Թուրքիայից դրական ուղերձները պետք է ամրագրվեն կոնկրետ քայլերով. Եվրահանձնաժողով
Թուրքիայից դրական ուղերձները պետք է ամրապնդվեն կոնկրետ քայլերով, հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Պիտեր Ստանոն, փոխանցում է Ahval կայքը:
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի հետ տեսակոնֆերանսի ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը դեռևս կարևոր դեր է զբաղեցնում Թուրքիայի օրակարգում, և երկիրը տեսնում է իր ապագան Եվրոպայի հետ:
Սակայն ԵՄ երկրների, այդ թվում՝ Արևելյան Միջերկրական ծովում բնական գազի պաշարների շուրջ Հունաստանի և Կիպրոսի հետ լարված հարաբերությունները բարդացրել են դաշինքի հետ Թուրքիայի հարաբերությունները: Ստանոյի կարծիքով՝ Թուրքիան պետք է դուրս գա այդպիսի հռետորաբանության սահմաններից:
«Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի հետ հարաբերություններին, ապա ԵՄ դիրքորոշումը հստակ է՝ լարվածությունը պետք է նվազի, մեր նպատակը պետք է լինի երկխոսության և փոխգործակցության զարգացումը փոխադարձ շահերի հիման վրա առանց հրահրելու մասնակից երկրներից որևէ մեկին»,-հայտարարել է ԵՄ մամուլի քարտուղարը:
Ստանոյի խոսքով՝ ԵՄ դիրքորոշումը պետք է ներկայացվի ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ջոզեփ Բորելի և Թուրքիայի ԱԳՆ Մևլյութ Չավուշօղլուի միջև հանդիպման ժամանակ, որը տեղի է ունենալու հաջորդ շաբաթ Բրյուսելում:

Позитивные послания Турции должны быть подкреплены конкретными действиями – Еврокомиссия
Позитивные послания от Турции должны быть подкреплены конкретными действиями, заявил в пятницу пресс-секретарь Еврокомиссии Питер Стано.
Согласно новостному сайту Ahval, который ссылается на турецкую службу Euronews, в ходе видеоконференции с главой Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен на минувшей неделе президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Евросоюз по-прежнему занимает важное место в повестке дня Турции, и страна видит свое будущее в Европе, передает armradio.am.
Однако напряженные отношения  в отношениях со странами ЕС, в том числе и спор с Грецией и Кипром вокруг доступа к запасам природного газа в Восточном Средиземноморье, осложнили отношения Турции с блоком. И по мнению Стано, Турция должна выйти за рамки подобной риторики.
''Что касается отношений с Турцией, то позиция ЕС ясна, напряженность должна снизиться, нашей целью должно быть развитие диалога и взаимодействия на основе взаимных интересов и действовать в беспроигрышных рамках, не провоцируя ни одну из стран-участниц'', — заявил пресс-секретарь ЕС.
По словам Стано, позиция ЕС будет доведена до сведения Турции в ходе встречи верховного представителя ЕС по иностранным делам Джозепа Боррелля и главы МИДа Турции Мевлюта Чавушоглу, которая состоится на следующей неделе в Брюсселе.