Ֆրանսիայի Սենատում Արցախի ճանաչման բանաձևի քննարկումները կսկսվեն նոյեմբերի 25-ի երեկոյան
Ֆրանսիայի Սենատը նոյեմբերի 25-ին կքննարկի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին բանաձևը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Սենատի պաշտոնական կայքը, քննարկումները կմեկնարկեն Երևանի ժամանակով 19:30-ից:
Բանաձևը ներկայացվել են սենատորներ Բրունո Ռետայոն, Պատրիկոի Մաննեն, Էրվե Մարսելը, Ալիան Աղասսին և Գիլյոմ Գոնտարդը:
Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ բանաձեւի նախագիծը քննարկելու սենատորների պատրաստակամության մասին հաղորդել է ֆրանսիացի քաղաքագետ Բրունո Ռետայոն՝ ֆրանսիական խորհրդարանի վերին պալատում «Հանրապետականներ» խմբակցության ղեկավարը: «Նոյեմբերի 25-ին Սենատը կքննարկի բանաձեւի նախագիծը, որը Ֆրանսիային առաջարկում է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Միայն նման անկախությունը կարող է երկար ժամանակով պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների իրավունքներն ու ազատությունը, ովքեր բախվել են Թուրքիայի իսլամական էքսպանսիոնիզմին»,- գրել է նա «Թվիթեր»-ի իր էջում:

Сенат Франции 25 ноября обсудит резолюцию о необходимости признания Нагорно- Карабахской Республики
Сенат Франции 25 ноября обсудит резолюцию о необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт Сената, обсуждения начнутся в 19:30 по ереванскому времени.
Резолюцию представили сенаторы Брюно Ретайо, Патрико Манне, Эрве Марсель, Алиан Агасси и Гийом Гонтард.
О готовности сенаторов обсудить проект резолюции по Нагорному Карабаху заявил французский политолог Брюно Ретайо, лидер фракции Республиканцев в верхней палате французского парламента.
''25 ноября Сенат обсудит проект резолюции, предлагающий Франции признание Нагорно-Карабахской Республики. Только такая независимость может на долгое время защитить права и свободы народа Нагорного Карабаха, который столкнулся с турецким исламским экспансионизмом'', - написал он на своей странице в Twitter.