ԵՄ պատվիրակությունը ներդնում է ՀՀ-ին աջակցելու ամեն հնարավոր ջանք. դեսպան Վիկտորինի ամանորյա ուղերձը
Եվրոպական միության պատվիրակության ողջ անձնակազմը ներդնում է ամեն հնարավոր ջանք՝ Հայաստանին այս բարդ իրավիճակում աջակցելու հանար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր ամանորյա ուղերձում նշել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
«Մոտենում են տոնական օրերը, երբ մենք, որպես կանոն, կարող էինք հանդիպել մտերիմների հետ, ճաշակել համեղ ուտեստներ, փոխանակել նվերներ, այցելել հարազատներին և ընկերներին։
Կարծում եմ, որ այս անգամ տոնակատարումները բավականին կտարբերվեն։ Այս տարին ավարտում ենք առերեսվելով ողբերգական իրադարձությունների, որոնք խիստ ծանր ազդեցություն ունեցան Հայաստանի և հայ ժողովրդի վրա։
Տարեսկզբին մոլեգնած Քովիդ համավարակի հետևանքով կորսվեցին մարդկային կյանքեր, առողջություն, ինչպես նաև տնտեսական անվտանգությունը։ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում կորսվեցին մարդկային կյանքեր, առողջություն, ինչպես նաև կայունության զգացողությունը։ Սիրտս լցված է վշտով և կարեկցանքով այն մարդկանց հանդեպ, ովքեր կորցրել են իրենց սիրելիներին։ Չնայած, որ ինձ համար ծանր է ասել, սակայն բոլորս գիտենք, որ դժվարություններն այսքանով չեն ավարտվել։
Հայաստանում այս պահին գրանցված է 90 000 տեղահանված անձ, որոնք հնարավորություն չունեն տոներն անցկացնել իրենց տներում։ Այս բարդ ժամանակահատվածում 20 000 հյուրընկալ ընտանիք իր դռներն է բացել և ընդունել պատերազմից Հայաստան փախած անձանց՝ առաջարկելով հյուրընկալություն։ Տեղական և միջազգային կազմակերպություններն օգնում են ինչպես կարողանում են։ Դեռևս ընթացող համավարակի պայմաններում յուրաքանչյուրիս փրկության համար աշխատում են առողջապահության ոլորտի հազարավոր աշխատակիցներ, ուսուցիչներ, ոստիկաններ և այլք՝ վտանգելով սեփական առողջությունն ու կյանքը։
Խոսելով Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ողջ անձնակազմի՝ բոլորիս անունից, խոստանում եմ, որ մենք ներդնում ենք ամեն հնարավոր ջանք՝ աջակցելու Հայաստանին այս բարդ իրավիճակում։
Համավարակի բռնկման սկզբից ևեթ, մենք համավարակի հետևանքների չեզոքացման ուղղությամբ մեծ աշխատանք ենք կատարել։ Թիմ կազմելով տեղական կազմակերպությունների հետ՝ կենցաղային պարագաների կարիք ունեցող անձնաց ապահովել ենք սննդով և հիգիենայի պարագաներով, իսկ երեխաներին՝ պլանշետներով, նրանց ուսումը տանը շարունակելու նպատակով։ ԵՄ անդամ պետությունների հետ միասին, հիվանդանոցներին ապահովել ենք բժշկական սարքավորումներով։ ԵՄ երկրներից Հայաստան ժամանած բժշկական ոլորտի բազմաթիվ արհեստավարժ մասնագետներ աջակցել են իրենց հայաստանյան գործընկերներին։ Դրամաշնորհ ենք հատկացրել փոքր բիզնեսներին: 2021 թվականին նախատեսվում է հավելյալ աջակցություն ուղղել մասնավոր հատվածին։ Մինչ այժմ մենք տրամադրել ենք 35.6 մլն եվրո ՀՀ կառավարությանը՝ աջակցելու խոցելի խմբերի ընտանիքներին և գործարարությանը։
Մեր անդամ պետությունների հետ միասին, ԼՂ պատերազմի հետևանքով տուժած բնակչությանը ցուցաբերել ենք հումանիտար աջակցություն։ Եվրոպական հանձնաժողովը տրամադրել է 3.9 մլն եվրո աջակցություն՝ տարածաշրջանում հակամարտության հետևանքով տուժած քաղաքացիական բնակչությանը աջակցելու նպատակով։ Մենք շարունակում ենք մեր համագործակցությունը տեղական կազմակերպությունների հետ՝ ԼՂ-ից տեղահանված բնակիչներին տրամադրելով սնունդ, հիգիենայի անհրաժեշտ պարագաներ, ինչպես նաև հոգեբանական աջակցության: Միաժամանակ գիտակցում ենք, որ պետք է անել շատ ավելին, և մենք մեծ աշխատանք ենք կատարում՝ ձեզ աջակցելու նպատակով։
Սիրելի հայ ժողովուրդ,
Բնականոն հանգամանքներում, ես կմաղթեի բոլորիս ուրախ Նոր Տարի։ Սակայն այսօր համեստորեն մաղթում եմ ձեզ, որ գալիք տարին լինի հույսի և խաղաղության, ինչպես նաև առողջության համավարակի վերջն ազդարարող տարի։
Նաև ցանկանում եմ կորով՝ հանուն ձեզ, ձեր սիրելիների, ինչպես նաև Հայաստանի համար։ Ավելի լավ և պայծառ օրերը թող շուտ գան։
Շնորհակալություն,- ընդգծել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը:
ՌԴ-ն հրաժարվել է Հայ-ռուսական համալսարանի գործունեության համաձայնագրից
Իրավապահ համակարգին խորհուրդ կտամ՝ քիթները չխոթել բանակի գործերի մեջ. Սեյրան Օհանյան
ՌԴ-ն ակնկալում է, որ Ղարաբաղի հարցով համաձայնագիրը կպահպանվի. Մատվիենկո
Քասախի համայնքապետը ևս միացավ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջին
Ընդդիմության հրավիրած հանրահավաքը՝ Բաղրամյան պողոտայում․ ուղիղ (Tert.am)
ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է Նավալնու գործով ԵՄ պատժամիջոցներին Մոսկվայի պատասխան արձագանքի մասին
Արցախի էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարը հրաժարվել է պաշտոնից
17:38
ԵՄ մշտական ներկայացուցիները համաձայնեցրել են Նավալնիի գործով հակառուսական պատժամիջոցների ընթացակարգը
ԱԳՆ-ն պարզաբանում է ներկայացրել «105 ռոյալ» նախագիծի վերաբերյալ
Ցուցաբերել զգոնություն և զսպվածություն, չտրվել հակահասարակական արարքների գայթակղությանը. ՀՀ ոստիկանություն
16:59
Վարչական ռեսուրսի օգտագործմամբ հավաքների կազմակերպումն անթույլատրելի է. ՀՀ ՄԻՊ
Փաստաբանների պալատն անվճար օգնություն կտրամադրի հավաքներին մասնակցելու հարկադրանքի ենթարկվող աշխատողներին
ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրն այսօրվանից լիարժեք ուժի մեջ է մտնում
Բանակի վարկաբեկման և կեղտոտ ստերի տարիներ տևած գործընթացը նոր փուլ է մտնում՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ. ՀՀԿ

Делегация ЕС прилагает все усилия, чтобы поддержать Армению: Андреа Викторин
Весь состав делегации Европейского союза прилагает все усилия, чтобы поддержать Армению в этой сложной ситуации. Как сообщает "Арменпресс", об этом сказала в своем новогоднем послании глава делегации Евросоюза в Армении, посол Андреа Викторин.
"Приближаются праздники, когда, как правило, мы могли встретиться с близкими, отведать вкусные блюда, обменяться подарками, навестить родственников и друзей.
Думаю, что на этот раз празднование будет совсем другим. В конце этого года мы столкнулись с трагическими событиями, которые оказали очень серьезное влияние на армянский народ Армении.
В начале года из-за эпидемии Covid были потеряны человеческие жизни, здоровье, а также экономическая безопасность. Война в Нагорном Карабахе унесла человеческие жизни, здоровье, а также потерялось чувство стабильности. Мое сердце наполнено горем и состраданием к тем, кто потерял близких. Хотя мне сложно сказать, но все мы знаем, что трудности на этом не закончились.
В настоящее время в Армении зарегистрировано 90 000 перемещенных лиц, у которых нет возможности провести праздники в своих домах. В этот трудный период 20 000 гостеприимных семей открыли свои двери, чтобы принять людей, бежавших во время войны в Армению, и предложили им свое гостеприимство. Местные и международные организации помогают, чем могут. В условиях нынешней эпидемии тысячи медицинских работников, учителей, полицейских и других работают, чтобы спасти каждого из нас, подвергая опасности свое собственное здоровье и жизнь.
От имени всего персонала делегации Европейского союза в Армении обещаю, что мы приложим все усилия, чтобы поддержать Армению в этой сложной ситуации.
С момента начала эпидемии пандемии мы проделали большую работу по нейтрализации ее последствий. Совместно с местными организациями мы предоставили продукты питания и предметы гигиены людям, нуждающимся в предметах домашнего обихода, и планшеты детям, чтобы они могли продолжить учебу дома.
Совместно с государствами-членами ЕС мы обеспечили больницы медицинским оборудованием. Многие медицинские работники из стран ЕС приехали в Армению, чтобы поддержать своих армянских коллег. Мы предоставили гранты малому бизнесу. В 2021 году планируется оказать дополнительную поддержку частному сектору. На данный момент мы предоставили правительству Республики Армения 35,6 миллиона евро для поддержки семей и предприятий уязвимых групп.
Вместе с государствами-членами мы оказали гуманитарную помощь населению, пострадавшему в результате войны в Нагорном Карабахе. Европейская комиссия предоставила помощь в размере 3,9 миллиона евро для поддержки гражданского населения, пострадавшего от конфликта в регионе.
Мы продолжаем сотрудничество с местными организациями, предоставляя продукты питания, предметы гигиены, а также психологическую поддержку перемещенным лицам из Нагорного Карабаха. В то же время мы понимаем, что необходимо сделать гораздо больше, мы делаем большую работу по поддержке вас.
Дорогой армянский народ,
При нормальных обстоятельствах я бы поздравила всех нас с Новым годом. Но сегодня я скромно желаю вам, чтобы следующий год стал годом надежды, мира, а также конца пандемии.