Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ռուսաստանահայ համայնքի մի խումբ ներկայացուցիչների հետ
Մասնավոր այցով ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ռուսաստանահայ համայնքի մի խումբ ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպման մասնակիցներն իրենց հարցերի միջոցով ցանկացել են անմիջապես Հայաստանի նախագահից տեղեկանալ Արցախի շուրջ վերջին զարգացումների և Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի, ինչպես նաև իրավիճակից դուրս գալու ելքերի մասին՝ ներկայացնելով նաև իրենց առաջարկությունները։
«Այս օրերը շատ դժվար են բոլորիս համար,-իր խոսքում նշել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը։ -Որպես նախագահ՝ իմ պարտականությունն է խոսել ժողովրդի հետ՝ անկախ նրանից, թե որտեղ է գտնվում։ Մեզնից յուրաքանչյուրը սրտում և մտքում մեծ ցավ ունի, ամեն օր իր հետ է տանում այդ ցավն ու դժվարությունը։ Այս ցավը միայն արցախցիներինը կամ հայաստանցիներինը չէ, բոլորինս է»։ Հայաստանի նախագահն ասել է, որ մինչ Մոսկվա գալն այցելել է արաբական մի շարք երկրներ, հանդիպել նաև հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ «Յուրաքանչյուր համայնքում հանդիպելիս կիսել ենք մեր ցավը, շատերն ունեին զայրույթ, պահանջներ։ Նախագահի պարտականությունն է բոլորը լսել և կիսվել դիտարկումներով»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը, ընդգծելով, որ ցավն ու կորուստը չափազանց մեծ են՝ ոչ միայն Արցախի մեծ մասի, այլև հազարավոր հայ երիտասարդների կորուստ, վիրավորների մեծ թիվ, տարաբնույթ հսկայական դժվարություններ։
Հայաստանի նախագահը վերստին շեշտել է, որ պետք է ոտքի կանգնենք, իսկ դա հնարավոր է, եթե ձեռք ձեռքի տանք, մոռանանք մեր տարբերությունները, չբաժանենք մեզ սև ու սպիտակի, հասկանանք, որ բոլորս հայ ենք, բազմամիտք, բազմագաղափար․ «Մեր բոլոր բարեկամները ցավում են, որ պատերազմում պարտվել ենք, բայց մեզ բոլորը հարգելու են, եթե դրանից հետո կարողանանք կանգնել և քայլել, այս պարտությունից քաղած մտքերով, սխալներից սովորած՝ առաջ գնանք, նորից կառուցենք երկիր, որով բոլորս հպարտ ենք, կառուցենք բանակ, որը հաղթական է լինելու»։
Հանդիպման մասնակիցներն իրենց տարաբնույթ հարցերն են ուղղել Հանրապետության նախագահին։ Մտահոգություններն են հայտնվել պատերազմի, դրա ընթացքի, իբրև ավարտ ստորագրված փաստաթղթի բովանդակության վերաբերյալ։ Նշվել է նաև, որ ներկայիս կառավարությունը պետք է հեռանա, որովհետև այն, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում, ազգային աղետ է։ Ասվել է, որ անվստահություն կա կառավարության հանդեպ՝ երկիրը ոտքի կանգնեցնելու առումով, մանավանդ որ կառավարությունն ինքն էլ է ընդունում, որ սխալներ է գործել և ճիշտ չի գնահատել իրավիճակը։ Անդրադարձ է կատարվել Հանրապետության նախագահի՝ օրերս հնչեցրած այն առաջարկին, որ պետք է անցկացվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, իսկ մինչ այդ պետք է ստեղծվի ազգային համաձայնության կառավարություն։ Դժգոհություններ են հայտնվել նաև նախագահի և նախագահական ինստիտուտի վերաբերյալ, միաժամանակ, նշվել