C-400-ից հրաժարվելը չափազանց խնդրահարույց կլինի․ Թուրքիայի պաշտպանության նախարար
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հայտարարել է, որ Անկարայի համար «չափազանց խնդրահարույց» կլինի ռուսական C-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերի ձեռքբերումից հրաժարվելը, սակայն հույս է հայտնել, որ այդ հարցի շուրջ Միացյալ Նահանգների հետ անհամաձայնությունը կարող է լուծվել երկխոսության միջոցով, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Աքարը նաև հաստատել է, որ Թուրքիան C-400 պաշտպանական համակարգերի երկրորդ խմբաքանակի ձեռքբերման շուրջ Ռուսաստանի հետ բանակցություններ է վարում։
«Չափազանց խնդրահարույց իրավիճակ է ստեղծվել, որպեսզի հետ գնանք այն կետը, որից մենք սկսել ենք։ Մենք Միացյալ Նահանգներին կոչ ենք անում հեռու մնալ սպառնալից ձևակերպումներից, ինչպիսիք են՝ պատժամիջոցները»,- Անկարայում լրագրողներին հայտարարել է Աքարը։
Նրա խոսքով՝ «իրենք ցանկանում են խնդիրները լուծել երկխոսության միջոցով»։
«Եթե ամերիկյան կողմը լուծում է ցանկանում, ապա լուծումը կարող է գտնվել տեխնիկական մակարդակով աշխատանքի միջոցով»,- ասել է նա։

Turkish Defence Minister Hulusi Akar said it would be "very problematic" for Ankara to turn back on its purchase of Russian S-400 defence systems but expressed hope that a dispute with the United States on the issue could be resolved through dialogue, Reuters reports.
Akar also reiterated that Turkey was in talks with Russia on obtaining a second consignment of the S400 defence systems.
Washington slapped sanctions on NATO ally Turkey’s Defence Industry Directorate (SSB), its chief Ismail Demir and three other employees last month following its acquisition of the S-400s.
"It is a very problematic situation to turn back from the point we have come to. We invite (the United States) to distance themselves from threatening language such as sanctions," Akar told journalists in Ankara.
"We want the solution of problems through dialogue. If the U.S. side wants a solution, a solution could be found with work on the technical level," he said.
The sanctions were imposed at a challenging time in the fraught relationship between Ankara and Washington. President-elect Joe Biden is set to take office on Jan. 20, replacing Donald Trump. Biden has been critical of President Tayyip Erdogan’s policies in the past.