Մեծի Տանն Կիլիկո Արամ Ա կաթողիկոսը Նիկոլ Փաշինյանին կոչ է արել հրաժարկան տալ
Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան Ազգային Կեդրոնական Վարչութեան Կրօնական ու Քաղաքական ժողովներու ներկայութեան, հետևեալ հայրապետական պատգամը կ’ուղղենք մեր ժողովուրդի զաւակներուն.-
Հայ ժողովուրդը խոր տագնապի մէջ է. պարտուած ըլլալու հոգեվիճակը զինք անորոշութեան ու յուսահատութեան մատնած է։ Արդարև, մեր զաւակներու արիւնով կերտուած ու ծաղկած Արցախին մեծ մասը կորսնցուցինք՝ հակառակ մեր հերոս բանակին ցուցաբերած քաջ դիմադրութեան թուրք-ազերիական բանակին դէմ։ Կորսնցուցինք նաև մեր ազգային արժանապատուութիւնը ու հպարտութիւնը։ Ունեցանք մեծաթիւ զոհեր, գերիներ, վիրաւորներ և գաղթականներ։ Երկրագունդի տարածքին չկայ հայ մը, որ ազգին մեծ կորուստին տառապանքը չ’ապրիր։ Այս ահաւոր ողբերգութեան մասին ժողովուրդը համապարփակ ու յստակ հաշուետուութիւն կը պահանջէ։
Կը գտնուինք անորոշութեան դիմաց։ Մեր ժողովուրդի զաւակները Հայաստանի, Արցախի և Սփիւռքի մէջ իրենց արդար բողոքն ու ընդվզումը կ’արտայայտեն՝ Հայաստանի ու Ազրպէյճանի միջև ստորագրուած համաձայնութեան այնպիսի փաստաթուղթի մը նկատմամբ, որ Արցախի կողքին նաև կը վտանգէ Հայաստանի հողային ամբողջականութիւնը, անվտանգութիւնը ու անկախութիւնը։ Փաստօրէն, Հայաստանը կը նմանի ահաւոր փոթորիկի մատնուած անղեկ նաւու։
Ճակատագրական այս պայմաններուն մէջ, մեր ժողովուրդին միասնականութիւնը աւելի քան հրամայական է։ Հեռու պէտք է մնանք բևեռացումներ յառաջացնող, պառակտումներ ստեղծող, անհանդուրժողութեան ոգին սերմանող մօտեցումներէ ու արարքներէ։ Մեր ժողովուրդին ներքին միասնականութիւնը ու հաւաքական կամքը երաշխիք պէտք է դառնան վաղուան հզօր Հայաստանին ու Արցախին։ Մեր ժողովուրդին հաւաքական կամքը, մեր ժողովուրդին ու հայրենիքին ընդհանրական ու գերագոյն շահերը պէտք է մնան գերիվեր ամէն տեսակ նկատումներէ և դառնան ճշդորոշիչ մեր մտածումներուն, որոշումներուն ու գործերուն։
Ա՛յս սկզբունքներէն ու յանձնառութենէն մղուած, շուրջ երկու տարիներ առաջ Հայաստանի Հանրապետութեան վարչապետ Նիկոլ Փաշինեան ստանձնեց Հայաստանի իշխանութեան ղեկը։ Ներկայ ճգնաժամային պայմաններուն մէջ, կոչ կ’ուղղենք, որ նո՛յն սկզբունքներէն ու յանձնառութենէն մեկնած, վարչապետ Նիկոլ Փաշինեան որոշէ հրաժարիլ վարչապետութենէն՝ առիթ տալով Ազգային Ժողովին, սահմանադրական կարգն ու գործընթացը յարգելով՝ նոր վարչապետ ընտրելու։ Մեր սպասումն է, որ ընտրուելիք նոր վարչապետին գլխաւորութեամբ կազմուելիք համաձայնական անցումային կառավարութիւնը առաջնահերթ նկատէ Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրութիւններու շուտափոյթ կազմակերպումը։
Կ’աղօթենք առ բարձրեալն Աստուած, որ Իր երկնային թագաւորութեան մէջ ընդունի մեր նահատակները, վիրաւորներուն շուտափոյթ ապաքինում, գերիներուն վերադարձ ու սգաւոր ընտանիքներուն մխիթարութիւն պարգևէ, և մեր ազգն ու հայրենիքը հեռու պահէ ամէն տեսակ չարէ ու չարիքներէ։

Catholicos of Cilicia Aram I Urges Armenia’s PM to Step Down
In his address the Catholicos stressed that the Armenian people are in deep alarm and live in uncertainty and despair.
“We lost big part of Artsakh erected and blossomed by the blood of our children irrespective of the courageous confrontation of our hero army against the Turkish-Azerbaijani army. We have also lost our national dignity and pride. We had many victims, captives and refugees,” the Catholicos stressed, adding that there is no Armenian in any corner of the world who would not suffer from this big loss the nation suffers.
“The people demand comprehensive and clear explanation of this terrible tragedy. We are facing uncertainty. Our people in Armenia, Artsakh and Diaspora express their complaint and revolt over the document signed between Armenia and Azerbaijan which also endangers Armenia’s territorial integrity, security and independence,” Aram I stressed, urging to refrain from steps causing polarization among people and stressing the need of unity.
“The inner unity and collective will of our people must become guarantees for tomorrow’s powerful Armenia and Artsakh. The collective will of our people and the general and supreme interest of the homeland must stay above from any kind of ambitions,” he stressed.
The Catholicos stressed that these were the principles Nikol Pashinyan came to power two years ago and in current critical conditions the PM who followed those principles must step down giving the NA an opportunity to carry out the constitutional process of electing new premier.
“Our expectation is that the newly elected PM and the transitional government will organize snap parliamentary elections as soon as possible,” the Catholicos stressed.