է, որ այն Հայաստանում իշխանության միակ ինստիտուտն է, որը հստակ արտահայտել է իր դիրքորոշումը՝ կոչ արել կառավարությանը հրաժարական տալ։ Ասվել է նաև, որ պատերազմի օրերին սփյուռքն աննախադեպ համախմբվածություն ու նվիրում է ցուցաբերել և հիմա խոր հիասթափություն է ապրում, հատկապես, երբ տեսնում է, որ անորոշությունը շարունակվում է, և չկա ճգնաժամից դուրս գալու հստակ ծրագիր։ Տեսակետ է հայտնվել, որ կառավարության հրաժարականը և համաձայնության կառավարության ձևավորումը խթան կլինի, որ վստահությունը վերականգնվի։ Առաջարկ է հնչել նաև Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները խորացնելու վերաբերյալ։
Պատասխանելով իրեն ուղղված հարցերին, որոնք հաճախ նաև զգացմունքային դաշտից են եղել, նախագահն ասել է, որ, գիտակցելով կորստի մեծ ցավն ու դժբախտության ահռելի չափը, հասկանում է մարդկանց զգացմունքները, զայրույթն ու քննադատությունը․ «Մեր երիտասարդներն իսկապես հերոսներ են։ Հազարավոր կյանքեր կորսվեցին, ինչը ողբերգություն է։ Մեծ թվով վիրավորներ ունենք։ Հիվանդանոցներում իրավիճակը շատ ծանր է, հիմա ոչ ոք այլևս ուշադրություն չի դարձնում կորոնավիրուսին»։
Նախագահն ասել է, որ մենք պարտություն ենք կրել մի քանի պատերազմներում։ «Նախ, ժողովրդագրական պատերազմը․ 1994 թվականի հրադադարից հետո բնակչության աճ չի եղել։ Երբ զինվորը կանգնած է սահմանին, նա անընդհատ նայում է, թե ինչ կա թիկունքում։ Եթե այնտեղ դատարկություն է, անգամ մեծ ոգի ունեցող հայ զինվորի համար դժվար է։ Պետք էր բնակեցնել այդ տարածքը»,-նշել է նախագահը։ Նրա խոսքով՝ մենք պարտվել ենք նաև տեղեկատվական պատերազմում․ «Ադրբեջանցիներն ու թուրքերը լրջորեն էին սրան պատրաստվել։ Այս պատերազմը շարունակվում է նաև այսօր, նրանք հարձակվում են մեզ վրա։ Մենք սրանով չենք զբաղվել, դրա համար տանուլ տվեցինք։ Հայաստանում մենք այսօր հարձակվում ենք իրար վրա՝ միավորվելու փոխարեն»։
Հանրապետության նախագահը նաև նշել է, որ 26 տարի առաջ մենք իսկապես ունեինք տարածաշրջանում ամենահզոր բանակը։ «Մենք բանակ կառուցեցինք կամավորներով, բայց պատերազմի վերջում ունեինք կանոնավոր բանակ։ Այն ժամանակ մեր բանակը տեխնոլոգիապես ավելի լավն էր, քան ադրբեջանականը։ Հետագա տարիներին Ադրբեջանը հսկայական գումարներ էր ծախսում հզորանալու համար, իսկ մենք դեռ ապրում էինք անցյալի փառքով, այդ իսկ պատճառով այս պատերազմում նրանք ունեին դրոններ, իսկ մենք՝ ոչ։ Հաջորդ պատերազմը լինելու է արհեստական բանականության մասնակցությամբ»։ Նախագահն ասել է, որ պետք է զբաղվել գիտությամբ, նոր տեխնոլոգիաներով, կրթությամբ՝ վերստին չպարտվելու համար։
Ամփոփելով երկրում ստեղծված հետպատերազմական իրավիճակը՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է․ «Ցանկացած երկրում, որտեղ նման մեծ ողբերգություն է տեղի ունենում, կա լուծում՝ կառավարությունը, որը հանգեցրել է սրան, պետք է գնա։ Եթե քաղաքական գործիչը ուժեղ է, կարող է հետո վերադառնալ։ Նախկին ընտրությունները 2,5 տարի առաջ էին, երբ երկիրը բոլորովին այլ էր, հիմա այլ երկրում ենք ապրում։ Չի կարելի ճգնաժամը գնահատել հրապարակում մարդկանց քանակով։ Ոչ մի