Մենք սկսեցինք պարտվել, երբ մեր ժողովրդի մեջ սկսեցին պառակտում առաջացնել. Դադիվանքի վանահայր
«Այսօր  տխուր եմ, որովհետև կորցրել ենք Արցախի տարածքի մի մասը, տխուր եմ, որ այսօր մեր զինվորների մարմինները գտնվում է այնտեղ, ուր թշնամին է՝ գրավյալ տարածքներում, բայց մենք մեզ համարում ենք հպարտ քաղաքացիներ»,- Ազատության հրապարակում «Հայրենիքի Փրկության Շարժման» հրավիրած հանրահավաքում ասել է Դադիվանքի վանահայր Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը, փոխանցում է Panorama.am-ը:
Այնուհետև նա հարցադրում արեց. «Կարո՞ղ եք ասել պատճառը որն է, որ մենք հպարատ քաղաքացի ենք։ Հպարտությունը մեծ մեղք է։ Այսօր  բազում երկրներ, գերտերություններ, որոնք պատերազմի մեջ չեն, չեն ասում՝ հպարտ քաղաքացիներ, իսկ մենք կորցնելով մեր տարածքները, մեր զինվորների մարմինները թողնելով այնտեղ, և մենք մեզ հպարատ քաղաքացի ենք համարում»։
Տեր Հովհաննեսն ասել է, որ այստեղ հավաքված են մարդիկ իրենց արդար ձայնը բարձրացնելու համար, բայց կան մարդիկ, որոնք ուզում են այս ամենը կռիվ վերածել։
«Եթե այդպիսինները կան՝ խնդրում եմ, վաղը, մյուս օրը հավաքվենք ու գնանք այնտեղ, որտեղ պետք է կռվել, այն սահմանում, որտեղ թշնամին մեզ է սպասում։ Մենք պետք է մարքրենք մեր երկիրը»,- ասել է Դադիվանքի վանահայրը։
Նրա խոսքով, այսօր Դադիվանքի պարսպի տակ թուրքն է քայլում, երեկ ուդիներն այնտեղ իրենց ծառայությունն են մատուցել, բայց մեր հոգևորականների ներկայությամբ։
«Այսօր դրա մասին պետք է մտածենք։ Մենք պետք է հզորանանք, մեր հավատքի, մեր սիրո մեջ։  Գիտե՞ք երբվանից սկսեցինք պարտվել, երբ սկսեցինք մեր ժողովրդի  մեջ պառակտում առաջացնել՝ սպիտակներ, սևեր, արցախցիներ, հայաստանցիներ։
Մենք հայ ենք։ Մեր մեջ պետք է լինի աստվածային սեր, եթե այդ սերը լինի, մենք կգնանք ու կհաղթենք։ Մեր տարածքները մեզ է սպասում»,- ասել է Դադիվանքի վանահայր Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը:

Мы начали проигрывать, когда начали вызывать раскол среди нашего народа: настоятель Дадиванка
''Сегодня мне грустно, потому что мы потеряли часть территории Арцаха., мне грустно, что сегодня тела наших солдат находятся там, где находится враг, на захваченных территориях, но мы считаем себя гордыми гражданами'', - заявил на Площади Свободы настоятель Дадиванкского монастырского комплекса отец Оганес Оганесян, на митинге созванном Движением за спасение Отечества, передает Panorama.am
Затем он задал вопрос: ''Можете ли вы сказать, в чем причина того, что мы гордые граждане?'' Гордость - великий грех. Сегодня многие страны, сверхдержавы, которые не находятся в состоянии войны, не называют себя гордыми гражданами, а мы, потеряв свои территории, оставив там тела наших солдат, считаем себя гордыми гражданами''.
Отец Оганес сказал, что здесь собрались люди, чтобы поднять свой справедливый голос, но есть люди, которые хотят превратить все это в войну.
''Если есть такие люди, пожалуйста, завтра, через день мы соберемся и пойдем туда, где нужно сражаться, к границе, где нас поджидает враг. Мы должны очистить нашу страну'', - сказал настоятель Дадиванка.
По его словам, под стенами Дадиванка сегодня шагает турок, вчера там отслужили службу удины, но в присутствии наших священнослужителей.
''Сегодня об этом мы должны думать. Мы должны стать сильнее в своей вере, в своей любви. Вы знаете, когда мы начали проигрывать, - когда начали вызывать раскол среди наших людей: белые- черные, арцахцы -армяне?.Мы армяне. В нас должна быть божественная любовь, если она будет, мы пойдем и победим. Наши территории ждут нас'', - сказал настоятель Дадиванка отец Оганес Оганесян.