2020-ը բարդ ու ծանր տարի էր, կորուստների և ցնցումների, պատերազմի և ցավի տարի: Միաժամանակ 2020-ը վերաիմաստավորման և աղոթքների տարի էր:
Երկու հայկական պետությունները միասին վերապրեցին իրենց պատմության, պետականության թերևս ամենաողբերգական փուլերից մեկը: Հայաստանի և Արցախի իշխանություններն անարժան եղան Արցախյան առաջին պատերազմի հաղթանակին: Նրանք չկարողացան պաշտպանել, չկարողացան դիմակայել, չունեցան բավական կամք, ուժ, խելք և վճռականություն: Դա, սակայն, չի նվազեցնում նրանց պատասխանատվությունը տեղի ունեցածի համար: Մեր պատասխանը եղածին պետք է լինի միայն ավելի լավ Հայկական Պետականությունը, որը վեր կհառնի ավերակներից և իր գոյությամբ արժանի պատասխան կտա բոլոր բախտախնդիրներին ,որոնք այսօր կառչելեն իշխանությանը, թշնամիներին և կիսամարդկանց:
2020-ը սարսափելի տարի էր. ահռելի է այն օջախների թիվը, որոնցում Ամանորին այդպես էլ չեն վառվի տոնական լույսերը: Լույսը մարեց բազում հայկական օջախներում: Լույսը մարեց Հադրութում և Շուշիում, Արմենի և Մհերի, Անդրանիկի, Աշոտի և հազարավոր այլ տղաների ընտանիքներում… Ցավոք, մենք չգիտենք նրանց իրական թիվը: Չգիտենք նույնիսկ, թե քանիսը մեր տղաներից 2021-ը կդիմավորեն գերության մեջ: Չգիտենք քանիսն են վիրավոր: Հարյուրավոր մարդիկ էլ այս տարին կդիմավորեն առանց տուն, առանց օջախ, առանց տաք հագուստի և ընդհանրապես առանց ջերմության…
2021-ը մեր Ուղին և մեր իրականությունը վերաիմաստավորելու տարի է: Գուցե պատմությունը մեզ դաս տվեց, որ կարողանանք խոր հայացք նետել ինքներս մեր վրա, գնահատել մեր հաղթանակները, գիտակցել մեր սխալները և ներողություն խնդրել: Միգուցե Աստված կների մեզ: Բայց մենք էլ պետք է ուժ գտնենք ներելու, փրկելու, ապրելու…
Ասում են լավագույն պատասխանը մահին կյանքն է: Ուրեմն, ապրենք: Հավատանք, որ 2021-ը մեզ հանգստություն և հույս կպարգևի, կվերադարձնի կորսված ինքնասիրությունը: Հուսանք, որ այն ինքնամաքրման և արարման մեկնարկ կդառնա, կվերադարձնի լույսն ու ջերմությունը, կստիպի նորից հավատալ:
Թող գալիք 2021-ը հատուցի 2020-ի կորուստների համար, ուղղի սխալները և իրական Նոր Հայաստանի կառուցման սկիզբ դառնա Արցախի, Սփյուռքի և Աստծո հետ միասին: Եկեք, չնայած ամենին, հավատանք հրաշքներին և բոլորս միասին երազանք պահենք, որ ունենանք ավելի լավ երկիր և արժանի լինենք լավագույն ներիհիշատակին: Եկեք հավատանք, որ ամենալավը դեռ առջևում է:

2020 was a thorny and difficult year. It was a year of loss and turmoil, a year of war and pain. It was also a year of rethinking and prayer.
The two Armenian states experienced together, perhaps, one of the most tragic moments in their history, their statehood. The authorities of Armenia and Artsakh turned out to be unworthy of Victory of the First Karabakh War. They could not protect, failed to defend, there was a lack of will, strength, intelligence and determination on their part. But this does not relieve them of responsibility for what happened.
The answer to this can only be the better Armenian State, which will rise from the ruins and by its existence will give a worthy answer to all those who accidentally find themselves in power, to all enemies and subhumans.
2020 turned out to be an awful year in terms of the number of houses where the New Year's lights will not be lit. The lights went down in many Armenian houses. The lights went down in Hadrut and Shushi, in the families of Armen and Mher, Andranik and Ashot ...
Unfortunately, we don't even know the exact number of those who will not celebrate this New Year. We do not even know how many of our boys will meet 2021 in captivity and in exile. We have no idea how many of them are in hospitals. How many of them are without hearths and homeland, without warm clothes and without heat at all.
This year is a year of reassessment of our Path and our reality. Perhaps history has taught us this lesson so that we can look deep into ourselves and appreciate our victories, understand our mistakes and beg forgiveness for them. Maybe God will forgive us. But we ourselves must also find ways for forgiveness, for salvation, for life...
They say the best answer to death is life. We will continue to live. We will believe that 2021 will bring peace and faith, will bring back the lost dignity. It will be the beginning of purification and creation, will return light and warmth, and will make us believe the best.
May the coming year 2021 rectify everything that happened in 2020 and may it become the beginning of the construction of a truly New Armenia - together with Artsakh, with the Diaspora and with God!
In any case, we will believe in miracles and make a wish together that we will have a better country, will be worthy of the memory of the best. We will also believe that the best is yet to come.
Armenia Removes Marianne Clark-Hattingh as UNICEF rep. for Uncooperativeness and Failures
Members of European Parliament ask EU High Representative About Steps to Achieve Return of Armenian POWs