դեպքում, համաձայն չեմ, որ պետք է ճգնաժամը գնահատել հաշվի առնելով միայն հրապարակում հավաքված մարդկանց քանակը։ Եթե հրապարակում ընդհանրապես ոչ ոք չլիներ, դա կնշանակե՞ր, որ ճգնաժամ չկա։ Նայեք մեր շուրջբոլորը, մենք բոլորս ճգնաժամային իրավիճակում ենք։ Դա երկրի, պետության ճգնաժամ չէ, այլ ազգի՝ իրավապաշտպանական, հոգեբանական, ֆինանսական, տնտեսական, հումանիտար։ Ոչ բոլորը կվերադառնան Ղարաբաղ, մի մասը կմնա Հայաստանում, ո՞վ է նրանց մասին հոգ տանելու կամ աջակցելու։ Այսինքն՝ առաջին հերթին պետք է ընդունել, որ ճգնաժամ ունենք, իսկ դա նշանակում է, որ մենք չենք կարող շարունակել այնպես, ինչպես նախկինում էր։ Հայաստանն այլևս ուրիշ երկիր է։ Նույնիսկ ուրիշ է այն Հայաստանի համեմատ, որը կար սեպտեմբերի 27-ին։
Կա քաղաքակիրթ ճանապարհ՝ արտահերթ ընտրություններ, ժամանակավոր ազգային միասնության կառավարություն։ Սա չի նշանակում, որ ամեն կուսակցություն պետք է նախարար ունենա, այլ՝ բոլորի կողմից հարգված մեկը կառավարություն է ձևավորում և նախընտրելի է, որ այդ կառավարությունը լինի տեխնոկրատ։ Այդ կառավարությունը պետք է աշխատի կես կամ մեկ տարի մինչև նոր ընտրություններ, երբ ժողովուրդը նորից ինչ-որ ուժի մանդատ տա։
Այս ընթացքում պետք է նաև հանրաքվե անցկացնել։ Անպայման պետք է փոխել կամ Սահմանադրությունը, կամ էլ այդ Սահմանադրությունը ավելի մարդկային պետք է դարձնել»։
Անդրադառնալով այն փաստին, որ ինքը մամուլից է տեղեկացել Արցախին վերաբերող եռակողմ հայտարարության ստորագրման մասին, նախագահ Սարգսյանն ասել է․ «Ես կարծում եմ, որ սա պետականության կործանում է։ Այն կործանվում էր ոչ այդ մեկ օրը, այլ տարիներ շարունակ։ Ինձ համար ամենամեծ ցավն այն է, որ 2,5 տարիների ընթացքում օգտագործվել է իմ ներուժի մոտ 5 տոկոսը։ Ոչ թե այն պատճառով, որ չեմ առաջարկել կամ պնդել, այլ որովհետև այդպիսին են մեր Սահմանադրությունն ու պետությունը»։ Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ ներկայիս Սահմանադրության մեջ չկա զսպումների և հավասարակշռության ոչ մի լծակ․ «Յուրաքանչյուր սահմանադրություն՝ լինի դա նախագահական, թե խորհրդարանական կառավարման համակարգում, պետք է ներառի հավասարակշռումներ և հակակշռումներ, զսպումների մեխանիզմներ, որ ոչ ոք՝ լինի նա նախագահ կամ վարչապետ, իր վրա չվերցնի այնպիսի որոշումների կայացումներ, որոնք ազգային են և շատ կարևոր։ Այդ ամենը պետք է հավասարակշռված լինի։ Մեզ մոտ Սահմանադրությունը բացարձակապես հավասարակշռված չէ»։
Նախագահն ասել է, որ նոր ընտրությունների անհրաժեշտության մասին խոսելուն զուգահեռ՝ պետք է մտածել նաև հանրաքվեի և սահմանադրական փոփոխությունների կամ՝ գործող Սահմանադրության բարելավման մասին։ «Հավասարակշռություն պետք է լինի խորհրդարանի, կառավարության և նախագահական ինստիտուտի միջև,-ասել նախագահը՝ նշելով․ -Կարծում եմ, որ եթե նույնիսկ մենք խորհրդարանական երկիր մնանք, նախագահը պետք է ժողովրդի կողմից ընտրվի։ Մեր երկրում բոլոր պաշտոնները նշանակում է խորհրդարանը, իսկ որտե՞ղ է հավասարակշռությունը։ Ինչո՞ւ ենք զարմանում, որ ունենք այն, ինչ ունենք»։
