Դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ հայտնաբերվել է 1135 աճյուն, որոնց մեջ կան նաև քաղաքացիական անձանց մարմիններ
2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի զինադադարի մասին ձեռքբերված պայմանավորվածությունից հետո, նեյեմբերի 13-ից առ այսօր Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության փրկարարական ջոկատներն իրականացնում են փրկարար-որոնողական աշխատանքներ այն վայրերում` որտեղ տեղի էին ունեցել ռազմական գործողություններ: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից։
Այդ աշխատանքների արդյունքում դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ հայտնաբերվել է 1135 աճյուն, որոնց մեջ կան նաև քաղաքացիական անձանց մարմիններ:
ԱԻ պետական ծառայության տնօրեն գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանի հրամանով, որոնողական աշխատանքներն իրականացվում են նաև այսօր: Փրկարարական 3 ջոկատ այս պահին աշխատում է Մարտունու և Մարտակերտի շրջաններում, ինչպես նաև Մեխակավանում (Ջաբրաիլ):
Ծառայության տնօրենի նախաձեռնությամբ, փրկարարական ջոկատների հետ որոնողական աշխատանքներին մասնակցում են նաև զոհված կամ անհետ կորած զինծառայողների հարազատները և տեղանքին ծանոթ ուղեկցողներ:

В Арцахе по сей день обнаружено 1135 тел погибших в осенней войне
После достигнутой 10 ноября 2020 года договоренности о прекращении огня с 13 ноября по сей день спасательные отряды Государственной службы по чрезвычайным ситуациям (ГСЧС) Арцаха (НКР) проводят поисково-спасательные работы в местах, где во время войны шли боевые действия. Как передает Panorama.am, подробности представляет пресс-служба ГСЧС Арцаха.
В результате этих работ по положению на 30 декабря обнаружено 1135 тел, в том числе, гражданских лиц.
По приказу директора ГСЧС генерал-майора Карена Саркисяна поисковые работы ведутся и сегодня. Три спасательных отряда в данное время работают в районе Мартуни и Мартакерта, а также в Мехакаване (Джабраил).
По инициативе директора Госслужбы в работах вместе со спасателями участвуют также родственники погибших или без вести пропавших военнослужащих, а также сопровождающие, знакомые с местностью.