ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը հանդիպել է ՀՀ զինվորական դատախազության առջև հավաքված՝ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում զոհված, անհետ կորած զինծառայողների ծնողների և հարազատների հետ՝ լսել ընդհանուր գծերով բարձրացվող նրանց մտահոգությունները, հուզող հարցերը, հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
ՀՀ զինվորական դատախազը տվել է համապատասխան պարզաբանումներ՝ հավաստիացնելով, որ պատերազմին և դրա աղետալի հետևանքներին հանգեցրած հանգամանքները, դրանց վերաբերյալ հրապարակայնորեն ներկայացված տեղեկություններն ու տվյալները ստուգվում են հարուցված բազմաթիվ քրեական գործերով:
Առավել առարկայական քննարկում ունենալու, քաղաքացիների հուզող հարցերը, պահանջներն ու առաջարկությունները հստակ արձանագրելու նպատակով ՀՀ զինվորական դատախազը հավաքված քաղաքացիներին առաջարկել է ընդունելության կազմակերպում ՀՀ զինվորական դատախազությունում։
Պատերազմի ընթացքում զոհված, անհետ կորած զինծառայողների շուրջ մեկ տասնյակ ծնողներին և հարազատներին ընդունել է նաև ՀՀ զինվորական դատախազի տեղակալ Տիգրան Ամբարյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի պետը, Երևանի կայազորի զինվորական դատախազը, այլ դատախազներ:
ՀՀ զինդատախազի տեղակալ Տիգրան Ամբարյանը հանդիպման մասնակիցներին վստահեցրել է, որ բարձրացված հարցերի մեծամասնությունը արդեն իսկ գտնվում է քրեական գործերով դատավարական ղեկավարում իրականացնող համապատասխան դատախազների ուշադրության կենտրոնում, իսկ լրացուցիչ տվյալները, որոնք ներկայացվել են՝ պետք է դառնան դետալային քննության առարկա:
Միաժամանակ ծնողներին տեղեկացվել է, որ բարձրացված բոլոր հարցերով քննության առարկան ենթադրում է լայնածավալ քննչական ու այլ դատավարական գործողությունների կատարում, ինչի համատեքստում ստացված ու իրենց վերաբերելի տվյալները անպայման հասանելի են դառնալու: Միաժամանակ, Տիգրան Ամբարյանը հորդորել է համագործակցել վարույթն իրականացնող մարմինների հետ՝ իրենց հայտնի աբողջական տեղեկություններն ու նյութերը նրանց տրամադրելով:

Военный прокурор Армении встретился с родственниками погибших и пропавших без вести военнослужащих
3 января военный прокурор РА Ваге Арутюнян встретился перед зданием военной прокуратуры с родителями и родственниками погибших и пропавших без вести во время войны, развязанной Азербайджанской Республикой 27 сентября 2020 года, военнослужащих, выслушал их вопросы и озабоченность.
Как сообщают из отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры РА, военный прокурор РА в ходе общения дал соответствующие разъяснения, заверив, что обстоятельства, приведшие к войне и ее катастрофическим последствиям, публично представленная информация и данные о них проверены по многочисленным уголовным делам.
Для более предметного обсуждения, четкого фиксирования вопросов, требований и предложений граждан военный прокурор РА предложил собравшимся гражданам организовать прием в Военной прокуратуре РА, который состоялся на следующий день, 14 января. Заместитель военного прокурора РА Тигран Амбарян принял родственников и друзей около десятка военнослужащих, пропавших без вести во время войны. На встрече также присутствовали начальник управления по контролю за особо важными делами против военной службы Главной военной прокуратуры Республики Армения, военный прокурор Ереванского гарнизона и другие прокуроры.
Граждане представили конкретные ситуации отдельных подразделений Армии обороны Азербайджана, командного состава, операций во время войны, управления войсками во время войны, поставок оружия, боеприпасов, которые будут оцениваться по их оценкам, поделились своей обеспокоенностью по поводу процесса опознания тел погибших военнослужащих и сложности поиска пропавших без вести военнослужащих. Заместитель военного прокурора РА Тигран Амбарян заверил участников встречи, что большинство поднятых вопросов уже находятся в центре внимания соответствующих прокуроров, ведущих уголовные дела, и представленная дополнительная информация требует тщательного изучения. При этом родители были проинформированы о том, что предмет всех поднятых вопросов предполагает масштабные следственные и иные правовые действия, в контексте которых полученная и связанная с ними информация обязательно станет доступной. В то же время Тигран Амбарян призвал сотрудничать с органами, ведущими производство, предоставив им известную полную информацию и материалы.