Ի՞նչ անել հետո, ո՞րն է լինելու հաջորդ քայլը։ «Նոյեմբերի 10-ից սկսած՝ ինձ մոտ եմ հրավիրել բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներին,-ասել է նախագահ Սարգսյանը։ -Գոյություն ունի տարածք, որտեղ մենք կարող ենք հավաքվել, առաջին հերթին ես՝ որպես նախագահ առաջարկել եմ դա։ Ես շատ քիչ լիազորություններ ունեմ, սակայն նախագահությունը հենց նման օրվա համար է։
Հնարավոր է, որ այս վատ Սահմանադրության համաձայն՝ իմ դերն այն է, որ նման օրերին լինեմ այն մարդը, որը կարող է օգնել դուրս գալ այս իրավիճակից։ Այս տարիներին ես մշտապես փորձել եմ օրենքները և Սահմանադրությունը չխախտել։ Այս երկու տարիներին ես դրանք չեմ խախտել՝ իմ նյարդերի հաշվին»։
Խոսելով Սփյուռքի ցուցաբերած աջակցության և ընդհանրապես նրա հետ հարաբերությունների մասին՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է, որ մեր ազգն ունի միայն մեկ սեփականություն և հարստություն՝ մենք ունենք մեկս մյուսին․ «Սակայն, Սահմանադրության համաձայն, մարդը Հայաստանի խորհրդարանի անդամ դառնալու համար պետք է ունենա միայն Հայաստանի քաղաքացիություն և չորս տարի ապրի Հայաստանում։ Կարող եմ թվարկել քսան տաղանդավոր բժիշկների, որոնք կարող էին դառնալ Հայաստանի նախարարներ։ Մենք ինքներս ենք բեռլինյան պատ կառուցել Հայաստանի և Սփյուռքի միջև։ Եկել է ժամանակը՝ քանդելու այդ պատը։ Մեր Սփյուռքը դարձել է գումար ստանալու միջոց՝ գումարներ ուղարկեք, իսկ թե ինչ կլինի հետո, դրանք ինչպես կծախսվեն, ձեզ չի վերաբերում։ Մենք հասել ենք այս կետին։ Այս ամենից հետո, եթե շարունակենք նման կերպ ապրել, Աստված թող օգնական լինի մեզ»։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ով կարող է լինել հաջորդ վարչապետ, նախագահը մասնավորապես նշել է․ «Մենք մշտապես մեր խնդիրների լուծումները կապում ենք ինչ-որ անհատի հետ։ Դա մեր մեջ նստած է։ Այսինքն, երբ մեկը դառնում է նախարար, ապա կարծում է, որ նախարարությունն իրենն է, և մարդիկ ևս կարծում են, որ նախարարությունն նրանն է։ Այդ իսկ պատճառով մեզ մոտ, շատ հաճախ, նախարարությունները չեն աշխատում՝ որպես ինստիտուտներ, այլ՝ աշխատում են որպես այդ մարդու սեփականություն։ Չի կարող երկիրը պատերազմ հաղթել՝ չունենալով ուժեղ ինստիտուտներ։ Պատերազմի ժամանակ բոլոր ինստիտուտներն աշխատելու են միասնական։ Դա միայն պաշտպանության նախարարությունը կամ գլխավոր շտաբը չէ, բոլորը պետք է աշխատեն։ Իսկ որտե՞ղ են մեր ինստիտուտները։ Այսօր տեսնում ենք, թե ինչպես մեզ մոտ շատ բաներ չեն աշխատում, և եթե մենք չփոխենք, դրանք չեն կարողանա աշխատել։ Ես, դուք կարող ենք վարչապետի թեկնածուներ առաջարկել, սակայն պետք չէ լուծումները կապել անհատի հետ։ Հատկապես հիմա, երբ լինելու է ժամանակավոր կառավարություն, եթե վարչապետը համաձայնի։ Այդ ժամանակավոր կառավարությունը պետք է ծրագիր ունենա, թե ինչով է զբաղվելու։
