ՌԴ ԱԳՆ-ն ողջունում է հուշարձանների պահպանությամբ զբաղվող միջազգային ՀԿ-ների հայտարարությունը Ղարաբաղի վերաբերյալ
ՌԴ-ն ողջունում է Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանման միջազգային խորհրդի, Արխիվների միջազգային խորհրդի, Թանգարանների միջազգային խորհրդի, Գրադարանների ասոցիացիայի միջազգային ֆեդերացիայի և հաստատությունների համատեղ հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ: Այս մասին նոյեմբերի 27-ին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հայտնում է ԱրմԻնֆոն:
Նրա խոսքով` այս հեղինակավոր ՀԿ-ները` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործընկերները, կոչ են արել բոլոր կողմերին, որոնք ներգրավված են հրադադարի մասին համաձայնագրի իրագործման մեջ, ակտիվ ռեժիմով հարգալից վերաբերմունք և պաշտպանություն ապահովել մշակութային, պատմական, ճարտարապետական ​​և կրոնական ժառանգության բոլոր օբյեկտների նկատմամբ, այդ թվում` զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի դրույթների համաձայն:
«Մենք ակնկալում ենք, որ այդ կազմակերպությունների փորձագիտական ​​ներուժը, իսկ դրանք ճանաչված են ամբողջ աշխարհում, ամբողջությամբ կգործարկվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության նախապատրաստման և տարածաշրջան գործուղման գործընթացում` հայկական և ադրբեջանական կողմերի հետ համագործակցությամբ»,- նշել է Զախարովան:

Россия приветствует заявление НПО-партнеров ЮНЕСКО по ситуации в Нагорном Карабахе
Россия приветствует совместное заявление авторитетных НПО-партнеров ЮНЕСКО по ситуации в Нагорном Карабахе. Об этом 27 ноября в ходе еженедельного брифинга заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, передает Arminfo.
"Мы приветствуем совместное заявление Международного совета по сохранению памятников и достопримечательных мест (ИКОМОС), Международного совета архивов (МСА), Международного совета музеев, Международной федерации библиотечной ассоциаций и учреждений (ИФЛА) по ситуации в Нагорном Карабахе. Эти авторитетные НПО-партнеры ЮНЕСКО призвали все стороны, которые вовлечены в реализацию соглашения о прекращении огня, в активном режиме обеспечивать уважительное отношение и защиту всех объектов культурно-исторического, архитектурного  и религиозного наследия. В том числе и в соответствии с положениями Каннской конвенции о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта от 1954 года.
Мы рассчитываем, что экспертный потенциал этих организаций - а они признаны во всем мире - будет в полной мере задействован при подготовке и направлении в регион миссии ЮНЕСКО во взаимодействии с армянской и азербайджанской сторонами", - подытожила Захарова.