Էմանուել Մակրոնն այցելել է «Հայաստան» հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի կենտրոնակայան
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն երեկ այցելել է «Հայաստան» հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի կենտրոնակայան՝ ի աջակցություն ֆրանսահայ համայնքի ամենամյա դրամահավաք-հեռախոսամարաթոնի, որն այս տարի նվիրված է սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի և վարձկան ահաբեկիչների օգնությամբ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի արդյունքում տեղահանված և ունեզուրկ եղած տասնյակ հազարավոր արցախահայության կարիքներին։ Այս մասին տեղեկացնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
AFP գործակալությունը հայտնում է, որ նախագահ Մակրոնը հայտարարել է․ «Ֆրանսիայի մարդասիրական այս հանձնառությունը մեր անմիջական պարտքն է Արցախից և վերադարձված յոթ շրջաններից 120.000 տեղահանված հայկական բնակչության, ինչպես նաև Հայաստանում դժվարին իրավիճակում հայտնված առվազն 1 միլիոն հայերի նկատմամբ։ Ֆրանսիայի կառավարության, ինչպես նաև «Հայաստան» հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի մարդասիրական օգնությունը տեղափոխող առաջին ինքնաթիռը Երևան կմեկնի վաղը՝ նոյեմբերի 22-ին, երկրորդը՝ նոյեմբերի 27-ին։ Մարդասիրական ուղեբեռը Հայաստան տեղ կհասցնի ֆրանսահայ հանրահայտ ֆուտբոլիստ, ֆուտբոլի աշխարհի 1998թ․ չեմպիոն Յուրի Ջորկաեֆը»։
Մարդասիրական օգնությանն անդրադառնալուց բացի, նախագահ Էմանուել Մակրոնը, մասնավորապես, նշել է․ «Ֆրանսիան պահանջում է, որպեսզի ս․թ․ նոյեմբերի 9-ին Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների կասեցման արդյունքում հրադադարի պայմանները գործեն նաև շրջանի հայկական հոգևոր պատմամշակութային ժառանգության հանդեպ՝ դրանց ոչնչացումը կանխելու համար»։ Նախագահ Մակրոնը վերահաստատել է «Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը միջազգային վերահսկման շրջանակում ներառելու Ֆրանսիայի ցանկությունը»։

Emmanuel Macron Visited The Headquarters Of The Hayastan All-Armenian Fund’s French Affiliate
French President Emmanuel Macron visited the headquarters of the Hayastan All-Armenian Fund’s French affiliate to support the "Phoneton" which collects funds for the benefit of the populations in Armenia and Nagorno-Karabakh, AFP reports.
"This humanitarian commitment is obviously what we owe to the 120,000 displaced persons from Nagorno Karabakh and the seven regions, as well as to at least one million Armenians who today live in conditions which are unbearable," said the French President.
The first plane carrying aid from the French Government and the Fund will head for Yerevan on Sunday, November 22. The second plane is expected on November 27.
The humanitarian aid will be delivered to Armenia by French-Armenian football player, 1998 World Champion Youri Djorkaeff.
In addition to humanitarian aid, Emmanuel Macron explained that France was asking for "a cultural ceasefire" to avoid "destruction of Armenian cultural and religious heritage" in the region. The President also reiterated his wish for "international supervision" of the Russia-brokered agreement signed between Azerbaijan and Armenia, which ended several weeks of fighting in Nagorno Karabakh, and "needs to be consolidated."