Ո՞վ է ուզում վարչապետ դառնալ։ Նայեք խնդիրների այս մեծ ծավալին, դա մեծ բեռ է։ Նա պետք է լինի ազնիվ մարդ, և մենք բոլորս պետք է օգնենք նրան։ Աշխարհում չկա մի այնպիսի մարդ, որը կարող է միայնակ ոտքի կանգնեցնել այս երկիրը։ Մենք բոլորս միասին պետք է այդ գործով զբաղվենք, պետք է ունենանք ծրագիր և մեր իրական բարեկամների աջակցությունը, առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի: Կա նախագահի ինստիտուտ։ Նախագահը չի ուզում վարչապետ դառնա, ես հավակնություններ չունեմ, մրցակից չեմ որևէ մեկի համար։ Ուզում եմ, որ մեր երկիրը կայուն լինի, որովհետև անկայուն երկիր նշանակելու է, որ վաղը նորից պատերազմ է սկսվելու։ Իմ դերը տեսնում եմ հետևյալում՝ օգնել մեր հանրությանը, որ այս ծանր վիճակից դուրս գանք»,-ասել է Արմեն Սարգսյանը։
Խոսելով ճգնաժամից դուրս գալու մասին՝ նախագահն ասել է, որ ամենակարևոր հարցը տնտեսության զարգացումն է, որովհետև մնացած բոլոր հարցերը կապված են լինելու տնտեսության հետ։ «Պետք է կառուցել ժամանակակից տնտեսություն։ Առաջին կետով ես կնշեի կրթությունը։ Ռազմական, բժշկական ոլորտները կառուցվում են կրթության հիմքով,-ասել է Հայաստանի նախագահը։ -Հայաստանը չպետք է միայն կոնյակ վաճառի, մենք պետք է նաև տեխնոլոգիա վաճառենք։ Մեր երկրի ապագան տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության հետ է կապված։ Շատ կարևոր է նաև սննդի անվտանգությունը։ Պետք է Ռուսաստանի հետ պայմանավորվենք, որ մեր ուսանողները գան այստեղ սովորելու այն պայմաններում, ինչ ՌԴ քաղաքացիները, ինչպես դա արվում էր ԽՍՀՄ ժամանակ։
Մենք պետք է համագործակցենք բոլորի հետ։ Մեր սեփականը կառուցելու համար պետք է վերցնենք աշխարհում լավագույնը։ Այդ ամենի համար պետք է ներգրավվենք ամենալավերին, որ յուրաքանչյուր հայ Հայաստանի մասին մտածի՝ որպես իր տան, որ մեր նոր ծրագրերը միայն բառեր չլինեն»։
Ամփոփելով հանդիպումը՝ նախագահն ասել է, որ այն կարևոր էր առաջին հերթին հայրենակիցներին լսելու առումով։ «Հարցերի պատասխանները պետք է տանք մենք բոլորս միասին,-ասել է նախագահը։ -Այսօր բոլորիս համար դժվար է, բոլորս միասին պետք է դուրս գանք այս վիճակից։ Հիմնական երկու բառով կարելի է դա նկարագրել՝ միասնականություն, արժանապատվություն։ Կարող ենք պատերազմում պարտվել, բայց իրավունք չունենք կորցնել մեր արժանապատվությունը։ Մեր ուժը պետք է լինի այն, որ այս դժվար պայմաններում համախմբված ձևով ոտքի կանգնենք։ Մենք լեգենդներ ունենք, և ամենավատն է, երբ սկսում ես հավատալ քո հնարած լեգենդին։ Սա հանգեցնում է նրան, որ, փոխանակ բանակ կառուցենք, հավատում ենք, որ բանակ ունենք, սկսում ենք հավատալ, որ տնտեսություն ունենք, այն դեպքում, երբ չունենք, սկսում ենք հավատալ, որ ունենք ազատ մամուլ․․․»։
Հանրապետության նախագահի այս խոսքին հետևել է հանդիպման մասնակիցներից մեկի արձագանքը․ «Դուք չեք պատկերացնում՝ հիմա մենք բոլորս այստեղ խոսում ենք, իսկ կես ժամ առաջ երևանյան մամուլում գրել են, որ Ձեզ եկեղեցու բակում դիմավորել են «դավաճան» վանկարկելով, և որ Ձեզ հետ հանդիպմանը գրեթե մարդ չի եկել և եկածներն էլ հեռանում են հանդիպումից»:

В любой стране, где происходит подобная большая трагедия, есть решение: правительство, которое привело к этому, должно уйти: президент Армении
Находящийся с частным визитом в столице РФ Москве президент Республики Армения Армен Саркисян встретился с группой представителей российской армянской общины.
