Էմանուել Մակրոնն այցելել է «Հայաստան» հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի կենտրոնակայան
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն երեկ այցելել է «Հայաստան» հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի կենտրոնակայան՝ ի աջակցություն ֆրանսահայ համայնքի ամենամյա դրամահավաք-հեռախոսամարաթոնի, որն այս տարի նվիրված է սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի և վարձկան ահաբեկիչների օգնությամբ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի արդյունքում տեղահանված և ունեզուրկ եղած տասնյակ հազարավոր արցախահայության կարիքներին։ Այս մասին տեղեկացնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
AFP գործակալությունը հայտնում է, որ նախագահ Մակրոնը հայտարարել է․ «Ֆրանսիայի մարդասիրական այս հանձնառությունը մեր անմիջական պարտքն է Արցախից և վերադարձված յոթ շրջաններից 120.000 տեղահանված հայկական բնակչության, ինչպես նաև Հայաստանում դժվարին իրավիճակում հայտնված առվազն 1 միլիոն հայերի նկատմամբ։ Ֆրանսիայի կառավարության, ինչպես նաև «Հայաստան» հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի մարդասիրական օգնությունը տեղափոխող առաջին ինքնաթիռը Երևան կմեկնի վաղը՝ նոյեմբերի 22-ին, երկրորդը՝ նոյեմբերի 27-ին։ Մարդասիրական ուղեբեռը Հայաստան տեղ կհասցնի ֆրանսահայ հանրահայտ ֆուտբոլիստ, ֆուտբոլի աշխարհի 1998թ․ չեմպիոն Յուրի Ջորկաեֆը»։
Մարդասիրական օգնությանն անդրադառնալուց բացի, նախագահ Էմանուել Մակրոնը, մասնավորապես, նշել է․ «Ֆրանսիան պահանջում է, որպեսզի ս․թ․ նոյեմբերի 9-ին Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների կասեցման արդյունքում հրադադարի պայմանները գործեն նաև շրջանի հայկական հոգևոր պատմամշակութային ժառանգության հանդեպ՝ դրանց ոչնչացումը կանխելու համար»։ Նախագահ Մակրոնը վերահաստատել է «Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը միջազգային վերահսկման շրջանակում ներառելու Ֆրանսիայի ցանկությունը»։

Эммануэль Макрон посетил филиал Всеармянского фонда "Айастан"
Президент Франции Эммануэль Макрон в субботу посетил филиал Всеармянского фонда "Айастан", чтобы выразить поддержку ежегодному телемарафону по сбору средств для Карабаха. Как передает Sputnik, об этом сообщила пресс-служба посольства Армении во Франции со ссылкой на AFP.
Отмечается, что в этом году телемарафон посвящен сбору средств для десятков тысяч армян Нагорного Карабаха, которые вынужденно оставили свои дома в результате военной агрессии со стороны Азербайджана.
Макрон отметил, что Франция обязана оказать гуманитарную помощь армянам, покинувшим 7 районов, которые перешли под контроль Азербайджана. Помимо этого помощь нужна жителям самой Республики Армения.
"Франция требует, чтобы условия прекращения огня и военных действий действовали также в отношении духовного и культурно-исторического наследия армян для предотвращения их уничтожения", - заявил Макрон.
Президент Франции вновь подтвердил свое стремление включить трехстороннее заявление по Карабаху в рамки международного контроля.
Первый самолет с гуманитарной помощью правительства Франции, а также французского филиала Всеармянского фонда "Айастан" отправится в Ереван 22 ноября, а второй – 27 ноября. Гуманитарную помощь в Армению доставит всемирно известный футболист Юрий Джоркаефф.