Սպասվող մոսկովյան հանդիպման որոշ մանրամասներ
ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գեւորգյանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է հունվարի 11-ին Մոսկվայում նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիեւի եռակողմ հանդիպմանը վերաբերող որոշ մանրամասներ:
«Նշեմ, որ եռակողմ հանդիպման նախապես պլանավորված օրակարգը տնտեսական բնույթ ունի, որը վերաբերվում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը, միջազգային բեռնափոխադրումների իրականացմանը՝ այդ թվում Հայաստանից դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, ինչպես նաեւ Հայաստանի կենտրոնական հատվածներից դեպի Սյունիքի մարզ: Ադրբեջանական կողմը եւ հայկական որոշ շրջանակներ անընդհատ շրջանառում են այսպես կոչված «Մեղրիի միջանցքի» թեման, սակայն ինչպես բազմիցս նշվել է՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ չկա ոչ Մեղրի, ոչ էլ Հայաստանի տարածքով միջանցք ստեղծելու մասին որեւէ դրույթ:
Հայկական կողմի համար, սակայն, անկյունաքարային եւ սկզբունքային է գերիների վերադարձի, ադրբեջանցիների թիկունքում մնացած մեր զինվորների որոնողափրկարարական աշխատանքների, զոհվածների մարմինների հայտնաբերման, անհետ կորածների ճակատագիրը պարզելու խնդիրը: Առանց այս հարցերի լուծման կամ էական առաջընթացի չափազանց դժվար կլինի տնտեսական օրակարգի արդյունավետ քննարկումը եւ հայկական կողմը այս խնդրի քննարկումը համարում է մոսկովյան հանդիպման առանցքային թեմաներից մեկը:
Ընդգծեմ նաեւ, որ Մոսկվայում Ղարաբաղի հարցի կամ տարածքային որեւէ հարցի լուծմանը վերաբերվող փաստաթղթի ստորագրում չի նախատեսվում: Եթե հանդիպման ընթացքում օրակարգային հարցերի, այսինքն՝ տնտեսական թեմաների, գերիների փոխանակման, անհետ կորածների հարցի շուրջ հնարավոր լինի հասնել համաձայնությունների, հնարավոր է հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ համատեղ հայտարարության ստորագրում», - գրել է նա:

Подробности предстоящих в Москве обсуждений
Пресс-секретарь Никола Пашиняна на своей странице в FB опубликовала некоторые подробности предстоящей завтра трехсторонней встречи в Москве с участием Пашиняна, президента РФ Владимира Путина и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
"Отмечу, что согласно предварительной запланированной повестке, трехсторонняя встреча носит экономический характер, который относится к открытию региональных коммуникаций, реализации международных перевозок, в том числе из Армении в Россию, Иран, а также из центральных частей Армении в Сюникскую область", - пишет Мане Геворкян. По ее словам, на встрече не будет обсуждаться тема "Мегринского коридора".
"Для армянской стороны краеугольным и принципиальным является вопрос возвращения пленных, проведения спасательно-поисковых работ по поиску наших военных в тылу азербайджанцев, обнаружения тел погибших, выяснения судьбы пропавших без вести. Без решения этих вопросов или существенного прогресса эффективное обсуждение экономической повестки будет осложнено, и армянская сторона считает обсуждение этой проблемы одной из важных тем московской встречи.
Подчеркну, что в Москве не запланировано подписание какого-либо документа по Карабаху или решению других территориальных вопросов. Если в ходе встречи вокруг вопросов повестки – экономических вопросов, обмена пленных, проблемы без вести пропавших, - будут достигнуты договоренности, то возможно, по итогам встречи можно будет ожидать подписания совместного заявления", - написала она.