ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից բարբարոսության դրսևորումների մասին
«Կրակի դադարեցման վերաբերյալ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են իրենց բնորոշ յուրատեսակ «պատերազմը» հայկական պատմամշակութային, կրոնական ժառանգության դեմ՝ ոչնչացնելով և անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելով կրոնական վայրերի և հուշարձանների նկատմամբ: Ադրբեջանական կողմի թիրախավորման առարկա է դարձել նաև Արցախի Շուշի քաղաքում գտնվող Հայաստանի և Արցախի ազգային հերոս, Հայոց սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի արձանը:
Խստորեն դատապարտելի է նաև Արցախի զառամյալ քաղաքացու նկատմամբ ադրբեջանական զինվորների նվաստացուցիչ վերաբերումքը՝ պայմանավորված բացառապես նրա էթնիկ ծագմամբ: Այդ քայլը, ինչպես նաև դրա գովաբանումն ադրբեջանական հասարակության կողմից, պարզապես ընդունված բարոյական արժեհամակարգի մերժում է:
Արցախի՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներում Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից իրականացվող պատերազմական հանցագործությունները գովաբանող տեսանյութերի հրապարակմամբ օրեցօր հարստացվում է Ադրբեջանի հայատյաց և ռասիստական քաղաքականության վերաբերյալ փաստական ապացույցների փաթեթը:
Ընդգծենք, որ զինված ուժերի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի հանդեպ հարգանքը և խաղաղ բնակչության հանդեպ դրսևորած հարգանքով են կանոնավոր զորքերը տարբերվում անկանոն ահաբեկիչներից, իսկ պետությունները՝ ահաբեկչական կազմակերպություններից։
Այս օրերին ադրբեջանական կողմի վայրագությունների հիմքն Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից տասնամյակներ շարունակ հրահրված և խրախուսված հայատյաց քաղաքականությունն է, որը մշտապես, իսկ այսօր առավել ևս, ուղղված է  արցախահայության նկատմամբ էթնիկ զտումների ու ցեղասպան նկրտումների իրականացմանը»:

Armenia's MFA on the Manifestations of Barbarism by the Azerbaijani Armed Forces
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia issued a statement on the manifestations of barbarism by the Azerbaijani armed forces:
''After the statement on the ceasefire of November 9, the Azerbaijani armed forces continue their typical “warfare” against the Armenian historical-cultural and religious heritage, destroying and disrespecting historical sites and monuments. The statue of the Armenian Sparapet Vazgen Sargsyan, the national hero of Armenia and Artsakh in the city of Shushi, was among Azerbaijan’s targets.
The degrading attitude of the Azerbaijani soldiers towards the elderly citizen of Artsakh due on the basis of his ethnic origin is strongly deplorable. That action, as well as its further glorification by the Azerbaijani society is simply a rejection of the accepted moral values.
The factual evidence about Azerbaijan's anti-Armenian and racist policy has been accumulated day by day due to the publication of videos glorification of the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces in the territories of Artsakh which is currently under Azerbaijan’s occupation.
It should be underlined that the compliance with international humanitarian law implementation and the respect demonstrated towards the civilian population differ regular troops from the irregular terrorist fighters and the states from the terrorist organizations.
The recent atrocities perpetrated by the Azerbaijani side are based on the anti-Armenian policy instigated and encouraged by the leadership of Azerbaijan for decades, which has been aimed at carrying out ethnic cleansing and genocidal intent against the Armenians of Artsakh''.