ՌԴ-ն վերահաստատում է աջակցությունը եղբայրական հայ ժողովրդին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռուսաստանի կառավարական պատվիրակությանը` Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են ՌԴ կառավարության նախագահի տեղակալներ Ալեքսեյ Օվերչուկը և Ալեքսեյ Նովակը, Առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն, Դաշնային անվտանգության ծառայության 5-րդ ծառայության ղեկավար Սերգեյ Բեսեդան, Սպառողների իրավունքների պաշտպանության և մարդու բարեկեցության ոլորտում Դաշնային վերահսկողական ծառայության ղեկավար Աննա Պոպովան, ԱԳ նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Թիմուր Մաքսիմովը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ողջունելով ՌԴ կառավարական պատվիրակությանը` վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի Սերգեյ Վիկտորի, հարգելի գործընկերներ, ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ Երևանում: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ շատ բարձր ենք գնահատում ձեր ներկայությունը մեր երկրում: Դա շատ կարևոր է մեզ համար ոչ միայն շարունակելու, այլ նաև հաշվի առնելով ընթացիկ իրավիճակի յուրահատկությունը` ամրապնդելու մեր կապերը, փոխգործակցությունը, որպեսզի հաղթահարենք այն իրավիճակը, որը ստեղծվել է մեր երկրում և ընդհանրապես տարածաշրջանում:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ռուսաստանցի գործընկերներին այն աջակցության համար, որը նրանք ցուցաբերել են ոչ միայն ռազմական ճգնաժամի, այլ նաև կորոնավիրուսի ընթացքում: Կարծում եմ` բոլորս այս ժամանակահատվածում, հատկապես վերջին ամիսների ընթացքում զգացել ենք Ռուսաստանի Դաշնության աջակցությունը և այն բարեկամական ու դաշնակցային հարաբերությունները, որոնք մեր երկրների միջև ավանդաբար առկա են:
Մենք ունենք քննարկման բավականին մեծ օրակարգ, վստահ եմ` կգանք բավականին շատ հարցերի լուծման ոչ միայն ընթացիկ, այլ նաև ռազմավարական բնույթի, որովհետև մեր տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակը փոխվել է` հաշվի առնելով հայտնի հանգամանքներն ու իրադարձությունները: Կարծում եմ` մենք պետք է նորովի դիտարկենք մեր ռազմավարական տեսլականը մոտակա և ռազմավարական ապագայի համատեքստում: Կարծում եմ, այս առումով մենք ունենք ընդհանուր հայացքներ և ծրագրեր ու այսօրվա բանակցությունների ընթացքում պետք է դրանք հստակեցնենք: Շնորհակալ եմ»:
Իր հերթին, Սերգեյ Լավրովը հավելել է. «Հարգելի Նիկոլ Վովայի, հարգելի գործընկերներ, առաջին հերթին ցանկանում եմ Ձեզ փոխանցել նախագահ Պուտինի, կառավարության նախագահ Միշուստինի ջերմ ողջույններն ու լավագույն մաղթանքները: Մենք այստեղ ենք գտնվում Վլադիմիր Վլադիմիրիի որոշմամբ, Դուք նրա հետ քննարկել եք մեր այսօրվա հանդիպումների օրակարգը, նաև այդ մասին խոսել եք Միխայիլ Միշուստինի հետ:
Մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի ինչպես Դուք նշեցիք հարգելի Նիկոլ Վովայի, դիտարկենք մեր հարաբերությունների ողջ համալիրն այն բանից հետո, այն իրավիճակում, երբ նոյեմբերի 9-ին ձգձգվող բանակցություններից հետո ընդունվեց Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի երեք առաջնորդների հայտարարությունը, որը վերջ դրեց արյունահեղությանը և իրավիճակի կայունացման հնարավորություն ստեղծեց իր բոլոր համատեքստերում, այդ թվում` հումանիտար:
Գիտեք, որ մեր խաղաղապահներն ակտիվորեն զբաղվում են այդ պայմանավորվածության իրականացման ուղղությամբ, այդ թվում` հումանիտար աջակցության ցուցաբերման: Մենք այսօր կքննարկենք նաև հարցեր, որոնք կապված են հումանիտար արձագանքման միջգերատեսչական կենտրոնի ստեղծման հետ: Այն ևս նոր կառույց է, ամբողջությամբ աշխատելու է քաղաքացիների կարիքների, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ: Կդիտարկենք նաև մեր տնտեսական փոխգործակցության ընթացիկ հարցերը, էներգետիկայի ոլորտում փոխգործակցությունը` համաձայն ծրագրի, որը մեր հայ գործընկերները պատրաստել են մեզ համար:
Նաև ընդգծեմ, որ մենք ակտիվորեն աշխատում ենք միջազգային կազմակերպությունների հետ, ՄԱԿ-ի կառույցների հետ, ինչպիսիք են` փախստականների հարցերով հանձնակատարի գրասենյակը, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն և Կարմիր Խաչի միջազգային կազմակերպությունը: Բոլոր այս կազմակերպությունների, նրանց ղեկավարների հետ կապ ենք հաստատել, և այսօր էլ պատրաստ ենք մտքեր փոխանակել այն մասին, թե ինչպես օպտիմալ կերպով կազմակերպենք նրանց ներդրումն այն հարցերի շուրջ, որոնք անհրաժեշտ է այսօր դիտարկել և կարգավորել:
Մենք շնորհակալ ենք Երևանում ավանդական ջերմ ընդունելության համար, և վերահաստատում ենք մեր աջակցությունը եղբայրական հայ ժողովրդին: Իմ գործընկերները Ձեր թույլտվությամբ պատրաստ են ներկայացնել մեր մոտեցումները տնտեսական, էներգետիկ, հումանիտար փոխգործակցության ասպեկտներով, այդ թվում` մեր ընդհանուր ջանքերը կոնորանվիրուսի դեմ պայքարում»:
Քննարկվել են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես՝ էներգետիկայի, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, կորոնավիրուսի դեմ պայքարի և այլ ուղղություններով համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղին ցուցաբերվող ուղիղ հումանիտար աջակցությանը, ինչպես նաև պատերազմի հետևանքով դիերի և գերիների փոխանակման, հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ քայլերին: Ընդգծվել է դրանց հետևողականության կարևորությունը:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի պահպանման գործում Թուրքիայի դերին` Սերգեյ Լավրովը շեշտել է, որ ռուս-թուրքական մոնիտորինգային կենտրոնը գործելու է բացառապես հեռավար կերպով: Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի և դրա կայունացման շուրջ համագործակցության վերաբերյալ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Արցախում բնականոն կյանքի վերսկսումը և արցախցիների` հայրենի բնակավայրեր վերադառնալու հանգամանքը և նշել, որ ՀՀ կառավարությունն Արցախի կառավարության հետ իրականացնելու է ենթակառուցվածքների, բնակֆոնդի վերականգնման հետևողական ծրագրեր:

