Անհրաժեշտ է նպատակային աշխատանք գերիների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ. փոխարենը, կառավարությունում քննարկվում է կոնկրետ անձանց հետապնդումների հարցը. ՄԻՊ
Երեկ ուշ երեկոյան Մարդու իրավունքների պաշտպանն ավարտել է պատերազմի ընթացքում հայ գերիների՝ զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ադրբեջանական վայրագությունների վերաբերյալ ապացույցների հետազոտման ու իրավական ձևակերպումների հերթական փուլը: Այդ մասին հայտնում են ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ իր ֆեյսբուքյան էջում:
Նա նշում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի խոշտանգումներն ու դաժանությունները, անմարդկային վերաբերմունքը մեծ ծավալի են, առկա են պատերազմական հանցագործությունների ակնհայտ հատկանիշներ՝ էթնիկ ատելության շարժառիթներով:
Կատարված են ծանրագույն պատերազմական հանցագործություններ, որոնց վերաբերյալ ապացույցների ամրագրումը, ադրբեջանական իշխանություններին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հիմքերի ամրապնդումը խիստ հրատապ է:
«Պետք է ցույց տալ, թե, օրինակ, այդքան ծավալի դեպքերից քանի ադրբեջանցի զինվորականի ինքնություն է պարզվել (մանավանդ նրանցից շատերը տեսանյութերում ու լուսանկարներում բաց դեմքով են) կամ ինչ է արվել նրանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ, քանի ադրբեջանցի զինվորականի նկատմամբ է հետախուզում հայտարարվել, ադրբեջանական իշխանության մարմիններից կոնկրետ ով ինչ հանցանք է կատարել, նրանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ ինչ քայլեր են ձեռնարկված:
ՀՀ կառավարությունն այս կարևոր ուղերձները պետք է հղի ինչպես մեր հանրությանը, որի համար այս հարցերը կարևոր առաջնահերթություն են, այնպես էլ միջազգային հանրությանն ու հենց Ադրբեջանի իշխանություններին:
Ադրբեջանի իշխանության մարմինները պետք է հասկանան, որ չեն մնալու անպատիժ մարդու իրավունքների ամենակոպիտ խախտումների, պատերազմական հանցանքների, հայատյացության համակարգված քարոզի ու ցեղասպան քաղաքականության համար: Անհրաժեշտ է ցույց տալ, որ այդ նպատակի համար մեր երկրում ձեռնարկվում են բոլոր ջանքերը:
Անպատժելիությունը առաջ է բերելու նոր վայրագություններ ու խոշտանգումներ:
Մենք չպետք է դա թույլ տանք. թանկ են ամեն օրն ու ժամը:
Նշված հարցերում ՀՀ գործադիր իշխանությունն իր մարմիններով ունի սկզբունքային դերակատարություն:
Անհրաժեշտ է համակարգված ու նպատակային աշխատանք գերության մեջ հայտնված մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ: Այս հարցերը պետք է լինեն բոլորիս բացառիկ գերակայությունների թվում, յուրաքանչյուրի մասնագիտական ներուժը պետք է առաջնահերթ ծառայեցվի հենց այդ նպատակներին: Փոխարենը, ՀՀ կառավարությունում նոյեմբերի 30-ին տեղի է ունեցել քննարկում՝ նվիրված այլ թեմայով քրեական վարույթների քննությանն ու կոնկրետ անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումների, նրանց կալանավորումների կամ կալանավորումներից ազատ արձակելու հարցերին:
Անընդունելի ենք համարում հատկապես մի շարք դատավորների ու Բարձրագույն դատական խորհրդի մի շարք անդամների մասնակցությունն այդ քննարկմանը: Նման ուղղվածությամբ քննարկումները վտանգում են դատական իշխանության անկախությունն ու հեղինակությունը:
Դատարանները կոչված են երաշխավորելու մարդու անձնական ազատության, արդար դատաքննության ու մյուս իրավունքների պաշտպանության անխափան ապահովումը: Այս խնդիրը նրանք կարող են արդյունավետ լուծել միայն արտաքին ու ներքին անկախության երաշխիքների լիարժեք գործողության ու այդ անկախության երևալը (appearance) լիարժեք ապահովելու պայմաններում»,-գրել է պաշտպանը:
Նա նաև հայտնել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի վայրագությունների ամրագրման, մեր գերիների իրավունքների պաշտպանության հարցերում այս օրերին համատեղ սերտ աշխատում են իրավապաշտպաններ Սիրանուշ Սահակյանի ու Արտակ Զեյնալյանի , Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի, ինչպես նաեւ ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի հետ: Այս հարցերով համագործակցում են նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ու ՀՀ դատախազության հետ:

Вместо работы по защите прав армянских пленных правительство Армении обсуждает вопрос уголовного преследование конкретных лиц: Татоян
Вчера поздно вечером Защитник прав человека Армении завершил очередной этап исследования и правового оформления доказательств зверств азербайджанской стороны в отношении армянских пленных – военнослужащих и гражданских лиц – в ходе этой войны, сообщает на своей странице в Facebook омбудсмен Арман Татоян, передает Aysor.am.
