Իրանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում
Իրանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում: Այդ մասին ասված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
«Նոյեմբերի 24-ին հեռախոսազրույց է կայացել ՌԴ ԱԳՆ Ս. Լավրովի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳՆ Մ. Զարիֆի միջև:
Քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղում ընթացիկ իրավիճակը՝ հաշվի առնելով ռուսական կողմի ձեռնարկած ջանքերը՝ հակամարտության գոտում լիարժեք հրադադարի հաստատման նպատակով, ինչպես նաև ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժած քաղաքացիական բնակչությանը հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև այլ թեմաներով՝ ներառյալ իրավիճակը Սիրիայում, Պարսից ծոցում, Եմենում և Աֆղանստանում:

Главы МИД России и Ирана обсудили обстановку в Нагорном Карабахе
Главы МИД России и Ирана обсудили обстановку в Нагорном Карабахе. Об этом говорится в сообщении МИД РФ.
"24 ноября состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова с Министром иностранных дел Исламской Республики Иран М.Д.Зарифом.
Обсуждена текущая обстановка в Нагорном Карабахе с учетом предпринятых российской стороной усилий в целях достижения полного прекращения огня в зоне конфликта, а также необходимости гуманитарного содействия гражданскому населению, пострадавшему в результате боевых действий",- говорится в сообщении.
Проведен обстоятельный обмен мнениями по другим ключевым темам, включая ситуацию в Сирии, зоне Персидского залива, Йемене и Афганистане.