ՀԲ-ն 2021 թվականին Չինաստանի համար կանխատեսել է 7,9 տոկոս տնտեսական աճ
2021 թվականին Չինաստանի տնտեսության աճի տեմպերը կարող են կազմել 7,9 տոկոս: Այդ մասին հաղորդում են չինական ԶԼՄ-ները՝ վկայակոչելով Համաշխարհային բանկի վերջին զեկույցը: Նրանում ասում Է, որ, բանկի գնահատումներով, 2020 թվականին Չինաստանի տնտեսության աճը կկազմի շուրջ 2 տոկոս, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Սակայն այն բանի հետ կապված, որ կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով կտրուկ անկումից հետո տնտեսության վերականգնումն ընթանում Է արագ տեմպերով, որոնք գերազանցում են սպասումները, 2021 թվականին դրանք կարող են բարձրանալ մինչև 7,9 տոկոս: Դա հնարավոր կդառնա կորոնավիրուսով վարակման բռնկումները կանխելու և վարակի դեմ պայքարելու արդյունավետ ռազմավարության շնորհիվ: Կանխատեսվում Է նաև տնտեսության ակտիվության աճ՝ մասնավոր ներդրումների ընդլայնման և սպառման աճի հաշվին:

Всемирный банк спрогнозировал рост китайской экономики в 2021 году на 7,9%
В 2021 году темпы роста китайской экономики могут составить 7,9%, сообщают китайские СМИ, ссылаясь на последний доклад Всемирного банка, передает Интерфакс.
В нем говорится, что, по оценкам банка, в 2020 году рост экономики КНР составит около 2%. Однако, в связи с тем, что восстановление экономики после резкого падения из-за эпидемии коронавируса идет высокими темпами, которые превосходят ожидания, в 2021 году они могут подняться до 7,9%.
Это станет возможным благодаря эффективной стратегии по предотвращению вспышек заражения коронавирусом и борьбе с инфекцией, предпринимаемым политическим мерам и росту экспорта.
Прогнозируется также рост экономической активности за счет расширения частных инвестиций и роста потребления.