Արմեն Սարգսյանն այցելել է Գյումրի
Հայ առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդարանում նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի հետ:
Հանրապետության նախագահը և Շիրակի թեմի առաջնորդն անդրադարձել են պատերազմի ընթացքում մեր կրած ցավալի կորուստներին և երկրում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակին՝ համակարծիք լինելով, որ, որպես ժողովուրդ և պետություն, մենք այլ ընտրություն չունենք, քան միասնական ուժերով ոտքի կանգնելը:
Նշելով, որ իրավիճակը շարունակում է մնալ ծանր՝ զրուցակիցներն իրենց մտահոգությունն ու անհանգստությունն են հայտնել երկրի առջև ծառացած լրջագույն ու բազմաբնույթ մարտահրավերների ու խնդիրների առնչությամբ, անդրադարձել դրանց հաղթահարման ուղիներին:
Նրանք հատկապես կարևորել են պետության սահմանների ու սահմանամերձ համայնքների անվտանգությունն ու պաշտպանությունը, գերիների, պատանդների վերադարձի և անհայտ կորածների հայտնաբերման հետ կապված խնդիրների լուծումը:
Հանրապետության նախագահը Շիրակի թեմի առաջնորդի ուղեկցությամբ այցելել է Գյումրիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցի։
Նախագահ Սարգսյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանի և Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի հետ:

Армен Саркисян посетил Гюмри
В резиденции Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви президент Саркисян встретился с предстоятелем епархии Архиепископом Микаэлом Аджапахяном.
Президент Республики и предстоятель Ширакской епархии говорили о понесённых нами в ходе войны тяжелых потерях и создавшейся в стране кризисной ситуации, выразив согласие, что у нас как нации и государства нет иного выхода, кроме как общими усилиями встать на ноги.
Отметив, что ситуация продолжает оставаться тяжелой, собеседники выразили озабоченность и беспокойство в связи со стоящими перед страной многочисленными вызовами и проблемами, коснулись путей их преодоления.
Они особо подчеркнули важность решения вопросов безопасности и обороны государственных границ и приграничных общин, возвращения пленных и заложников, обнаружения пропавших без вести.
Президент Республики в сопровождении предстоятеля Ширакской епархии посетил гюмрийскую церковь Святого Всеспасителя.
Президент Саркисян встретился также с главой областной администрации Ширака Тиграном Петросяном и мэром Гюмри Самвелом Баласаняном.