Ֆրանսիայի Կլամարի քաղաքային խորհուրդը Արցախի ինքնիշխանության ճանաչման մասին բանաձև է ընդունել
Ֆրանսիայի Կլամար քաղաքի քաղաքային խորհուրդը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման և Արցախի ինքնիշխանության ճանաչման մասին բանաձև է ընդունել։ Այս մասին հայտնում է Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը:
«Բանաձևում, մասնավորապես, նշված է՝ Ֆրանսիան, ելնելով Հայաստանի հետ ունեցած իր պատմական բարեկամական կապերից, պետք է մեծ դեր խաղա կայուն քաղաքական և խաղաղ լուծման հարցում: Ֆրանսիան, որպես մարդու իրավունքների պաշտպան երկիր, պետք է պաշտոնապես ճանաչի Արցախի Հանրապետությունը՝ հանուն ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի»,- ասված է գրառման մեջ:
Քաղաքային խորհուրդը նշել է, որ այս ճանաչումը թույլ կտա հող պատրաստել Ազգերի միջազգային ճանաչման ուղին հարթելու համար՝ արդյունավետորեն երաշխավորելով սահմանների ամբողջականությունն ու պաշտպանելով խաղաղ ապրելու իրավունք ունեցող իր ժողովրդին:
«Հետևաբար, Կլամարի՝ 2020 թ. դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած քաղաքային խորհուրդը կոչ է անում Հանրապետության Նախագահին՝ ներգրավել Ֆրանսիան հակամարտության վերջնական կարգավորման, խաղաղ գործընթացի կյանքի կոչման և Լեռնային Ղարաբաղի անհապաղ ճանաչման գործընթացի մեջ, վերացնել քաղաքային համայնքների առջև դրված` Արցախի Հանրապետության հետ ինստիտուցիոնալ կապեր ունենալու արգելքը»,- նշված է բանաձևում:

Clamart City Council Passes Resolution Calling on French President to Recognize Artsakh
The City Council of Clamart, France, has passed a resolution on the final settlement of the Nagorno Karabakh conflict and the recognition of the sovereignty of Artsakh, Armenpress reports citing the Artsakh foreign ministry.
“France, based on its historic friendly ties with Armenia, should play a major role in the stable political and peaceful settlement. France should officially recognize the Republic of Artsakh for the sake of the peoples’ right to self-determination”, the resolution says.
The City Council stated that this recognition would allow to prepare ground for paving a way to the international recognition of nations.
The City Council has called on President of France Emmanuel Macron to engage France in the final settlement process of the conflict, the implementation of the peace process and the immediate recognition of Nagorno Karabakh, eliminate the ban put before the municipalities on having institutional ties with the Republic of Artsakh.
Kremlin Hails Pashinyan’s Clarification on Iskandars
Netanyahu Says Iran 'Clearly' Behind Blast on Israeli-Owned Ship
Iran Dismisses Idea of Talks with EU and U.S. to Revive 2015 Nuclear Deal
12:45
The Process of "Determination" of the Borders with Azerbaijan Contradicts the Principles of International Law. Ombudsman