Խստորեն դատապարտում ենք հայ ռազմագերիների հանդեպ Ադրբեջանի կողմից քրեական հետապնդման նախաձեռնումը. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը  հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից պատերազմի դադարեցման եռակողմ հայտարարության և միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտումների վերաբերյալ.
«Խստորեն դատապարտում ենք հայ ռազմագերիների հանդեպ Ադրբեջանի կողմից քրեական հետապնդման նախաձեռնումը, ինչի մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը: Ադրբեջանի իշխանությունների այս գործողությունները միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտում են: Արցախի հանդեպ 44-օրյա թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական կողմն իրականացրել է միջազգային իրավունքի լայնածավալ և համակարգված խախտումներ, որոնց զգալի մասը պատերազմական հանցագործություններ են: Այդ պատերազմական հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն, և դրանց իրականացնողները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության:
Ռազմագերիների ազատ արձակման և հայրենադարձման պահանջը հստակորեն ամրագրված է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, և եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո ռազմագերիների հանդեպ քրեական հետապնդումը հանդիսանում է հայտարարության կոպիտ խախտում:
Հարկ է նշել, որ հայ զինծառայողներն արդեն իսկ գերեվարվել էին եռակողմ հայտարարության մեկ այլ դրույթի խախտման հետևանքով, երբ հրադադարի հաստատումից մեկ ամիս հետո Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ էր ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի ուղղությամբ: Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը հայտարարել է ռազմագերիների նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու վերաբերյալ հայ զինծառայողների գերեվարումից մոտ մեկ ամիս հետո, ինչը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանն օգտագործում է հայ ռազմագերիներին որպես պատանդներ իր քաղաքական օրակարգն առաջ մղելու նպատակով:
Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության կրկնվող և միտումնավոր խախտումները լրջորեն վտանգում են հայտարարության լիարժեք իրականացումը և ստեղծում են նոր մարտահրավերներ տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության համար»:

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on the Violations of the Trilateral Statement and International Humanitarian Law by Azerbaijan
We strongly condemn the initiation of prosecution of the Armenian prisoners of war by Azerbaijan, as stated by the Foreign Minister of Azerbaijan. These actions of the Azerbaijani authorities are a gross violation of international humanitarian law. During the 44-day Turkish-Azerbaijani aggression against Artsakh, the Azerbaijani side extensively and systematically violated international law by committing war crimes. These war crimes have no statute of limitations, and the perpetrators should be held accountable.
The release and repatriation of the prisoners of war is clearly enshrined in the November 9 statement, and the prosecution of the prisoners of war after the adaptation of the trilateral statement constitutes its gross violation.
It should be noted that the Armenian servicemen were captured as a result of the violation of another provision of the trilateral statement: Azerbaijan launched military operations in the direction of the villages of Khtsaberd and Hin Tagher in the Hadrut region of the Republic of Artsakh a month after the establishment of the ceasefire. Notably the Azerbaijani side announced the prosecution of POWs about a month after the capturing of Armenian servicemen, which demonstrates that Azerbaijan is using Armenian prisoners of war as hostages to advance its political agenda.
The consistent and deliberate violations of the trilateral statement by Azerbaijan seriously undermine the full implementation of the statement, and poses new challenges for regional security and peace.