Բայդենը, կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի երկրորդ դեղաչափն ընդունելուց հետո, բոլոր ամերիկացիներին կոչ է արել պատվաստվել
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ դեմոկրատ Ջոզեֆ Բայդենը, որը երկուշաբթի ստացել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի երկրորդ դեղաչափը, բոլոր ամերիկացիներին կոչ է արել հետևել իր օրինակին և պատվաստվել: Նա համապատասխան հայտարարությունը հրապարակել է Twitter-ում:
«Բարեկամներ, հենց նոր ինձ ներարկեցին COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի երկրորդ դեղաչափը, և ինչպես առաջին դեղաչափի դեպքում, ամեն ինչ շատ արագ, անվտանգ ու առանց ցավի անցավ,- նշել է Բայդենը: - Ես բոլորին կոչ եմ անում պատվաստվել, երբ հերթը ձեզ հասնի: Միայն միասին մենք կկարողանանք կյանքեր փրկել և հաղթել այս վիրուսը»:
ԱՄՆ-ում պատվաստանյութերի բաշխման կարգը նահանգից նահանգ տարբերվում է, սակայն այս պահին դրանք առավելապես հասանելի են բժիշկներին, բուժհաստատությունների աշխատակիցներին, ինչպես նաև ծերանոցների աշխատողներին ու կենվորներին և ստացիոնարներին: Նրանցից հետո կարող են պատվաստվել արտակարգ ծառայությունների աշխատողները և 75-ն անց քաղաքացիները, նրանց կհաջորդեն 65-74 տարեկան մարդիկ, ինչպես նաև 16-64 տարեկանները, եթե նրանց մոտ առկա են քրոնիկական հիվանդություններ:
Բայդենը երկուշաբթի ավելի վաղ մամուլի ներկայությամբ ստացել էր ամերիկյան Pfizer ընկերության և գերմանական BioNTech-ի մշակած պատվաստանյութի երկրորդ դեղաչափը: Բայդենը դեղամիջոցի առաջին դեղաչափով պատվաստվել էր դեկտեմբերի 21-ին:

Байден, получив вторую дозу вакцины от коронавируса, призвал привиться всех американцев
Избранный президент США демократ Джозеф Байден, получивший в понедельник вторую дозу вакцины от коронавируса, призвал всех американцев последовать его примеру и привиться. Соответствующее заявление он разместил в Twitter, передает ТАСС.
"Друзья, только что мне ввели вторую дозу вакцины от COVID-19, и, как и в случае с первой дозой, все прошло быстро, безопасно и безболезненно, - указал Байден. - Я призываю всех привиться, когда до вас дойдет очередь. Лишь вместе мы можем спасти жизни и победить этот вирус".
Порядок распределения вакцин в США может различаться от штата к штату, однако на данный они доступны преимущественно врачам, сотрудникам медучреждений, а также работникам и постояльцам домов престарелых и стационаров длительного пребывания. После них привиться смогут работники экстренных служб и граждане старше 75 лет, вслед за ними - люди в возрасте от 65 до 74 лет, а также от 16 до 64 лет в случае наличия у них хронических заболеваний.
Ранее в понедельник Байден в присутствии прессы получил вторую дозу вакцины, разработанной американской компанией Pfizer и германской BioNTech. Первая доза препарата была введена Байдену 21 декабря.
Управление по вопросам качества продовольствия и медикаментов при Министерстве здравоохранения и социальных служб США в декабре 2020 года одобрило вакцину от коронавируса, разработанную Pfizer и BioNTech. Также была сертифицирована вакцина, которую выпускает американская компания Moderna.
По информации Университета Джонса Хопкинса, который проводит подсчеты на основе сведений федеральных и местных властей, в США выявлено более 22,5 млн случаев заражения коронавирусом, умерли свыше 374,7 тыс. человек. Страна по обоим показателям занимает первое место в мире.