Ալիևի արտահայտությունները դարձել էին այս պատերազմում հայերի նկատմամբ դաժանությունները ոգեշնչող կարգախոսներ. ՄԻՊ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտան Արման Թաթոյանը գրում է.
«Ադրբեջանի նախագահը [և իշխանության մյուս մարմինները] ողջ հայ ժողովրդի ու Հայաստանի բնակչության մասին խոսում են էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության բացահայտ սպառնալիքներով:
Նրանք բացահայտ վիրավորում են հայ ժողովրդի արժանապատվությունը, հրահրում են թշնամանք և դա անում են աշխարհում յուրաքանչյուր հայի, Հայաստանում ապրող յուրաքանչյուր մարդու անձնական արժանապատվությունը նվաստացնելու նպատակով:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի մշտադիտարկումը հաստատում է, որ խոսքը հայերի նկատմամբ պետական բարձր մակարդակով խորքային ատելության ու թշնամանքի քաղաքականության մասին է: Այն կրում է  ինստիտուցիոնալ բնույթ ու հիմքում ունի էթնիկ, իսկ առանձին դեպքերում՝ նաև կրոնական պատկանելիությունը:
Միշտ պետք է հաշվի առնել նաև Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նախագահների կողմից Արցախում 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի համեմատությունները Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության, Բաքվում հայերի զանգվածային ջարդերի հետ՝ օրինակ 2020թ. դեկտեմբերի 10-ի ելույթներով դրանց կազմակերպիչներին ու կատարողներին, այդ թվում՝ Կովկասյան իսլամական բանակի անդամներին գովերգելը:
Սկզբունքային հարց է, որ այս պատերազմի ընթացքում հայկական կողմի զինվորականներին ու քաղաքացիական անձանց խոշտանգելիս, կենդանի վիճակում գլխատելիս, զոհվածների մարմիններն անարգելիս ու այլ վայրագություններ կատարելիս ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողներն օգտագործում են հենց այն նույն բառերն ու արտահայտությունները, ինչ Ադրբեջանի նախագահը:
Ավելին, Ադրբեջանի նախագահի ու այլ հանրային գործիչների արտահայտությունները դարձել էին այս պատերազմում հայերի նկատմամբ դաժանությունները ոգեշնչող կարգախոսներ (օրինակ՝ «ադրբեջանական զինվորները քշում են նրանց ինչպես շներին», «Հայաստանն արժեք չունեցող երկիր է...այն ադրբեջանական հինավուրց հողերի վրա ստեղծված արհեստական պետություն է», «Ադրբեջանը գալիս է վերջ տալու հայկական հարսանիքներին» և այլն):
Այսինքն՝ ակնհայտ է, թե որոնք են պատերազմական այդ հանցագործությունների իրական պատճառները:
Ավելին, այդ ադրբեջանական զինվորականները հպարտանում են վայրագություններով՝ ակնհայտ իմանալով, որ դրա համար իրենց երկրում միայն խրախուսվելու են ու արժանանալու են գովասանքի:
Ստորև հրապարակում ենք մի քանի ապացույց, իսկ մնացած մասն արտացոլված է Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների 2020թ. համատեղ արտահերթ զեկույցում»:

The statements of Azerbaijani President Ilham Aliyev, along with other public officials and figures became slogans inspiring atrocities against Armenians in the 2020 Artsakh war, Armenia's Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan said in a post on Facebook on Sunday.
"The President of Azerbaijan, and others in positions of authority there, speak of the entire Armenian people and population of Armenia with open threats of ethnic cleansing and genocide.
"They openly insult the dignity of the Armenian people, incite hostility, and they do so to humiliate the personal dignity of every Armenian in the world and every person living in Armenia," the ombudsman wrote.
"The monitoring of the staff of the Human Rights Defender of Armenia confirms that this is a policy of deep state hatred and enmity towards Armenians. It is institutional in nature and is based on ethnicity and, in some cases, religious affiliation.
"It should always be taken into account that the presidents of Azerbaijan and Turkey in Artsakh in 2020, when drawing comparisons of the September-November war with the Armenian Genocide in the Ottoman Empire and the massacre of Armenians in Baku, for example, during their respective December 10 speeches, praised their organizers and perpetrators, including members of the Caucasus Islamic Army.
"It is a matter of significance and quite telling that during the torture of the Armenian military and civilians during this war, while beheading Armenians alive, mutilating the bodies of the victims and committing other atrocities, the servicemen of the Azerbaijani Armed Forces use the same words and expressions as the President of Azerbaijan.
"Moreover, the statements of the President of Azerbaijan, along with other public officials and figures became slogans inspiring atrocities against Armenians in this war (for example, "Azerbaijani soldiers chase them like dogs", "Armenia is a worthless country ... it is an artificial state created on the ancient lands of Azerbaijan," “Azerbaijan is coming to end Armenian weddings" etc).
"In other words, it is patently clear and rather obvious what the real causes and driving forces of these war crimes are.
"Moreover, these Azerbaijani servicemen are proud of their atrocities, knowing full well that they will be celebrated and showered with praise for their barbarism in their country," Tatoyan said, sharing some of the evidence attesting to all of these, while the remainder is set forth and reflected in the 2020 joint special report of the Armenian and Artsakh ombudsmen.