ԱՄՆ-ը 5 միլիոն դոլար կհատկացնի Ղարաբաղում հակամարտությունից տուժածներին օգնելու համար
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարել է, որ Ամերիկան 5 միլիոն դոլար կհատկացնի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից տուժած բնակչությանն օգնելու համար: Այս մասին հաղորդում է ТАСС-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ պետքարտուղարին:
Պոմպեոն կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին վերսկսել բանակցությունները Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խմբի հետ, որը համանախագահում են Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան: Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է «մշակել հակամարտության կայուն քաղաքական լուծում» Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ:
- Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ ղեկավարը նամակներ է հղել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին ԱԳ նախարարը հատուկ ընդգծում է, որ Ադրբեջանի նման քաղաքականությունն ավելի ինտենսիվ է դարձել 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին...
- Հունվարի 27-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների հանդիպում է նախատեսվում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետները նախատեսում են հանդիպել հունվարի 27-ին Մոսկվայում Հարավային...
- Հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով պահպանվել է կայուն օպերատիվ իրավիճակ. ՊՆ ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պատասխանատվության տակ գտնվող Գորիս-Կապան միջպետական...
- Իրանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները քննարկելու են Արցախյան հիմնախնդիրը Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը...

США выделят $5 млн на помощь пострадавшим в результате конфликта в Карабахе
США приняли решение выделить Международному комитету Красного Креста $5 млн на помощь населению, пострадавшему в результате конфликта в Нагорном Карабахе. Об этом говорится в распространенном во вторник заявлении госсекретаря США Майкла Помпео, прибывшего в Тбилиси с двухдневным визитом, передает ТАСС.
"Соединенные Штаты выделят $5 млн в качестве гуманитарной помощи, чтобы поддержать деятельность Международного комитета Красного Креста и других партнерских организаций, а также неправительственных организаций, по оказанию помощи населению, которое пострадало в результате боевых действий (в Нагорном Карабахе - прим. ТАСС)", - цитирует Помпео посольство США в Тбилиси.
Госсекретарь в своем заявлении приветствовал прекращение огня между Арменией и Азербайджаном, а также призвал стороны к скорейшему возобновлению переговоров с Минской группой Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) с целью выработки прочного политического решения конфликта из-за Нагорного Карабаха. Сопредседателями Минской группы являются России, США и Франция.
9 ноября президенты России и Азербайджана Владимир Путин и Ильхам Алиев, а также премьер-министр Армении Никол Пашинян подписали совместное заявление о полном прекращении военных действий в Карабахе. Как сообщил Путин, азербайджанская и армянская стороны останавливаются на занятых позициях, а в регионе размещаются российские миротворцы.
Помпео прибыл в Тбилиси с двухдневным рабочим визитом во вторник. У него запланированы встречи с президентом Грузии Саломе Зурабишвили, премьер-министром Георгием Гахарией и главой МИД Давидом Залкалиани. Также у госсекретаря запланирована аудиенция у Католикоса-Патриарха всея Грузии Илии Второго и встреча с представителями неправительственных организаций.