Նիկոլ Փաշինյանի հեռանալուց հետո կարո՞ղ է գալ նոր կառավարություն և վերսկսել պատերազմը. եթե մեկը տենց բան անի, ուրեմն խելագար է. ներկա պայմաններում պատերազմ սկսելը խելագարություն է: Այս մասին, այսօր՝ հունվարի 15-ին, Գյումրիի «Արագած» մարզամշակութային կենտրոնում գյումրեցիների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը՝ հավելելով, որ առնվազն 2-3 տարի պետք է անցնի, որ բանակը գոնե մի քիչ ոտքի կանգնի, փոխանցում է News.am-ը:
«Ցանկացած պատերազմ մեզ համար անցանկալի է: Հայաստանն ու Արցախը երբեք պատերազմ չեն սկսել: Պատերազմը մտքներիցդ հանեք:
Մենք պետք է վերցնենք ու քննարկենք նոյեմբերի 9-ի պայմանագիրը: Մենք պետք է պահանջենք, կկատարվի, թե ոչ, դա ուրիշ հարց է, Հայաստանը պետք է պահանջի, որ առաջին կետը կատարվի, այսինքն Կուբաթլուի և Զանգելանի մոտ զորքերը որտեղ կանգնած էին, այդտեղ էլ կանգնեն, ոչ թե Սյունիքի մոտ կանգնեն: Երկրորդ, գերիների վերադարձը պետք է կատարվի: Մեզ հետաքրքրում են այս կետերը, իսկ Ադրբեջանին հետաքրքրում է միայն երկու բան. մեկը Ղարաբաղի հարցն է, երկրորդը ճանապարհ, որ Ադրբեջանը միանա Նախիջևան ու Թուրքիայի հետ: Հայաստանը պետք է ասեր՝ մինչև գերիների հարցը չլուծվի, ուրիշ հարց չեմ քննարկում: Դե՞մ  են, դուռը շրխկացրու, դուրս արի: Նիկոլը կարա՞ տենց բան անի, չի կարող»,-ասել է Վազգեն Մանուկյանը:
Նա ընդգծեց, որ պետք է շատ արագ, 2-3 տարում վերականգնել մեր բանակը. «Միակ երկիրը, որից մենք կարող ենք զենքը կամ զրի վերցնել, կամ էժան գնել, Ռուսաստանն է: Տարիների ընթացքում մեր շահերը գնալով համընկնելու են: Թուրքիան անընդհատ լկտիանալու է, Ադրբեջանը լկտիանալու է, այս տարածաշրրջանում մեծ փոփոխություններ են լինելու: Ռուսաստանին էլ է ձեռնտու, որ մենք ոտքի կանգնենք, բայց ոչ Նիկոլի միջոցով»,- ասել է Վազգեն Մանուկյանը:

Может ли после ухода Пашиняна прийти новое правительство и возобновить войну? Если кто-то пойдет на это, то он сумасшедший, начинать войну в этих условиях просто сумасшествие. Об этом заявил в беседе с журналистами после встречи с гюмрийцами в спортивно-культурном центре ''Арагац'' второго города Армении 15 января кандидат в премьер-министры от Движения по спасению Родины Вазген Манукян, добавив при этом, что должно пройти как минимум 2-3 года, чтоб армия хоть чуточку окрепла, передает News.am.
''Любая война для нас нежелательна. Армения и Арцах никогда не начинали войну. Выкиньте войну из головы.
Мы должны обсудить заявление от 9 ноября. Во-первых, Армения должна потребовать выполнения первого пункта, чтоб войска у Кубатлу и Зангелана, где стояли, там и держались, а не у Сюника. Во-вторых, пленные должны вернуться. Нас интересуют эти пункты, а азербайджанцев интересуют лишь два момента – вопрос Карабаха и дороги, чтобы соединить Азербайджан с Нахиджеваном и Турцией. Ереван должен был сказать: пока не решится вопрос с пленными, мы не станем обсуждать другие вопросы. Они против, так надо хлопнуть дверью и уйти. Никол способен на такое? Нет, не способен'', - заявил Манукян.
Он считает, что очень быстро надо восстановить армию, за 2-3 года. ''Единственной страной, у которой мы можем взять оружие или купить его дешево, является Россия. С годами наши интересы будут все больше совпадать. Турция все время будет наглеть, Азербайджан будет наглеть, в этом регионе будут большие изменения. И России выгодно, чтобы мы встали, но не посредством Никола'', - заключил оппозиционер.