Участники встречи посредством задаваемых вопросов хотели непосредственно от президента Армении узнать о последних развитиях вокруг Арцаха и создавшейся в Армении ситуации, а также о путях выхода из ситуации, представляя также свои предложения.
"Эти дни были очень трудны для всех нас, - сказал в своем вступительном слове президент Армен Саркисян. – Моя обязанность как президента – говорить с народом, независимо от того, где он находится. Каждый из нас в своем сердце и своих мыслях испытывает большую боль, каждый день носит с собой эту боль и трудность. Эта боль не только арцахцев или жителей Армении, а наша общая".
Президент Армении сказал, что до приезда в Москву посетил ряд арабских стран, встречался также с представителями армянской общины. "При встрече в каждой общине мы делились своей болью, многие были рассержены, выдвигали требования. Обязанность президента – выслушать все это и поделиться замечаниями", - сказал президент Саркисян, подчеркнув, что боль и потеря чрезвычайно велики: не только большая часть Арцаха, но и тысячи молодых жизней, большое число раненных, всевозможные огромные трудности.
Президент Армении вновь подчеркнул, что нужно встать на ноги, а это возможно, если взяться за руки, забыть наши различия, не делить друг друга на черных и белых, понимать, что все мы армяне, имеющие множество мыслей и идей: "Все наши друзья переживают, что мы потерпели поражение в войне, но все нас будут уважать, если после этого мы сможем встать и шагать, с извлечёнными из этого поражения мыслями, научившись на ошибках, будем идти вперед, снова строить страну, которой все мы гордимся, строить армию, которая будет победоносной".
Участники встречи задали президенту Республики разнообразные вопросы. Они выразили озабоченность в связи с войной, ее ходом, содержанием подписанного в качестве завершения документом. Был отмечено также, что нынешнее правительство должно уйти, потому что происходящее в Армении – национальная катастрофа. Сказано, что в отношении правительства существует недоверие, в плане его способности поставить страну на ноги, тем более что правительство само принимает, что совершило ошибки и неверно оценило ситуацию. Речь шла об озвученном на днях президентом предложении, что нужно провести внеочередные парламентские выборы, а до этого должно быть создано правительство национального согласия. Недовольство высказано также относительно президента и президентского института, в то же время, отмечено, что это единственный в Армении властный институт, который четко высказал свою позицию, призвал правительство подать в отставку. Сказано также, что в дни войны Диаспора продемонстрировала беспрецедентную сплоченность и преданность, а теперь испытывает глубокое разочарование, особенно когда видит, что неопределённость продолжается, и нет четкой программы выхода из кризиса. Высказана точка зрения, что отставка правительства и формирование правительства согласия станет стимулом для восстановления доверия. Прозвучало предложение также относительно углубления отношений с Россией.
Отвечая на обращенные к нему вопросы, которые часто также были из области эмоций, Президент сказал, что осознавая большую боль потери и громадный размер беды, понимает чувства людей, их негодование и критику: "Наши молодые люди действительно герои. Потеряны тысячи жизней, что является трагедией. У нас множество раненных. Ситуация в больницах очень тяжелая, сейчас никто больше не обращает внимания на коронавирус".
Президент сказал, что мы потерпели поражение в нескольких войнах. "Прежде всего, демографическая война: после перемирия 1994 года не было роста населения. Когда солдат стоит на границе, он всегда смотрит, что у него в тылу. Если там путо, даже обладающий большим духом армянский солдат испытывает трудность. Нужно было заселить эту территорию", - отметил президент. По его словам, мы потерпели поражение также и информационной войне: "Азербайджанцы и турки серьезно к этому подготовились. Эта война продолжается также сегодня, они нападают на нас. Мы этим не занимались, потому и проиграли. Мы сегодня в Армении нападаем друг на друга, вместо того, чтобы объединиться".
