Այսօր մենք կարիք ունենք շրջադարձային որոշումների. ՀՀ նախագահի կոչը
Այսօր մեր երկիրը՝ որպես պետություն, և մեր հասարակությունը, բոլորս միասին գտնվում ենք հետպատերազմյան խորը ճգնաժամի մեջ: Սա պետք է արձանագրել առանց ձևականության, առանց ինքներս մեզ խաբելու և, միաժամանակ, առանց հուսահատության: Պետք է ամբողջությամբ գիտակցենք և ընդունենք այդ ճգնաժամի գոյությունն ու ամեն ինչ անենք այն հաղթահարելու համար: Միասին, ձեռք ձեռքի տված:
Անկախ զբաղեցրած պաշտոնից, քաղաքական համոզմունքներից ու հայացքներից, անձնական համակրանքներից ու հակակրանքներից, մենք պետք է մտածենք մեր պետության, երկրի ու ժողովրդի ապագայի մասին:
Մեզնից յուրաքանչյուրն իրավունք ունի արտահայտելու իր կարծիքը, դժգոհությունը եւ իշխանություններից բացատրություն պահանջելու պատերազմի հետևանքով մեզ պատճառված ահռելի մարդկային և տարածքային կորուստների համար:
Կառավարությունը չի կարող գործել 2018թ. հանրային տրամադրությունների ոգով: Այսօրվա իրականությունը բոլորովին այլ է:
Այս լարված ու բարդ օրերին դիմում եմ բոլորիդ՝ ձեր յուրաքանչյուր գործողություն պետք է լինի օրենքին համապատասխան, պետք է լինի իրավաչափ:
Դիմում եմ նաև իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին՝ կարգ ու կանոնի պահպանումը կարևոր է: Միաժամանակ հիշեք, որ ձեր առջև, Երևանի փողոցներում մեր հայրենակիցն է, մեզնից մեկը՝ կին, թե տղամարդ, երիտասարդ, թե տարեց: Նրանց մեջ են նաև մարդիկ, ովքեր մի քանի օր առաջ պաշտպանում էին հայրենիքը, մեզանից յուրաքանչյուրին, ձեզ:
Անթույլատրելի ու անընդունելի են ցանկացած բռնություն և ոչ համաչափ ուժի ու միջոցների կիրառումը: Ձեր գործողություններում պետք է դրսևորեք պատասխանատվություն, մարդկային և մասնագիտական բարձր հատկանիշներ:
Այսօր մենք կարիք ունենք շրջադարձային որոշումների: Լուծումները պետք է լինեն ազգային համաձայնության շրջանակում: Մենք պետք է կարողանանք վերականգնել հանդուրժողականության, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտը, ի մի բերել մեր ժողովրդի բոլոր դրական ու կենսական որակները և դրանք վերածել հավաքական ուժի, որը կլինի մեր հետագա հաջողությունների գրավականը: Հանրապետության նախագահի և նախագահական ինստիտուտի գործունեությունն ուղղված է հենց այդ նպատակին:

Сегодня мы нуждаемся в поворотных решениях: президент Армении
Сегодня наша страна - как государство, наше общество - все мы, переживаем глубокий послевоенный кризис. Это нужно зафиксировать без  формальностей, без всякого самообмана и вместе с тем - без отчаяния. Мы должны полностью  осознать  и признать существование этого кризиса и делать все возможное, чтобы его преодолеть. Вместе, рука об руку.
Независимо от занимаемой должности, от наших политических убеждений и взглядов, от наших личных симпатий и антипатий, мы должны думать о будущем нашего государства, нашей страны, нашего  народа.
Каждый из нас имеет право высказать свое мнение, выразить недовольство и потребовать от властей объяснения по поводу огромных человеческих и территориальных потерь, понесенных нами в  результате   войны.
Правительство не может действовать в духе общественного настроения, как 2018 году. Сегодняшняя реальность совершенно иная.
В эти напряженные и трудные дни я обращаюсь ко всем вам: каждое ваше действие должно соответствовать  закону, оно должно быть правомерным.
Также обращаюсь к представителям правоохранительных органов: поддержание закона и порядка чрезвычайно важно. В то же время помните, что на улицах Еревана перед вами стоит наш соотечественник, один из нас - женщина ли, мужчина, молодой или старый. Среди них есть люди, которые всего несколько дней назад защищали нашу Родину, каждого из нас, вас.
Недопустимо и неприемлемо любое насилие, несоразмерное применение силы и средств. В своих действиях вы должны проявлять ответственность, высокие человеческие и профессиональные качества.
Сегодня мы нуждаемся в поворотных решениях. Эти решения должны быть в рамках национального согласия. Мы должны суметь восстановить атмосферу толерантности, взаимного уважения, объединить все положительные и жизненно важные качества нашего народа, превратить их в собирательную силу, которая и станет  залогом нашего дальнейшего успеха. Именно на это и направлена деятельность президентского института,    Президента Республики.