Հայաստան են ժամանել բրիտանացի հինգ բուժաշխատողներ, որոնք կաջակցեն հայ բժիշկներին COVID-19-ի դեմ պայքարում
Միացյալ Թագավորությունից Հայաստան են ժամանել հինգ բուժաշխատողներ, որոնք կաջակցեն հայ բժիշկներին՝ վերահսկելու COVID-19-ով ծանր հիվանդների բուժման գործընթացը:
ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Եգոր Զայցևը ընդունել է Միացյալ Թագավորության շտապ բուժօգնության խմբին (ՇԲԽ) և շնորհակալություն հայտնել համավարակի դեմ պայքարի այս ծանր ժամանակաշրջանում Հայաստանին մասնագիտական օգնություն ցուցաբերելու հանձնառության համար: Բուժաշխատողներն արձագանքել էին ԱՀԿ-ի հրավերին և գործուղվել Հայաստան՝ ՀՀ Առողջապահության նախարարության, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության և ԱՀԿ-ի աջակցությամբ:
«Այս խումբն ունի արժեքավոր փորձառություն: Համավարակի ընթացքում նրանք գործուղվել են բազմաթիվ երկրներ, նաև աշխատել են Միացյալ Թագավորությունում COVID-19-ի դեմ ծավալված միջոցառումների շրջանակում: Վստահ եմ, որ այս պրոֆեսիոնալ խումբը կարող է փոխանցել իր գիտելիքներն ու հմտությունները հայ բուժաշխատողներին՝ աջակցելով COVID-19-ով տառապող հիվանդների բուժմանը»,- նշել է դոկտոր Զայցևը:
Առաջիկա ամսվա ընթացքում Մեծ Բրիտանիայի ՇԲԽ-ն կանցկացնի վերապատրաստման դասընթացներ, կհամակարգի հիվանդանոցների աշխատանքը և կհամագործակցի բուժանձնակազմերի հետ՝ երաշխավորելով բարձրակարգ ու որակյալ բժշկական սպասարկում։ Խումբը կաջակցի Առողջապահության նախարարությանը՝ հզորացնելու առողջապահական ծառայությունները COVID-19-ի համավարակի և այլ հիվանդությունների դեմ պայքարի գործում։
Մեծ Բրիտանիայի շտապ բուժօգնության խումբը դասակարգված է որպես ԱՀԿ նախաձեռնություն, որի նպատակն է ձևավորել նախնական որակավորում ունեցող, արտակարգ իրավիճակներում բժշկական օգնություն տրամադրող շտապ բուժօգնության խմբերի համաշխարհային ցանց։ ԱՀԿ-ի այս դասակարգումը վկայում է հիվանդներին անմիջականորեն բուժում ցուցաբերելու խմբի կարողության մասին՝ ԱՀԿ միջազգային ստանդարտներին համապատասխան։

Five doctors and nurses have arrived in Armenia from the United Kingdom to support Armenian healthcare workers in managing severe COVID-19 patients.
The World Health Organization (WHO) representative in Armenia, Dr. Egor Zaitsev welcomed the UK emergency medical team (EMT) in the WHO Armenia Country Office thanking them for their commitment to provide professional assistance to the country during these dire times of pandemic response. The medical workers have responded to WHO call, and have been deployed to Armenia with the support of Armenia’s Ministry of Health and British Embassy, and WHO.
“The UK team has broad and relevant experience. They have been deployed to many countries during this pandemic and provided support to COVID-19 domestic response in the UK. I believe that this professional team can transfer their knowledge and skills to Armenian health workers to tailor the care they provide to Covid-19 patients”, - Dr. Zaitsev noted.
In the next month, the UK EMT will provide training, on the job-supervision to and work with national health staff in hospitals ensuring that health care is both technically sound and of high quality. The team will support the Ministry of Health to strengthen the capacity of health services to respond to the COVID-19 pandemic and beyond.
The UK EMT is classified by WHO within the initiative aimed at establishing a global network of pre-qualified emergency medical teams capable of providing medical assistance during emergencies. WHO classification of the team means that it has been accredited as compliant with the international WHO standards of being capable of directly treating patients.