Он отметил, что пытки и жестокость со стороны азербайджанских вооруженных сил, бесчеловечное обращение носят масштабный характер, имеются явные признаки военных преступлений – по мотивам этнической ненависти.
Совершены тягчайшие военные преступления, и закрепление соответствующих доказательств, укрепление оснований для привлечения азербайджанских властей к уголовной ответственности – крайне актуальны.
«Необходимо продемонстрировать, к примеру, личности скольких из совершивших эти преступления азербайджанских военных установлены (тем более, что многие из них запечатлены на фотографиях и видео с открытыми лицами) или что сделано для установления их личностей, в отношении скольких азербайджанских военных объявлен розыск, какие конкретно преступления совершили органы азербайджанской власти, какие шаги предприняты в направлении привлечения их к уголовной ответственности.
Правительство Армении должно направить эти важные месседжи как нашему обществу, для которого эти вопросы – важный приоритет, так и мировому сообществу и властям Азербайджана. Органы власти Азербайджана должны понять, что не останутся безнаказанными за грубейшие нарушения прав человека, военные преступления, скоординированную пропаганду армянофобии и политику геноцида. Необходимо продемонстрировать, что в нашей стране прилагаются все усилия для достижения этой цели.
Безнаказанность приведет к новым зверствам и пыткам.
Мы не должны допустить этого: дороги каждый день и час.
В упомянутых вопросах принципиальную роль играет исполнительная власть Республики Армения со своими органами.
Необходима скоординированная и целенаправленная работа по защите прав наших оказавшихся в плену соотечественников. Эти вопросы должны быть в числе исключительных приоритетов всех нас, профессиональный потенциал каждого должен использоваться, в первую очередь, для достижения этих целей. Вместо этого в правительстве Армении 30 ноября было проведено совершенно иное обсуждение, посвященное вопросам расследования уголовных дел по иным темам и уголовного преследования конкретных лиц, а также их ареста или освобождения из-под стражи.
Считаю неприемлемым участие ряда судей и некоторых членов Высшего судебного совета в этом обсуждении. Дискуссии подобного рода ставят под угрозу независимость и авторитет судебной власти.
Суды призваны гарантировать бесперебойное обеспечение защиты прав человека, в частности, право на свободу, справедливое судебное разбирательство и пр.. Эту задачу они могут эффективно решить только в условиях полноценного обеспечения независимости судов», - написал омбудсмен Армении.
Он также сообщил, что в вопросах закрепления зверств Вооруженных сил Азербайджана, защиты права наших пленных в эти дни тесно сотрудничаем с правозащитниками Сирануш Саакян и Артаком Зейналяном, защитником прав человека Арцаха Артаком Бегларяном, а также представителем Армении в ЕСПЧ Егише Киракосяном. Они сотрудничают по этим вопросам также со Следственным комитетом, Службой национальной безопасности и прокуратурой Армении.