Այվազյանն ու Լավրովը քննարկել են եռակողմ հայտարարության հետ կապված հարցեր
Դեկտեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցը իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ:
Արտգործնախարարները քննարկեցին ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի հաստատման և ռուս խաղաղապահների տեղակայման վերաբերյալ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ  հայտարարության դրույթների  կյանքի կոչմանը, այդ թվում՝ հումանիտար խնդիրների շուտափույթ կարգավորմանն առնչվող հարցեր: Այս համատեքստոմ ՀՀ ԱԳ նախարարը որպես առաջնահերթություն ընդգծեց հումանիտար հարցերի հասցեագրումը, մասնավորապես՝ տեղահանված արցախահայության` հայրենիք վերադարձի համար համապատասխան պայմանների ստեղծումը և վերջիններիս իրավունքների վերականգնումն ու պաշտպանությունը, ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց ազատ արձակումը և հայրենադարձումը։
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձ են կատարել նաև երկկողմ և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի:

Главы МИД Армении и РФ обсудили ряд вопросов
23 декабря состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова и министра иностранных дел Республики Армения А.Г.Айвазяна. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
"Главы внешнеполитических ведомств обсудили вопросы, связанные с реализацией Заявления Президента Азербайджанской Республики И.Г.Алиева, президента Российской Федерации В.В.Путина и премьер-министра Республики Армения Н.В.Пашиняна о прекращении огня в зоне нагорно-карабахского конфликта от 9 ноября с.г., а также ряд актуальных тем двусторонней и международной повестки дня", - говорится в сообщении.