«Ծանոթ չենք հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայանալիք Պուտին-Փաշինյան-Ալիև հանդիման օրակարգի մանրամասններին։ Մեր պահանջն է, նաև հավատում ենք մեր ժողովրդին, որ Երևանը որևէ համաձայնագրի ստորագրությամբ չվտանգի Հայաստանի ինքնիշխանությունը, պետականությունն ու տարածքային ամբողջականությունը»,- նման հայտարարություն է տարածել Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Առաջին կաթողիկոսը։
Այն տեղադրված է Արամ Առաջինի ֆեյսբուքյան էջում, փոխանցում է Panorama.am։
Արամ Առաջինը նաև նշել է, որ ադրբեջանա-թուրքական բանակի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմը կասցնելուն ուղղված զինադադարի հայտարարությունը պարունակում է անորոշ կետեր, որոնք կարող են վտանգել Հայաստանի անվտանգությունն ու անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը։ Ըստ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսի, զինադադարի հայտարարության վտանգավոր կետերը հարկավոր է հստակեցվեն Հայաստանի պահանջով ու Ռուսաստանի օժանդակությամբ։
«Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և պետության ամուր ու անվթար պահպանումը անսակարկելի  համահայկական հանձնառություն է։ Մեր դարավոր պատմության ընթացքում,  ճակատագրական պահերին, ազգի ու հայրենիքի գոյությանը սպառնացող վտանգների դիմաց մեր ժողովուրդն ամեն զոհողության գնով իր «ոչ»-ն է ասել»,- նշել է Արամ Առաջինը։

"Нам неизвестны подробности повестки дня встречи Путин-Пашинян-Алиев, которая состоится 11 января в Москве. Наше требование, и мы верим в наш народ, чтобы подписью какого-либо соглашения Ереван не ставил под угрозу суверенитет, государственность и территориальную целостность Армении", - распространил заявление Католикос Великого Дома Киликийского Арам I. Как передает Panorama.am, заявление размещено на странице Арама I в соцсети Facebook.
Арам I также отметил, что заявление о прекращении огня, направленное на прекращение войны, развязанной азербайджано-турецкой армией против Арцаха, содержит нечеткие пункты, которые могут поставить под угрозу безопасность и независимость Армении, ее территориальную целостность. По мнению Католикоса Великого Дома Киликийского, опасные пункты заявления о прекращении огня должны быть прояснены по требованию Армении и при поддержке России.
"Территориальная целостность Армении и сохранение сильного и безопасного государства является неоспоримым общеармянским обязательством. На протяжении всей нашей многовековой истории, в судьбоносные моменты, перед лицом опасностей, угрожающих существованию нации и Родины, наш народ ценой самопожертвований всегда говорил свое "нет"", - отметил Арам Первый.