Ֆրանսիայի Կլամարի քաղաքային խորհուրդը Արցախի ինքնիշխանության ճանաչման մասին բանաձև է ընդունել
Ֆրանսիայի Կլամար քաղաքի քաղաքային խորհուրդը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման և Արցախի ինքնիշխանության ճանաչման մասին բանաձև է ընդունել։ Այս մասին հայտնում է Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը:
«Բանաձևում, մասնավորապես, նշված է՝ Ֆրանսիան, ելնելով Հայաստանի հետ ունեցած իր պատմական բարեկամական կապերից, պետք է մեծ դեր խաղա կայուն քաղաքական և խաղաղ լուծման հարցում: Ֆրանսիան, որպես մարդու իրավունքների պաշտպան երկիր, պետք է պաշտոնապես ճանաչի Արցախի Հանրապետությունը՝ հանուն ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի»,- ասված է գրառման մեջ:
Քաղաքային խորհուրդը նշել է, որ այս ճանաչումը թույլ կտա հող պատրաստել Ազգերի միջազգային ճանաչման ուղին հարթելու համար՝ արդյունավետորեն երաշխավորելով սահմանների ամբողջականությունն ու պաշտպանելով խաղաղ ապրելու իրավունք ունեցող իր ժողովրդին:
«Հետևաբար, Կլամարի՝ 2020 թ. դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած քաղաքային խորհուրդը կոչ է անում Հանրապետության Նախագահին՝ ներգրավել Ֆրանսիան հակամարտության վերջնական կարգավորման, խաղաղ գործընթացի կյանքի կոչման և Լեռնային Ղարաբաղի անհապաղ ճանաչման գործընթացի մեջ, վերացնել քաղաքային համայնքների առջև դրված` Արցախի Հանրապետության հետ ինստիտուցիոնալ կապեր ունենալու արգելքը»,- նշված է բանաձևում:

Городской совет Кламара принял резолюцию о признании суверенитета Арцаха
Городской совет французского города Кламар для окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта принял резолюцию “О признании суверенитета Арцаха”. Как передает Арменпресс, об этом сообщает МИД Арцаха.
“В частности, в резолюции говорится, что Франция, исходя из своих исторических дружественных отношений с Арменией, должна сыграть важную роль в прочном политическом и мирном урегулировании. Франция, как страна-правозащитник, во имя права народов на самоопределение должна официально признать Республику Арцах”, - говорится в резолюции.
Городской совет отметил, что это признание проложит путь к международному признанию, эффективно гарантируя целостность границ и защищая людей, которые имеют право жить в мире.
“Следовательно, городской совет Кламара, состоявшийся 9 декабря 2020 года, призывает президента республики привлечь Францию к окончательному урегулированию конфликта, к реализации мирного процесса, к немедленному признанию Нагорного Карабаха и к отмене запрета на институциональные связи с Республикой Арцах, с которым столкнулись городские общины”, - говорится в резолюции.
25 ноября Сенат Франции принял постановление о необходимости признания Арцаха, призвав правительство признать независимость Арцаха. 3 декабря Национальное собрание Франции приняло резолюцию, в которой также подчеркивается необходимость признания Республики Арцах.