Ամարասի համալիրն ամբողջությամբ վերահսկվում է ՊԲ-ի զորքերի կողմից. պարսպի վրա ՌԴ դրոշն է
Արցախում չհասած Ամարասի վանական համալիր ռուս խաղաղապահներն են, բայց վաբնական համալիրում եւ հարեւանությամբ ՊԲ-ի ստորաբաժանումներն են: Վանքի մուտքը փակ է, պատերազմի օրերին անցուդարձն այս հատվածում վտանգավոր էր, թշնամու ուղիղ նշանառության տակ է: Մեր պաշտպանները ստիպված մուտք են բացել համալիրի հետնամասից, հայտնում է News.am:
«Հիմա կարելի է մուտքը արդեն բացել, որովհետեւ ռւոսական դրոշն արդեն Ամարասի պարսպի վրա է եւ ապահով է»,-ասում է Մաճկալաշենի համայնքի ղեկավար Լեռնիկ Ավանեսյանը, որը Ամարասի պաշտպանության ժամանակ գնդակային վիրավորում է ստացել:«Ոչ միայն Ամրասը, ուզում էին այս բոլոր տարածքները վերցնել: Ամարասը միշտ իրենց թիրախն էր: Դեռ 1990-ականներին էին ուզում վերցնել, բայց չհաջողվեց, որովհետեւ մեր պաշտպանությունը ամուր էր»,-ասել է նա:
Խազազի թումբը թշնամու վերահսկողության տակ է, իսկ այդ բարձրունքից մինչեւ Ամարաս 1,5 կմ է: Նույնիսկ զինադադարից հետո հակառակորդը փորձել է բարելավել  իր դիրքերը, բայց ձախողել են: «Ուզեցել են գյուղի վերեւի մի բարձունքի վրա հարձակվեն, մերոնք դիմադրել են, իրենք մի քանի վիրավոր ու զոհ տալով հետ են շպրտվել: Մենք կանչել ենք ռուս խաղաղապահներին, նրանք կանչել են իրենց հրամանատարներին, զգուշացրել, որ այդպիսի բան այլեւս չլինի: Ռուսական խաղաղապահ զորքի հեղինակությունը մեծ է ամբողջ աշխարհում, թուրքերը դա հաշբվի են առնում ու չեն կրակում»:
Դասակի հրամանատար Մխիթար Ղուլյանը վստահեցնում է, որ թղերքն այստեղ ամուր կանգնած են, Ամարասի պաշտպան լինելը  պատիվ են համարում, թշնամու ձեռագրին էլ ծանոթ են. «Հակառակորդի կողմից գոռոցներ են գալիս երբեմն, կանգնում են թմբի վրա գոռում, ու էլի մտնում փոսերի մեջ: Մեկ-մեկ հայերեն էլ են գոռում՝ օգնեցեք,. Որ մենք առաջ գնանք, ծուղակի մեջ ընկնենք»:

Монастырский комплекс Амарас под контролем АО Арцаха: на заграждении установлен флаг РФ
Не доходя до монастырского комплекса Амарас в Арцахе, стоят российские миротворцы, а в самом комплексе и по соседству расположились подразделения Армии обороны Арцаха, передает News.am.
Вход в монастырь закрыт, передвижения в этой части в дни войны были опасными, все было под прицелом врага. Наши защитники вынуждено открыли вход в задней части комплекса. "А сейчас вход можно открыть, потому что российский флаг на заграждении Амараса, и все уже безопасно", - заявил руководитель села Мачкалашен Лерник Аванесян, который во время защиты монастырского комплекса получил ранение. По его словам, враг хотел взять не только Амарас, но и всю данную территорию. Амарас всегда был в центре их внимания. Еще в 1990-ые годы все хотели его взять, но им не удалось, потому что наша оборона была крепкой", - заявил Аванесян.
Хазахи тумп под контролем врага, а с этой высоты до Амараса 1,5 км. Даже после установления режима прекращения огня противник пытался улучшить свои позиции, но все было сорвано. "Они хотели напасть на одну высоту села, но наши оказали сопротивление, с несколькими ранеными и одним погибшим противник ушел. Мы вызвали российских миротворцев, они, в свою очередь, вызвали их командиров и предупредили, чтоб больше такого не было. Репутация российских миротворческих сил во всем мире высокая, турки это учитывают и не стреляют".
А вот командир взвода Мхитар Гулян уверяет, что парни здесь прочно стоят, они считают за честь быть защитником Амараса, с почерком же врага ребята хорошо знакомы. "Со стороны противника иногда слышны крики. Иногда по-армянски кричат: "Помогите". Это делается для того, чтобы мы пошли вперед и попали в ловушку", - рассказывает он. Отметим, что село Мачкалашен потеряло 80% своих обрабатываемых земель.