Տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը
Տեղի է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երկկողմ հանդիպումը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքէջից:
«Վլադիմիր Պուտին. Հարգելի Նիկոլ Վլադիմիրի:
Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ ողջունել ձեզ` այս անգամ մեր երկկողմ հանդիպմանը: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել, որ համաձայնեցիք այսօր գալ Մոսկվա:
Իմ կարծիքով, իրոք, չնայած ձեր նշած խնդիրներին, որոնք մինչ օրս մնում են չլուծված, հուսով եմ, որ դեռևս հնարավոր կլինի համաձայնության գալ բոլոր խնդիրների շուրջ՝  ներառյալ մարդասիրական խնդիրները:  Իմ կարծիքով, ընդհանուր առմամբ,  հանդիպումն օգտակար էր այն առումով, որ մենք կարողանանք որոշել տարածաշրջանի ապագան և տարածաշրջանում հարաբերությունների կառուցումը, առաջին հերթին, իհարկե, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Ցանկանում եմ նշել, որ մեր հարաբերություններն, իհարկե, եղել են, կմնան և կլինեն դաշնակցային բոլոր առումներով. մենք հանդիսանում ենք սերտ գործընկերներ միջազգային բազմաթիվ կազմակերպություններում:
Սակայն այսօր մենք անդրադարձանք նաև տնտեսական ոլորտին: Այս կապակցությամբ ես կցանկանայի նշել, որ չնայած անցյալ տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսների բոլոր դժվարություններին, ապրանքաշրջանառությունն ավելացրել ենք գրեթե չորս տոկոսով՝ 3,9 տոկոսով:
Այս ամենը հիմք է տալիս հուսալու, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի կարգավորման հետ մեկտեղ մենք կգտնենք այնպիսի լուծումներ, որոնք անկասկած օգուտ կբերեն հայ ժողովրդին, հայ պետությանը և մեր երկկողմ հարաբերություններին:
Նիկոլ Փաշինյան. Շնորհակալություն, Վլադիմիր Վլադիմիրի:
Այսօր մենք գործնականում անցկացրեցինք ամբողջ աշխատանքային օրը միասին: Ավելի քան չորս ժամ մենք բանակցություններ վարեցինք եռակողմ ձևաչափով, և ես շատ ուրախ եմ, որ այս բանակցությունների արդյունքում մենք գոնե ինչ-որ արդյունք գրանցեցինք, և դա աննշան չէ:
Ինչպես ես ասացի, ես դրանում համոզված եմ. մեր համատեղ հայտարարությունում ձևակերպված համաձայնությունների իրականացումը կարող է լրջորեն փոխել մեր տարածաշրջանի տնտեսական պատկերը և էապես ավելացնել ներդրումային ներուժն ու ներդրումային գրավչությունը:
Բայց, ինչպես ասացի, իմ կարծիքով, այս տնտեսական խնդիրները բարդանում են մարդասիրական հարցերի լուծման բացակայության պատճառով: Իհարկե, ես արդեն ասել եմ, որ մեզ համար ամենազգայունը, և կարծում եմ ՝ բոլորիս համար, ամենազգայուն և ցավոտ հարցը ռազմագերիների, անհայտ կորածների, մահացածների մարմինների փոխանակման հետ կապված հումանիտար հարցերն են, և ես ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ այս դիրքորոշումը պաշտպանելու և սատարելու համար:
Իհարկե, ձեր անձնական ներդրումը խաղաղ գործընթացում միշտ էլ շոշափելի է եղել, այժմ, հատկապես, կարելի է ասել, հայտնի իրադարձություններից հետո: Եվ ես հուսով եմ, որ այս բոլոր իրադարձությունների ֆոնին վստահ եմ, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները կխորանան:
Ռուսաստանը եղել և մնում է անվտանգության ոլորտում մեր հիմնական ռազմավարական դաշնակիցը: Եվ մենք դեռ պետք է քննարկենք, իհարկե, ոչ միայն մեր տարածաշրջանի ապագան, այլև այն օրակարգը, որը մենք ունենք երկկողմ հարաբերություններում:

Prime Minister Nikol Pashinyan met with RF President Vladimir Putin on the margins of his working visit to the Russian Federation.
Greeting the Prime Minister of Armenia, Vladimir Putin said:
“Mr Prime Minister,
I would like to welcome you again – this time to our bilateral meeting. I would like to thank you for agreeing to come to Moscow today.
I believe that indeed, despite the problems you mentioned, which remain outstanding, I hope we will still be able to come to terms on the remaining problems including the humanitarian issues. I think that in general this meeting has been useful for determining the future of the region and the development of relations in the region, primarily between Armenia and Azerbaijan.
I will say that we have certainly had and will have allied relations in all respects and we are close partners in many international organisations.
However, today we spoke at length about the economy. I would like to mention in this context that despite the complicated year and despite all the difficulties, we still increased our trade by almost 4 percent, 3.9 percent in January-October, 2020.
All this makes it possible to hope that as the settlement of the situation around Nagorno-Karabakh moves forward, we will make decisions that will definitely benefit the Armenian people, the Armenian state and our bilateral ties.”
Prime Minister Pashinyan said in his remarks:
“Thank you, Mr President.
Today, for over four hours, we talked in a trilateral format, and I am happy that after these talks, we have at least some results, and these results are important. I am confident that the implementation of the agreements formulated in our joint Statement can seriously change the economic potential of our region and substantially enhance its investment appeal.
However, as I also said, I think these economic issues are being complicated by the lack of progress on humanitarian matters. And, of course, as I said, the most sensitive issues for us and I think for all of us, are humanitarian matters linked with the prisoners of war, missing people, and the exchange of bodies. I would like to thank you for upholding and supporting this position.
Of course, your personal contribution to the peace process has always been very tangible and is particularly special now, after the relevant events. I hope relations between Armenia and Russia will become deeper against the backdrop of these events. Russia has been and remains our main strategic ally in the security sphere. Of course, we still need to discuss not only the future of our region but also the agenda of our bilateral ties.”
Issues related to the outcome of the trilateral meeting of the Prime Minister of the Republic of Armenia, the Presidents of Russia and Azerbaijan and the full implementation of the provisions of the November 9 statement were discussed during the meeting. In particular, the parties focused on issues related to the effective implementation of the Russian peacekeeping mission in Nagorno-Karabakh, cooperation in the field of ceasefire control, and the possibility of unblocking transport infrastructure in the region.
Prime Minister Pashinyan thanked the Russian side for establishing an interdepartmental humanitarian center in Nagorno-Karabakh, the primary goal of which is to restore normal life in the region. At the same time, the Prime Minister of Armenia welcomed Russia’s efforts aimed at involving international organizations in humanitarian activities in Artsakh.