Իրանի նախագահի խորհրդականը հանդիպում է անցկացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի դեսպանների հետ
Իրանի նախագահի խորհրդական, Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, դոկտոր Հեսամուդդին Աշնան նոյեմբերի 18-ին առանձին հանդիպումներ է անցկացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի դեսպանների հետ, հաղորդում է Aysor.am-ը՝ հղում անելով Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի կայքին:
Աշնան ընդգծել է Իրանի սկզբունքային դիրքորոշումը «չեզոքության» պահպանման և Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամի կարգավորման գործընթացում «արտատարածաշրջանային տերություններին չխառնվելու» անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Իրանցի քաղաքական գործիչը հակամարտության կողմերին նաև կոչ է արել պահպանել միջազգային իրավունքը:
Աշնան հույս է հայտնել, որ «Իրանը կկարողանա նպաստել խաղաղության ամրապնդմանը և երկկողմ համագործակցության խորացմանը` հանուն ընդհանուր շահերի»:
Ի պատասխան Հայաստանի և Ադրբեջանի դեսպանները հետաքրքրություն են հայտնել Իրանի հետ իրենց երկրների հարաբերությունների համապարփակ զարգացման հարցում:

Советник президента Ирана встретился с послами Армении и Азербайджана
Отдельные встречи с послами Армении и Азербайджана провел советник президента Ирана директор Центра стратегических исследований доктор Хесамуддин Ашна 18 ноября, сообщается на сайте Центра стратегических исследований, передает Aysor.am.
Ашна подчеркнули принципиальную позицию Ирана в отношении сохранения "нейтралитета" и необходимости "невмешательства внерегиональных держав" в урегулирование кризиса в Нагорном Карабахе.
Иранский политик также призвал стороны конфликта к соблюдению международного права.
Ашна выразил надежду на то, что "Иран сможет способствовать укреплению мира и углублению двустороннего сотрудничества в общих интересах" Армении и Азербайджана.
В ответ послы Армении и Азербайджана выразили заинтересованность во всестороннем развитии отношений своих стран с Ираном.