ՀՀ նորանշանակ արտգործնախարար Արա Այվազյանը Սերգեյ Լավրովի հետ քննարկել է իրավիճակն Արցախում
Նոյեմբերի 19-ին տեղի ունեցավ ՀՀ նորանշանակ արտգործնախարար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցը Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովը շնորհավորեց նախարար Այվազյանին ԱԳ նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ: Այս համատեքստում ընդգծվեց փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու զարգացնել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ:
Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին նոյեմբերի 10-ի համատեղ եռակողմ հայտարարության գործնական կիրառման և Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության գործունեության մանրամասներին:
ԱԳ նախարարները քննարկեցին նաև Արցախում և տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը: Այս համատեքստում անդրադարձ կատարվեց Արցախում հումանիտար իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված ջանքերին, ինչպես նաև նախօրեին Մոսկվայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ կայացած հանդիպմանը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին հայ-ռուսական համագործակցության առաջիկա ժամանակացույցի շուրջ:

Глава МИД Армении Ара Айвазян провел телефонный разговор с Сергеем Лавровым
19 ноября состоялся телефонный разговор новоназначенного министра иностранных дел РА Ара Айвазяна с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым.
Глава МИД РФ Лавров поздравил министра Ара Айвазяна с назначением на пост главы МИД Армении. В этом контексте была подчеркнута взаимная готовность продолжать развивать армяно-российские союзнические отношения во всех сферах, в том числе по вопросам региональной безопасности.
Собеседники коснулись практической реализации совместного трехстороннего заявления от 10 ноября и деятельности российской миротворческой миссии в Арцахе.
Министры иностранных дел обсудили также текущую ситуацию в Арцахе и регионе. В этом контексте стороны коснулись усилий по урегулированию гуманитарной ситуации в Арцахе, а также состоявшейся накануне в Москве встречи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями о предстоящей повестке дня армяно-российского сотрудничества.