Նախատեսվում էր Ադրբեջանի քաղաքացիների վերադարձը Շուշի՝ հայկական կողմի վերահսկողությունը պահպանելով, բայց Փաշինյանը չհամաձայնեց այդ տարբերակին. Պուտին
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը խոստովանել է, որ չի հասկանում, թե ինչու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվեց Շուշի քաղաք խաղաղ փախստականներին վերադարձնելու Ադրբեջանի պայմանից, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Պուտինի խոսքով ՝ Շուշիի հարցը առաջացել է այս պատերազմի ընթացքում:
«Հոկտեմբերի 19-20-ը ես մի շարք հեռախոսազրույցներ ունեցա ինչպես նախագահ Ալիևի, այնպես էլ վարչապետ Փաշինյանի հետ: Եվ այդ ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերը վերականգնել էին վերահսկողությունը Ղարաբաղի աննշան՝ հարավային հատվածի վրա: Ընդհանուր առմամբ, ես կարողացա համոզել նախագահ Ալիևին, որ հնարավոր է դադարեցնել ռազմական գործողությունները, բայց նրա պարտադիր պայմանը փախստականների վերադարձն էր, այդ թվում՝ Շուշի քաղաքը», - նշել է Պուտինը:
«Բայց ինձ համար անսպասելիորեն, մեր հայ գործընկերների համար այս տարբերակն անընդունելի էր, և վարչապետ Փաշինյանն ինձ ուղղակիորեն ասաց, որ այդ դեպքում Հայաստանի և Ղարաբաղի շահերի սպառնալիք է տեսնում: Հիմա էլ ինձ համար այնքան էլ պարզ չէ, թե որն էր այդ սպառնալիքը՝ հաշվի առնելով, որ ենթադրվում էր խաղաղ բնակիչների վերադարձ, միաժամանակ պահպանելով հայկական կողմի վերահսկողությունը Ղարաբաղի այդ հատվածի վրա, ներառյալ Շուշին, և հաշվի առնելով մեր խաղաղապահների ներկայությունը:
Եվ ապա Հայաստանի վարչապետն ինձ ասաց՝ «ոչ, մենք չենք կարող դրան համաձայնել, մենք կպայքարենք, կպատերազմենք»: Հետևաբար, ինչ-որ դավաճանության վերաբերյալ նրան առաջադրված մեղադրանքները որևէ հիմք չունեն: Այլ հարց է՝ ճի՞շտ էր, թե՞ սխալ: Բայց այստեղ որևէ դավաճանության մասին խոսք լինել չի կարող», - հայտնել է նա:

Предполагалось возвращение в Шуши мирных граждан Азербайджана при сохранении контроля со стороны армянской стороны, но Пашинян не согласился: Путин
Президент России Владимир Путин признался, что не понял, почему премьер-министр Армении Никол Пашинян отказался от условия Азербайджана вернуть мирных беженцев в город Шуши. Об этом он заявил во вторник, отвечая на вопросы СМИ в эфире телеканала "Россия-1", передает ТАСС
По словам Путина, вопрос о Шуше "возник в ходе этого конфликта, этого кризиса". "19-20 октября у меня состоялась серия телефонных переговоров как с президентом [Азербайджана Ильхамом] Алиевым, так и с премьер-министром Пашиняном. Тогда вооруженные силы Азербайджана вернули себе контроль над незначительной частью, южной частью Карабаха, - рассказал президент России. - В целом мне удалось убедить президента Алиева, что можно прекратить боевые действия, но обязательным условием с его стороны было возвращение беженцев, в том числе в город Шушу".
"Неожиданно для меня позиция наших армянских партнеров была сформулирована таким образом, что это для них неприемлемо, и премьер Пашинян мне прямо сказал, что видит в этом угрозу для интересов Армении и Карабаха. Мне и сейчас не очень понятно, в чем эта угроза была бы, имея в виду, что предполагалось возвращение мирных граждан при сохранении контроля со стороны армянской стороны над той частью территории Карабаха, включая Шушу, и имея в виду наличие наших миротворцев", - отметил Путин. "Мне премьер тогда сказал: "Нет, не можем на это пойти, мы будем бороться, будем воевать". Поэтому обвинения в его адрес о каком-то предательстве не имеют под собой никаких оснований", - уверен Путин. "Другое дело - правильно это было или неправильно, но здесь и речи быть не может ни о каком предательстве", - убежден президент РФ.