Ռուս խաղաղապահները Ղարաբաղում վնասազերծել են ավելի քան 1000 պայթյունավտանգ առարկա
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության միջազգային հակաականային կենտրոնի զինծառայողները շարունակում են ինժեներական հետախուզության և տեղանքի ականազերծման աշխատանքները Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի պատասխանատվության գոտում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը, ռուս խաղաղապահները Լաչինի միջանցքում  իրականացրել են պայթյունավտանգ առարկաների հեռացման աշխատանքներ և ապահովել են մարտական գործողությունների ընթացքում վնասված էլեկտրամատակարարման  բարձրավոլտ գծերի վերականգնման աշխատանքներ իրականացնող բրիգադների աշխատանքի անվտանգությունը:
Հայտնաբերված պայթյունավտանգ առարկաները, թողնված կամ չաշխատած զինամթերքը տեղափոխվում են հատուկ սարքավորումներով հագեցած զորավարժարան և ոչնչացվում են: Զինամթերքը, որն անհնար է անվտանգ տեղափոխել, ոչնչացվում է տեղում՝ ապահովելով անվտանգության անհրաժեշտ միջոցառումները:
Ընդհանուր առմամբ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ օպերացիայի ընթացքում ինժեներական ստորաբաժանումները մաքրել են ավելի քան 29 հեկտար տարածք և շուրջ 10 կիլոմետր ճանապարհ, ստուգվել է ավելի քան 100 տուն և սոցիալական նշանակության օբյեկտ, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է շուրջ 1000 պայթյունավտանգ առարկա:

Troops of Russia’s peacekeeping contingent have cleared of mines nearly 10 km of roads and defused some 1,000 explosives in the Lachin corridor in Nagorno-Karabakh, TASS reported citing the Russian Defense Ministry.
"Russia’s peacekeepers have defused explosives in the area in the Lachin corridor and ensured safe work of repair crews on restoring a high-voltage power line destroyed during the combat actions," the ministry said.
During the peacekeeping operation in Nagorno-Karabakh engineer units cleared more than 29 hectares of land and some 10 km of roads, inspected over 100 houses and vital social facilities and discovered and defused some 1,000 explosives, according to the statement.
All explosives and munitions, which did not explode, are taken to a specially equipped firing range to be destroyed. Sappers explode munitions on the scene if it is unsafe to evacuate them.