Президент Республики также отметил, что 26 лет назад мы действительно имели самую мощную в регионе армию. "Мы построили армию из добровольцев, но в конце войны имели регулярную армию. В то время наша армия была технически лучше, чем азербайджанская. В последующие годы Азербайджан тратил громадные суммы, чтобы усилиться, а мы еще жили славой прошлого, по этой причине в этой войне у них были дроны, а у нас – нет. Следующая война будет с участием искусственного интеллекта". Президент сказал, что нужно заниматься наукой, новыми технологиями, образованием, чтобы вновь не проиграть.
Обобщая создавшуюся в стране ситуацию, президент Армен Саркисян подчеркнул: "В любой стране, где происходит подобная большая трагедия, есть решение: правительство, которое привело к этому, должно уйти. Если политический деятель силён, он может потом вернуться. Прошлые выборы были 2,5 лет назад, когда страна была совершенно другой. Сейчас мы живём в другой стране. Нельзя оценивать кризис числом людей на площади. Ни в коем случае не согласен, что нужно оценивать кризис, учитывая только число людей, собравшихся на площади. Если бы на площади вообще никого не было, это бы значило, что кризиса нет? Посмотрите вокруг себя, мы все в кризисной ситуации. Это не кризис страны, государства, а кризис нации: правозащитный, психологический, финансовый, экономический, гуманитарный. Не все вернуться в Карабах, часть людей останется в Армении. Кто будет о них заботиться или помогать? То есть в первую очередь нужно принять, что у нас есть кризис, а это значит, что мы не сможем продолжать так, как прежде. Армения отныне другая страна. Даже другая по сравнению с той Арменией, которая была 27 сентября.
Есть цивилизованный путь – внеочередные выборы, временное правительство национального единства. Это не означает, что каждая партия должна в нём иметь министра. Кто-то всеми уважаемый формирует, и предпочтительно, чтобы это правительство было технократическим. Это правительство должно работать полгода или год, до новых выборов, когда народ снова даст мандат какой-либо силе.
За этот период нужно также провести референдум. Обязательно нужно или поменять Конституцию или эту Конституцию нужно сделать более человечной".
Касаясь того факта, что он из прессы узнал о подписании трехстороннего заявления, касающегося Арцаха, Президент Саркисян сказал: "Я считаю, что это крушение государственности. Оно рушится не в тот один день, а на протяжении лет. Для меня самая большая боль в том, что в течение 2,5 лет использовалось около 5 процентов моего потенциала. Не по той причине, что я не предлагал или настаивал, а потому что таковы наши Конституция и государство". Президент Саркисян сказал, что в нынешней Конституции нет никаких рычагов сдержек и противовесов: "Каждая Конституция, будь она в системе президентского или парламентского правления, должна включать механизмы сдержек и противовесов, чтобы никто, будь это президент или премьер-министр, не брал на себя принятие таких решений, которые имеют национальное и чрезвычайно важное значение. Все это должно быть уравновешено. У нас Конституция совершенно не сбалансирована".
Президент сказал, что параллельно с разговорами о необходимости новых выборов, нужно думать также о референдуме и конституционных изменениях или о реформе действующей Конституции. "Должно быть равновесие между парламентом, правительством и президентским институтом, - сказал президент, отметив. – Думаю, что даже если мы останемся парламентской страной, президент должен избираться народом. У нас в стране на все должности назначает парламент, а где равновесие? Почему мы удивляемся, что имеем то, что имеем?"
Что делать потом? Каким будет следующий шаг? "Начиная с 10 ноября, я приглашал к себе представителей всех политических сил, - сказал президент Саркисян. – Существует территория, где мы можем собираться, в первую очередь, я как президент предложил это. У меня очень мало полномочий, однако президентство как раз для такого дня.
Возможно, что согласно этой плохой Конституции, моя роль в том, чтобы в такие дни быть тем человеком, кто может помочь выйти из этой ситуации. В эти годы я всегда старался не нарушать законы и Конституцию. В эти два года я их не нарушал за счет собственных нервов".
