որ ՄԱԿ-ի կառույցները, հետևելով ԿԽՄԿ-ին, կմիանան հումանիտար խնդիրների լուծմանը Ղարաբաղում, երեքշաբթի ասել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք ակնկալում ենք, որ կմիանան նաև այլ մարդասիրական կառույցներ, առաջին հերթին` ՄԱԿ-ի կառույցները: Ես նկատի ունեմ փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը, հումանիտար հարցերի համակարգման գրասենյակը և, իհարկե, Լեռնային Ղարաբաղում նաև մշակութային ժառանգության պահպանման սուր խնդիրներ կան: Եվ այստեղ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարող է իր դերը կատարել»,- ասել է նա լրագրողներին:
Նա նշել է, որ ԿԽՄԿ-ն երկար ժամանակ է ներկա տարածաշրջանում և դրա փորձը կարող է օգտակար լինել այլ կազմակերպությունների համար:
«Կարծում եմ, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումն այդ պայմանագրերի հիման վրա, իհարկե, լրացուցիչ հնարավորություններ է ստեղծում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատանքի համար, որը ներկա է Հայաստանում և Ադրբեջանում, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղը»,- ասել է նա լրագրողներին:
Ըստ նրա` ԿԽՄԿ-ն կարող է կարևոր դեր ունենալ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածի հետևանքների հաղթահարման հարցում:

Лавров: Москва рассчитывает, что ООН вслед за МККК подключится к работе в Карабахе
Москва рассчитывает, что структуры ООН вслед за МККК подключатся к решению гуманитарных проблем в Карабахе, заявил во вторник глава МИД РФ Сергей Лавров, передает РИА Новости.
"Мы рассчитываем, что подключатся и другие гуманитарные структуры, прежде всего структуры Организации Объединенных Наций. Я имею в виду Управление Верховного комиссара по делам беженцев, Управление по координации гуманитарных вопросов и, конечно же, в Нагорном Карабахе остро стоят также задачи сохранения культурного наследия. И здесь свою роль могла бы сыграть ЮНЕСКО", - сказал он журналистам.
От отметил, что МККК давно присутствует в регионе и его опыт может быть полезен для других организаций.
"Я думаю, что прекращение боевых действий на основе этих договоренностей, конечно же, открывает дополнительные возможности для работы Международного комитета Красного Креста, который присутствует и в Армении, и в Азербайджане, включая и Нагорный Карабах", - сказал он журналистам.
По его словам, МККК может сыграть важную роль в преодолении последствий произошедшего в Нагорном Карабахе.