Prime Minister Nikol Pashinyan received a Russian government delegation led by Foreign Minister Sergey Lavrov. The delegation features Deputy Prime Ministers Alexey Overchuk, Alexey Novak, Minister of Health Mikhail Murashko, Head of the 5th Service of the Federal Security Service Sergey Beseda, Head of the Federal Service for Consumer Protection Anna Popova, Deputy Foreign Minister Andrey Ruden, Deputy Minister Timur Maximov, other government officials.
Greeting the guests, Prime Minister Pashinyan said. “Dear Sergey Victorovich, dear colleagues, welcome to Yerevan. I would like to emphasize that we highly appreciate your visit to our country. It is crucial for us not only to continue cooperating, but also to strengthen our ties, taking into account the specificity of the current situation. We must tackle the situation established in our country and the region, in general.
I wish to thank our Russian partners for the support provided not only during the military crisis, but also during the pandemic. We have all felt the support of the Russian Federation during this period, especially over the past few months, as well as the friendly and allied relations that have traditionally existed between our countries.
We have quite a hectic agenda of discussions. I do believe that we will come to address a lot of issues not only of current, but also of strategic importance, because the regional military-political situation has changed. I think we need to rethink our visions in the context of near and strategic future. In this regard, we have common views, programs, and we need to clarify them during today’s talks. Thank you.”
Sergey Lavrov stated in turn, “Dear Nikol Vovayevich, dear colleagues, first of all I would like to convey to you warm greetings and best wishes on behalf of President Putin, Prime Minister Mishustin. We are here in compliance with a decision made by Vladimir Vladimirovich, you have discussed with him the agenda of today’s meetings. In turn, he talked about it with Prime Minister Mishustin.
Dear Nikol Vovayevich, as you mentioned, we are all interested in reconsidering the whole complex of our relationships following the November 9 statement issued by the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia, which put an end to the bloodshed and stabilized the situation in all its contexts, including the humanitarian aspect.
You know that the Russian peacekeepers are actively working to implement the agreements specified in the aforementioned statement, including the provision of humanitarian assistance.
Today we will discuss issues related to the establishment of an interdepartmental humanitarian response center. It is a new structure that will work fully to meet the needs of citizens and the restoration of civic infrastructure. We will also consider topical issues of economic cooperation, cooperation in the energy sector, according to the program prepared by our Armenian partners.
I would like to emphasize that we are actively working with international organizations, UN agencies, such as the Office of the Commissioner for Refugees, the UN Children’s Fund, UNESCO and the International Committee of the Red Cross.
We have contacted all these organizations and their leaders, and today we are ready to exchange ideas on how to optimally organize their contribution to the issues that need to be considered and resolved today. We are grateful for the traditional warm welcome in Yerevan and reaffirm our support for the fraternal Armenian people. My colleagues will present our approaches to economic, energy and humanitarian cooperation, including the joint efforts to combat COVID-19.”
Issues related to the development and deepening of Armenian-Russian bilateral cooperation in a broad range of areas, including energy, transport infrastructure, COVID-19 response action were discussed during the meeting.
Reference was made to direct humanitarian assistance provided to Nagorno-Karabakh, as well as to the exchange of bodies and prisoners of war and the preservation of the Armenian cultural heritage in Artsakh. The importance of their consistency was emphasized.
Coming to Turkey’s role in enforcing the ceasefire in the Nagorno-Karabakh conflict zone, Sergey Lavrov stressed that the Russian-Turkish monitoring center will operate exclusively in a remote mode.
Views were exchanged on the military-political situation in the region and the efforts to stabilize it. Highlighting the repatriation of refugees and the return to normal life in Artsakh, Prime Minister Pashinyan advised that the Armenian government will implement joint programs with the Artsakh government to restore infrastructure and housing.