Говоря об оказанной Диаспорой помощи и вообще об отношениях с нею, президент Саркисян, в частности, сказал, что у нашего народа есть только одна собственность и богатство – мы есть друг у друга: "Однако согласно Конституции, человек для того, чтобы стать членом парламента Армении должен иметь только гражданство Армении и жить в Армении четыре года. Могу перечислить двадцать талантливых врачей, которые могли стать министрами Армении. Мы сами построили Берлинскую стену между Арменией и Диаспорой. Пришла пора разрушить эту стену. Наша Диаспора превратилась в средство получения денег – шлите деньги, а что будет потом, как они будут израсходованы, вас не касается. Мы дошли до этой точки. После всего этого, если будем так продолжать жить, пусть Бог нам поможет".
Касаясь вопроса о том, кто может быть следующим премьер-министром, президент, в частности, отметил: "Мы постоянно связываем решение наших проблем с какой-либо личностью. Это в нас сидит. То есть, когда кто-то становится министром, то думает, что министерство принадлежит ему, и люди также думаю, что министерство принадлежит ему. По этой самой причине у нас очень часто министерства не работают, как институты, а работают как собственность этого человека. Не может страна выиграть войну, не имея сильных институтов. Во время войны все институты будут работать в единстве. Это не только министерство обороны или Генеральный штаб, все должны работать. А где наши институты? Сегодня мы видим, как у нас многие вещи не работают, и, если мы этого не изменить, они не смогут работать. Я и вы можем выдвигать кандидатов в премьер-министры, однако не нужно связывать решения с личностью. Особенно сейчас, когда будет временное правительство, если премьер-министр согласится. Это временное правительство должно иметь программу, чем будет заниматься.
Кто хочет стать премьер-министром? Посмотрите на этот огромный объем задач – это большое бремя. Он должен быть честным человеком, и мы все должны ему помочь. В мире нет такого человека, кто может в одиночку поставить на ноги эту страну. Мы все вместе должны заниматься этим делом, должны иметь программу и помощь наших настоящих друзей, в первую очередь, России. Есть президентский институт. Президент не хочет становиться премьер-министром. У меня нет притязаний, я никому не конкурент. Хочу, чтобы наша страна была стабильной, потому что нестабильная страна будет означать, что завтра снова начнется война. Свою роль я вижу в следующем: помочь нашей общественности выйти из этого тяжелого положения", - сказал Армен Саркисян.
Говоря о выходе из кризиса, президент сказал, что самый важный вопрос – развитие экономики, потому что все остальные вопросы будут связаны с экономикой. "Нужно строить современную экономику. Первым пунктом я бы отметил образование. Военная, медицинская сферы строятся на основе образования, - сказал президент Армении. – Армения должна не только продавать коньяк, мы должны также продавать технологии. Будущее нашей страны связано с технологиями, сельским хозяйством. Очень важна также продовольственная безопасность. Мы должны договориться с Россией, чтобы наши студенты приезжали сюда учиться на тех условиях, что граждане РФ, как это делалось во время СССР.
Мы должны сотрудничать со всеми. Чтобы строить наше собственное, мы должны брать у мира лучшее. Для всего этого мы должны привлекать самых лучших, чтобы каждый Армянин думал об Армении как о своем доме, чтобы наши новые программы не были лишь словами".
Подводя итог встрече, президент сказал, что она была важна прежде всего возможностью услышать соотечественников. "Ответы на вопросы мы должны давать все вместе, - сказал президент. – Сегодня всем нам трудно, мы все вместе должны выходить из этой ситуации. Основными двумя словами можно это описать так: единство, достоинство. Мы можем потерпеть поражение в войне, но мы не имеем права потерять своё достоинство. Нашей силой должно быть то, чтобы в этих трудных условиях, сплотившись, встать на ноги. У нас есть легенды, и самое плохое, когда начинаешь верить сочиненным тобою же легендам. Это приводит к тому, что вместо строительства армии, верим, что имеем армию, начинаем верить, что у нас есть экономика, в том случае, когда ее нет, начинаем верить, что у нас есть свободная пресса…"
После этого выступления президента Республики последовала реплика одного из участников встречи: "Вы не представляете: сейчас мы все здесь вместе говорим, а полчаса назад в ереванской прессе написали, что Вас во дворе церкви встретили выкрикивая "предатель", и что на встрече с Вами почти не было людей, а пришедшие уходили со встречи".