ՀՀ նորանշանակ արտգործնախարար Արա Այվազյանը Սերգեյ Լավրովի հետ քննարկել է իրավիճակն Արցախում
Նոյեմբերի 19-ին տեղի ունեցավ ՀՀ նորանշանակ արտգործնախարար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցը Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովը շնորհավորեց նախարար Այվազյանին ԱԳ նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ: Այս համատեքստում ընդգծվեց փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու զարգացնել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ:
Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին նոյեմբերի 10-ի համատեղ եռակողմ հայտարարության գործնական կիրառման և Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության գործունեության մանրամասներին:
ԱԳ նախարարները քննարկեցին նաև Արցախում և տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը: Այս համատեքստում անդրադարձ կատարվեց Արցախում հումանիտար իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված ջանքերին, ինչպես նաև նախօրեին Մոսկվայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ կայացած հանդիպմանը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին հայ-ռուսական համագործակցության առաջիկա ժամանակացույցի շուրջ:

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia held a Phone Conversation with Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov
On November 19, the newly-appointed Foreign Minister of Armenia Ara Ayvazyan held a phone conversation with Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov.
Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov congratulated Minister Aivazian on the occasion of assuming the position of the Minister of Foreign Affairs. In this regard, the sides emphasized mutual readiness to continue developing Armenian-Russian allied relations in all spheres, including in regional security issues.
The interlocutors touched upon the details of practical implementation of the trilateral statement of November 10 and the activities of the Russian peacekeeping mission in Artsakh.
The Foreign Ministers also discussed the situation in Artsakh and the region. In this context, the sides touched upon the efforts aimed at the settlement of the humanitarian situation, as well as the meeting of the OSCE Minsk Group Co-Chairs held in Moscow yesterday.
During the phone conversation, sides exchanged views on the forthcoming  timetable of the Armenian-Russian cooperation.