Պեսկովն ասել է՝ ինչն օգնեց «Արցախի հարցով խաղաղ համաձայնագրերի կնքմանը»
Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Երևանի և Բաքվի հետ բարեկամական հարաբերությունների պահպանումը նպաստեց Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ խաղաղ համաձայնագրի կնքմանը: Այս մասին, Tass-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Բաքվի և Երևանի հետ փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված լավ և կառուցողական հարաբերությունների պահպանումը թույլ տվեց Պուտինին միջնորդ հանդիսանալ այս կարգավորման գործընթացում»,- ասել է Պեսկովը:
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունը կայունացնելու համար Պուտինը «շատ ու շատ օրեր է անցկացրել՝ հեռախոսի ընդունիչը ձեռքին» և անձամբ վերահսկել իրավիճակի զարգացումը: Բացի այդ, Պուտինը բանակցություններ է վարել Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի հետ:
«Այս խոսակցությունների մի մասը [Էրդողանի հետ] կարող եք արձանագրել՝ համաձայն նախագահի մամուլի ծառայության, բայց ոչ բոլորը», - հավելել է խոսնակը:

Песков рассказал, что помогло достичь мирных договоренностей по Карабаху
Поддержание президентом России Владимиром Путиным дружественных отношений с Баку и Ереваном помогло достичь мирных договоренностей по Нагорному Карабаху. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в интервью программе "Москва. Кремль. Путин" на телеканале "Россия-1", передает ТАСС.
"Поддержание добрых и конструктивных отношений, основанных на взаимном уважении и с Баку, и с Ереваном, позволило Путину быть посредником в этом урегулировании (ситуации в Нагорном Карабахе - прим. ТАСС)", - сказал он.
Песков отметил, что для стабилизации конфликта в Нагорном Карабахе Путин "много-много дней провел с телефонной трубкой в руке" и лично контролировал развитие ситуации. Кроме того, Путин проводил переговоры с президентом Турции Тайипом Эрдоганом. "Какую-то часть этих разговоров [с Эрдоганом] вы можете отфиксировать по сообщениям пресс-службы президента, но далеко не все", - добавил пресс-секретарь.
"В 2020 году активные боевые действия в Европе, прямо у наших границ, это то, чего, конечно, мировое сообщество не должно допускать. В данном случае ответственная позиция Путина, его усилия по тому, чтобы это остановить, они, конечно, дорогого стоят, их очень трудно переоценить", - подчеркнул Песков.