Հունվարի 15-ի դրությամբ կատարված թեսթավորումների արդյունքում Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ և Հովսեփավան համայնքերում բացահայտվել է կորոնավիրուսի օջախ, հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
Վերջին օրերին կատարվել է 261 թեստավորում, որից հիշյալ համայնքների բնակիչների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 143 նոր դեպք: Նշված համայնքներում սահմանվել է մասնակի կարանտին, կիրառվում են ելքի և մուտքի սահմանափակումներ:
ԱՀ առողջապահության նախարարության «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության Ասկերանի շրջանային բաժնի մասնագետները ախտահանման աշխատանքներ են կատարել համայնքների հաստատված օջախներում, այդ թվում ուսումնական հաստատություններում, ինչպես նաև թեստավորման համար նմուշառում իրականացրել հաստատված դեպքի կոնտակտավորներից:
Ընդհանուր առմամբ Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 2174 դեպք, որոնցից 31-ը՝ մահվան ելքով:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 36 վարակակիր: Կատարվել է 18184 թեստավորում:
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը կրկին հորդորում է հետևել մասնագետների ցուցումներին՝ նոր բռնկումներից խուսափելու և օր առաջ կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու համար: Պետք է հիշել, որ յուրաքանչյուրի պատասխանատվության ու ինքնագիտակցության բարձր աստիճանով է պայմանավորված իրականացվող աշխատանքների արդյունավետությունը:

По состоянию на 15 января вспышка коронавируса зафиксирована в общинах Норагюх-Овсепаван Аскеранского района Арцаха. Об этом сообщает минздрав Арцаха.
"За последние дни проведен 261 тест, из которых 143 новых случая заболевания коронавирусом подтверждены у жителей поселка Норагюх-Овсепаван. В указанных населенных пунктах установлен частичный карантин, действуют ограничения на выезд и въезд. Специалисты Аскеранского районного отделения Государственного некоммерческого центра "Эпидемиология и гигиена" минздраваРеспублики Арцах провели дезинфекционные работы в созданных центрах населенных пунктов, в том числе в учебных заведениях, а также взяли образцы для тестирования из контактов подтвержденного случая.
Всего в Арцахе подтверждено 2174 случая заболевания коронавирусом, 31 из которых закончились летальным исходом. 36 инфицированных в настоящее время проходят стационарное лечение от коронавирусной болезни. Было проведено 18 184 испытаний.
Министерство здравоохранения Республики Арцах еще раз призывает следовать указаниям специалистов, чтобы избежать новых вспышек и побороть коронавирусную инфекцию накануне. Следует помнить, что эффективность проводимой работы обусловлена высокой степенью ответственности и самосознанием каждого", - говорится в сообщении.