Արցախում 1 տարի ժամկետով բնակչության համար անվճար կլինեն կոմունալ բոլոր ծառայությունները. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 17-ին հրավիրել է աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն՝ քննարկելու հետպատերազմյան սոցիալական իրավիճակի հաղթահարման համար բնակչությանը ցուցաբերվելիք պետական աջակցության մեխանիզմները:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ստեղծված ծանր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակում կառավարությունը պարտավոր է միջոցներ ձեռնարկել բնակչության սոցիալական բեռը թեթևացնելու և կյանքի բնականոն ռիթմը հնարավորինս արագ վերականգնելու համար: Նախագահի խոսքով՝ առաջին փուլում կգործեն սոցիալական մի շարք ծրագրեր, մասնավորապես՝ մեկ տարի ժամկետով բնակչության համար անվճար կլինեն կոմունալ բոլոր ծառայությունները (բնական գազ, էլեկտրաէներգիա, ջուր և այլն) և կապի ծառայությունները (բջջային և ֆիքսված կապ, համացանց)՝ ողջամիտ ծավալների սահմանափակմամբ:
Հաջորդ կարևոր ծրագրով՝ այն կարիքավոր ընտանիքներին, որոնց մեկ շնչին հասնող եկամուտը քիչ է նվազագույն սպառողական զամբյուղի 60 հազար ՀՀ դրամի շեմից, կտրվի ֆինանսական համապատասխան աջակցություն:
Անօթևան մնացած բոլոր քաղաքացիները մեկ շնչի հաշվով կստանան 300 հազար ՀՀ դրամի չափով պետական միանվագ աջակցություն: Իսկ պատերազմական գործողություններից վնասված բնակելի տների վերականգնման աշխատանքները կսկսվեն արդեն առաջիկա օրերին:
«Անօթևան մնացած մեր բոլոր քաղաքացիների բնակարանների խնդիրները կառավարությունը պարտավորվում է լուծել մի քանի տարվա ընթացքում, իսկ մինչ այդ պետությունը կշարունակի ֆինանսական աջակցություն տրամադրել վերոնշյալ ընտանիքներին՝ բնակվարձի փոխհատուցման տեսքով»,- նշել է նախագահը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև աշխարհազորին հատկացվելիք ֆինանսական աջակցությանը և սոցիալական այլ ծրագրերին վերաբերող մի շարք հարցեր:

President: Artsakh Public Utilities, Communication Services to be Free of Charge for 1 Year
Artsakh (Nagorno-Karabakh) President Arayik Haroutyunyan on Tuesday convened an enlarged working meeting to discuss the mechanisms of state support to be provided to the local population to overcome the post-war social situationNews.am reports.
As per the President, in the first stage, a number of respective social programs will be launched; in particular, all public utilities (natural gas, electricity, water, etc.) and communication services (mobile and fixed telephones, internet) will be free of charge for the population for one year—but with reasonable volume limits.
According to the next important program, appropriate financial assistance will be provided to those needy families whose monthly per capita income is less than the 60 thousand drams of the minimum consumer basket.
Also, all those who are left homeless as a result of the recent war will receive a one-time state support of 300 thousand drams per capita, and the reconstruction of war-damaged houses will begin in the coming days.
"The government is committed to solving the housing problems of all our homeless citizens within a few years; but until then, the state will continue to provide financial assistance—in the form of rent reimbursement—to the above-mentioned families," said the President.
The financial assistance to be provided to the militia, and some other social programs were also discussed during the meeting.