ՌԴ-ն երկարաձգել է Մեծ Բրիտանիայի հետ ավիահաղորդակցության դադարեցումը մինչև փետրվարի 1-ը
Կորոնավիրուսի նոր մանրէահիմքի (շտամի) տարածման սպառնալիքի պատճառով Ռուսաստանը Մեծ Բրիտանիայի հետ ավիահաղորդակցության դադարեցումը երկարաձգել է մինչև 2021 թվականի փետրվարի 1-ը ներառյալ: Հունվարի 12-ին այդ մասին լրագրողներին հայտնել են նոր վարակի դեմ պայքարի օպերատիվ շտաբում:
Մեծ Բրիտանիայի հետ ավիահաղորդակցությունը դադարցվել է դեկտեմբերի 22-ից:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալներով, կորոնավիրուսի՝ բարձր վարակելիությամբ աչքի ընկնող մանրէահիմքի տարածումը, որն սկզբնապես հայտնաբերվել է Մեծ Բրիտանիայում, արձանագրել են ավելի քան 40 երկրներում: Ռուսաստանում նոր մանրէահիմքը հայտնաբերել են 2020 թվականի վերջին: «Ռոսպորտրեբնադզորի» ղեկավար Աննա Պոպովան հայտնել է, որ կորոնավիրուսի որոշման ռուսական թեստ-համակարգերը հայտնաբերում են նաև նոր մանրէահիմքը:
Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախարար Մեթ Հենքոքը 2020 թվականի դեկտեմբերի 14-ին հայտնել է, որ երկրի գիտնականները հայտնաբերել են կորոնավիրուսի նոր մանրէահիմք, որը կարող է կապված լինել դրա հարուցած հիվանդության արագ տարածման հետ Անգլիայի հարավ - արևելյան մասում: Դեկտեմբերի 19-ին կայացած արտակարգ մամուլի ասուլիսում Միացյալ Թագավորության վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է, որ, նախնական տվյալներով, կորոնավիրուսի նոր մանրէահիմքը կարող է 70 տոկոսով ավելի վարակիչ լինել՝ հավելելով, որ բրիտանացի փորձագետներն առայժմ չեն գտել այն բանի հավաստումը, թե մուտացիայի ենթարկված վիրուսի մահացությունը կարող է ավելի բարձր լինել:

Россия продлила приостановку авиасообщения с Великобританией до 1 февраля
Россия продлила приостановку авиасообщения с Великобританией из-за угрозы распространения нового штамма коронавируса до 1 февраля 2021 года включительно. Об этом сообщили во вторник журналистам в оперативном штабе по борьбе с новой инфекцией, передает ТАСС.
"Оперативным штабом по недопущению завоза и распространения новой коронавирусной инфекции принято решение о продлении сроков приостановки авиасообщения с Великобританией. Для обеспечения защиты здоровья населения действие ограничений продлено до 23 часов 59 минут 1 февраля 2021 года", - сообщили в штабе.
Авиасообщение с Великобританией было приостановлено с 22 декабря.
По данным Всемирной организации здравоохранения, распространение отличающегося высокой заразностью штамма коронавируса, обнаруженного первоначально в Великобритании, зафиксировали более чем в 40 странах. В России новый штамм выявили в конце 2020 года. Глава Роспотребнадзора Анна Попова сообщила, что российские тест-системы на определение коронавируса выявляют также и новый штамм.
Глава Минздрава Великобритании Мэтт Хэнкок 14 декабря 2020 года сообщил, что ученые страны выявили новый штамм коронавируса, который может быть связан с быстрым распространением вызываемого им заболевания в юго-восточной части Англии. На экстренной пресс-конференции 19 декабря премьер-министр Соединенного Королевства Борис Джонсон объявил, что, по предварительным данным, новый штамм коронавируса может быть на 70% более заразным, добавив, что британские эксперты пока не нашли подтверждений тому, что летальность мутировавшего вируса может быть выше.